29 Հունվար 2011 - 07:53 AMT
ՀՀ ԱԳ նախարար. Ի տարբերություն Բաքվի, Երևանը կիսում է միջազգային հանրության կարծիքը ղարաբաղյան կարգավորման հարցում
«Բոլոր կազմակերպությունները, որոնք զբաղվում են ղարաբաղյան կարգավորման հարցով, վերջին 3 տարում ընդունել են հայտարարություներ, հռչակագրեր, որոշումներ, որոնք համահունչ են ՀՀ դիրքորոշմանը»,-հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ մեկնաբանելով այն կարծիքը, թե միջազգային իրավունքի տեսակետից Ադրբեջանի դիրքը հայկական կողմի դիրքից ուժեղ է: Ըստ նրա, խոսքը գնում է կարգավորման երեք հիմնական սկզբունքների և կարգավորման վեց հիմնական տարրերի մասին: «Բանակցություններն այժմ ընթանում են մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա, որոնք ներկայացվել են կողմերին դեռևս 2007թ. նոյեմբերին: Ահա այդ մադրիդյան առաջարկություններից էլ վերցվել են վեց հիմնական տարրերը, որ հրապարակվեցին նախագահներ Մեդվեդևի, Օբամայի ու Սարկոզիի ելույթներում Ակվիլայում և Մուսկոկայում, Մեծ ութնյակի գագաթնաժողովների շրջանակներում»,-նշել է Նալբանդյանը: Նա նկատել է նաև, որ Հայաստանը կիսում է միջազգային հանրության դիրքորոշումը կարգավորման հարցում, այսինքն, հարցը պետք է լուծվի միջազգային իրավունքի երեք հիմնարար սկզբունքների հիման վրա և բոլոր այդ սկզբունքներն ու տարրերը մշակվել են և առաջարկվել են որպես միասնություն և չի կարելի մի սկզբունքը տարանջատել մեկ այլ սկզբունքից կամ նախապատվությունը տալ դրանցից մեկին: «Ադրբեջանն ասում է, թե ընդունում է երեք սկզբունքներից մեկը, իսկ վեց տարրերի առնչությամբ հայտարարում է, որ պատրաստ է քննարկել դրանցից հինգը՝ մեկի իրականացումից հետո: Այդ առնչությամբ Աստանայում ԵԱՀԿ գագաթնաժողովում ԱՄՆ պետքարտուղարը ՄԽ համանախագահների անունից հայտարարեց, մեկ անգամ ևս հիշեցնելով, որ այդ սկզբունքներն ու տարրերը մշակվել են որպես մեկ ամբողջություն, որ դա փաթեթ է: Եվ այդ հիման վրա էլ պետք է ընթանա կարգավորումը»,-հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը:
Ըստ նրա, ադրբեջանցիները փորձում են ներկայացնել, թե ինչ-որ կազմակերպություն, օրինակ, Իսլամական կոնֆերանսի կազմակերպությունը, որը երբեք չի առնչվել ղարաբաղյան կարգավորմանը, սատարում է իրենց: «Իսկ ինչպե՞ս են կայացվում որոշումներն այդ կազմակերպությունում: Եթե ինչ-որ հարց առնչվում է իսլամական և ոչ իսլամական երկրներին, ապա, միշտ իրավացի է հայտնվում իսլամական երկիրը»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ շատ իսլամական երկրներ այլ միջազգային կազմակերպություններում քվեարկում են Ադրբեջանի առաջ քաշած միակողմ բանաձևերի օգտին, հայտնում է Russia Today-ը:

29 Январь 2011 - 07:53 AMT
Глава МИД РА: В отличие от Баку, Ереван разделяет позицию международного сообщества в вопросе урегулирования карабахского конфликта
«Все организации, которые занимаются урегулированием карабахского конфликта, международные структуры и в том числе сопредседатели Минской группы, за последние три года принимали заявления, декларации, решения, которые созвучны с позицией Армении», – заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян, комментируя возможность того, что с точки зрения международного права позиция Азербайджана в карабахском конфликте сильнее армянской позиции. По его словам, речь идет о трех принципах и шести основных элементах по урегулированию карабахского конфликта. “Переговоры сейчас идут на основе мадридских предложений, которые были представлены сторонам еще в ноябре 2007 года. Вот из этих мадридских предложений, были взяты шесть основных элементов, которые были озвучены в заявлениях президентов Медведева, Обамы и Саркози принятых по Карабаху в Л’Аквиле и в Мускоке, в рамках саммитов Большой Восьмерки”, – заметил Налбандян. При этом он заметил, что Армения разделяет позицию международного сообщества в вопросе урегулирования конфликта, то есть, вопрос должен быть решен посредством трех основополагающих принципов международного права, и все эти принципы и элементы выработаны и предложены как единое целое и нельзя отделять один принцип или один элемент от других или отдавать предпочтение одним из них над другими. “Азербайджан говорит, что принимает один принцип из трех, а по поводу шести элементов они заявляют, что готовы будут обсуждать пять из них после реализации одного из них. В связи с этим в Астане на саммите ОБСЕ, госсекретарь США от имени сопредседателей Минской группы заявила, еще раз напомнив, что эти принципы, эти элементы были выработаны как единое целое, что это пакет. И на этой основе нужно идти на урегулирование”, – заметил глава МИД РА.
По его словам, азербайджанцы пытаются представить, что какая-то организация, к примеру Организации Исламская конференция, которая не занимается урегулированием карабахского конфликта, поддерживает их. “А как принимаются решения в этой организации? Если что-то касается исламской страны и неисламской страны, то, по мнению организации права оказывается всегда исламская страна”, – подчеркнул он, добавив, что многие исламские страны в других международных организациях не голосуют за односторонние резолюции, которые выдвигает Азербайджан, сообщает Russia Today.