28 Հունվար 2011 - 06:34 AMT
Հունվարի 28-ին լրացավ Հայկական Զինված Ուժերի 19 տարին: Ավանդույթի համաձայն, վաղ առավոտյան պետության ղեկավարությունը` Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, խորհրդարանի խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն այցելում են ղարաբաղյան պատերազմի զոհված հերոսների «Եռաբլուր» հուշահամալիր:
1991 թվականին ՀՀ կառավարության որոշմամբ ստեղծվեց Պաշտպանության պետկոմիտեն (Նախարարների խորհրդին առընթեր), իսկ դեկտեմբերի 5-ին ՀՀ նախագահի հրամանագրով պաշտպանության նախարար նշանակվեց Վազգեն Սարգսյանը: 1992թ. հունվարի 28-ին ընդունվեց «ՀՀ պաշտպանության մասին», այսինքն Հայոց Ազգային Բանակի ստեղծման մասին պատմական որոշումը:

28 января Армянским Вооруженным Силам исполняется 19 лет. По традиции рано утром руководство государства – президент Армении Серж Саргсян, премьер-министр Тигран Саркисян, спикер парламента Овик Абрамян, министр обороны РА Сейран Оганян, посещает Мемориал погибших героев карабахской войны «Ераблур».
В 1991 г. решением правительства РА был создан Госкомитет обороны (при Совете министров), а 5 декабря по приказу президента РА министром обороны был назначен Вазген Саркисян. 28 января 1992 г. было принято историческое решение «Об обороне РА», то есть создание Армянской Национальной Армии.