Հայաստանի մշակույթի նախարարության հիմնական խնդիրը 2011թ. լինելու է մշակութային ժառանգության պահպանումը, հայտնել է Հայաստանի մշակությի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Ըստ նրա, հանրապետությունում կստեղծվի 4 ուսումնական կենտրոն, որոնք կպատրաստեն մշակութային արժեքների վերականգնման ու պահպանության ոլորտի մասնագետներ: «Դա շատ կարևոր խնդիր է, քանի որ Հայաստանում այս պահի դրությամբ բավականին սուր է կանգնած մշակութային հուշարձանների վերականգնումը: Այդ առնչությամբ մենք հաճախ ստիպված ենք լինում կամ այդ մշակութային արժեքները տեղափոխել արտերկիր վերականգնման համար կամ հրավիրել օտարերկրացի մասնագտեների, ինչպես դա եղավ Մինասի որմնանկարների դեպքում»,-ասել է Պողոսյանը:
Նա նշել է, որ ուսումնական կենտրոնների ստեղծումը կապահովի մշակութային արժեքների ու հուշարձանների որակյալ վերականգնում և պահպանում տեղական ներուժի օգնությամբ: «Մենք նախատեսում ենք լավ նյութատեխնիկական բազայով կենտրոններ ստեղծել, որտեղ կուսումնասիրվի միջազգային փորձը, ինչպես նաև դասախոսություններ ու սեմինարներ կանցկացվեն արտերկրի մասնագետների մասնակցությամբ»,-ասել է նախարարը:

27 Январь 2011 - 11:39 AMT
Одним из основных задач Министерства культуры РА на 2011 год является сохранение культурного наследия страны, сообщила министр культуры Армении Асмик Погосян.
По ее словам, в республике будет создано 4 учебных центра, обеспечивающих восстановление и сохранение культурных ценностей. “Это очень важная задача, поскольку в Армении на данный момент довольно остро стоит проблема восстановления культурных памятников. В связи с этим нам зачастую приходится либо вывозить эти памятники за границу для реставрации, либо приглашать иностранных специалистов, как это было с фресками Минаса”, – сказала Погосян.
Она отметила, что создание учебных центров обеспечит качественное восстановление и сохранение культурных ценностей посредством местного потенциала. “Мы предусматриваем создание центров с хорошей материально-технической базой, в которых будут осуществляться исследования международного опыта, а также будут проводиться лекции и семинары при участии зарубежных специалистов”, – подчеркнула министр.