Հուլիսի 28-31-ը Սուրբ Խաչ եկեղեցում (Ղրիմ) տեղի է ունենալու «Սուրբ Խաչ 2011» հայ արվեստի ուխտագնացություն-փառատոնը` նվիրված Պայծառակերպության տոնին (Վարդավառ):
«Ուխտագնացություն-փառատոնը տեղի է ունենալու ՀԱԵ Ուկրաինական թեմի և Ղրիմի առաջնորդարանի հովանու ներքո»,- հաղորդել է փառատոնի կազմակերպիչ, ԱրմԷթնոՏուր գործակալության ղեկավար Արամ Գրիգորյանը:
Ինչպես հաղորդում է Analitika.at.ua-ն, փառատոնի նպատակն է հայ երեխաների և երիտասարդների շարքում հոգևոր արժեքների վերածնունդը, հայկական ավանդական երաժշտության, երգ ու պարի պահպանումը և տարածումը, Ուկրաինայի, Հայաստանի և այլ երկրների ներկայացուցիչների միջև բարեկամական և ստեղծագործական կապերի հաստատումը:

28-31 июля в монастыре Сурб-Хач (Крым) пройдет очередное Паломничество-фестиваль армянского искусства «Сурб Хач-2011», посвященное празднику Преображения Господня (Вардавар).
«Паломничество-фестиваль пройдет под патронатом Украинской епархии Армянской Апостольской Церкви и крымского викария», – сообщил организатор фестиваля, руководитель агентства АрмЭтноТур, Арам Григорян, который также является руководителем Образцового художественного коллектива Украины, народного коллектива Автономной Республики Крым, ансамбля «Арарат».
Как передает Analitika.at.ua, целью проведения фестиваля является возрождение духовности среди армянских детей и молодежи, пропаганда народных традиций и обрядов, сохранение и распространение традиционной армянской музыки, песен и танцев, налаживание творческих и дружественных связей между сверстниками из разных регионов Украины, Армении и других стран.