27 Հունվար 2011 - 09:17 AMT
Դավիթ Ջամալյան. Արցախյան բանակի ուժը նրա հրամանատարների երիտասարդության և նախաձեռնողականության մեջ է
Հայկական բանակն է այն երաշխիքը, որ Ադրբեջանը մինչև հիմա վստահ չէ, որ կարող է լուծել ղարաբաղյան հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ Ալեքսանդր Մանասյանը: Նրա խոսքերով, երկրում բոլոր ձեռքբերումներն այսօր կատարվել են բանակի շնորհիվ: «Հայ զինվորն ի տարբերություն տարածաշրջանի այլ զինվորների, ոչ միայն տիրապետում է զենքին, այլ նաև իսկական հայրենասեր է»,- հայտարարել է Ալեքսանդր Մանասյանը:
Իր հերթին, ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանը համաձայնվել է Մանասյանի հետ և նշել, որ եթե շատ երկրներին պատերազմում հաղթելու համար անհրաժեշտ են նախապատրաստվելու և զինվելու տարիներ, հայկական բանակին դա հաջողվել է առանց հատուկ նախապատրաստության:
Ռազմական հոգեբան Դավիթ Ջամալյանը նշել է, որ պետք չէ հիշել բանակի մասին միայն հունվարի 28-ին: Միաժամանակ նա նշել է, որ հայկական բանակի գլխավոր առավելությունն այն է, որ զինծառայողները 24 ժամ կանգնում են պահակակետում, և դա բարձրացնում է պատասխանատվության զգացումը և ամրապնդում զինվորի զգոնությունը:
Անդրադառնալով Արցախի բանակին` Ջամալյանն ասել է. «Արցախյան բանակի ուժը նրա հրամանատարների երիտասարդության և նախաձեռնողականության մեջ է»:
Հունվարի 28-ին Հայկական բանակը դառնում է 19 տարեկան: 1991-ին ՀՀ կառավարության որոշմամբ ստեղծվեց Պաշտպանության պետական հանձնախումբ, իսկ դեկտեմբերի 5-ին ՀՀ նախագահի հրամանով պաշտպանության նախարար նշանակվեց Վազգեն Սարգսյանը: 1992-ի հունվարի 28-ին ընդունվել է պատմական որոշում «ՀՀ պաշտպանության մասին», այսինքն Հայկական ազգային բանակի ստեղծման մասին:

Армянская армия является гарантом того, что Азербайджан до сих пор не уверен, что может решить карабахский конфликт военным путем. Об этом на пресс конференции в Ереване заявил политолог Александр Манасян. По его словам, все достижения в стране на сегодняшний день были сделаны благодаря армии. “Армянский солдат в отличие от других военных региона, не только владеет оружием, но является истинным патриотом своей страны. Армянская армия самая состоявшаяся и стабильная в регионе”,- заявил Манасян.
В свою очередь военный эксперт Арцрун Оганнисян согласился с Манасяном и заметил, что если многим странам нужны годы подготовки и вооружения, чтобы победить в войне, армянской армии это удалось без особой подготовки.
Военный психолог Давид Джамалян заметил, что не надо вспоминать об армии лишь 28 января. При этом он заметил, что главное преимущество армянской армии в том, что военнослужащие 24 часа стоят на посту, и это повышает чувство ответственности и укрепляет бдительность солдата. Касaясь армии Арцаха, Джамалян сказал: “Сила арцахской армии заключается, в том, что в батальонах много молодых и инициативные командиров”.
28 января Армянской армии исполнится 19 лет. В 1991г. решением правительства РА был создан Госкомитет обороны (при Совете министров), а 5 декабря по приказу Президента РА министром обороны был назначен Вазген Саркисян. 28 января 1992г. было принято историческое решение «Об обороне РА», то есть создание Армянской Национальной Армии.