31 Հունվար 2011 - 09:34 AMT
«Թուրքական ԶԼՄ-ները շատ հաճախ, հատկապես, վերջերս, տեղեկություններ են տարածում որոշ իրադարձությունների մասին, որոնք իրականում չեն եղել: Եվ ամենատհաճն այն է, որ որոշ հայկական ԶԼՄ-ներ կուրորեն հետևում են նրանց՝ արտատպելով կասկածելի նորությունները: Թուրքական նորությունները հայկական ԶԼՄ-ներում ներկայացվում են առանց ընտրության և ճշգրտումների: »,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը՝ մեկնաբանելով Աթաթուրքի և հայուհու հորինված սիրո մասին պատմության բեմականացումը Նյու Յորքում:
Ըստ նրա, Ստամբուլի մերձակա կղզիներից մեկում բնակվող հայ գեղեցկուհու և Աթաթուրքի սիրո պատմությունը շատ նման է հորինվածքի: «Աթաթուրքը որդեգրել է մի հայ աղջկա, որը հետագայում դարձավ Թուրքիայի առաջին կին-օդաչուն՝ Սաբիհա Գյոկչենը: Մուստաֆա Քեմալի առաջին կնոջ՝ Լատիֆա-խանումի հիշողություններում ասվում է այն մասին, որ որոշ ժամանակ իր տանը որպես ծառա է աշխատել մի հայ կին, սակայն ոչ մի սիրային կապ նրանց միջև չի եղել»,-ասել է Մելքոնյանը:
Նյու Յորքում թուրք-ամերիկյան նախագծի շրջանակներում բեմադրվել է «Սիրել» պիեսը «Հերոսի տխուր սերը» վիպակի մոտիվներով, որը պատմում է հայ գեղեցկուհու և Աթաթուրքի սիրո մասին, որը տեղի է ունեցել 1920-ականներին, գրում է թուրքական «Միլիեթ» թերթը:

31 Январь 2011 - 09:34 AMT
«Турецкие СМИ очень часто, особенно в последнее время распространяют информацию о некоторых событиях, на самом деле не имевших место. И самое неприятное то, что у них на поводу идут и некоторые армянские СМИ, перепечатывающие сомнительные новости, типа: Эрдоган поехал туда-то, встретился с тем-то. Турецкие новости идут без фильтрации, без уточнения», – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net тюрколог Рубен Мелконян о спектакле в Нью-Йорке, поставленном о любви Ататюрка и армянки.
По его словам, истории любви армянской красавицы, живущей на одном из островов близ Стамбула, и Ататюрка очень похожа на вымысел. «У Ататюрка была названная дочь-армянка, ставшая первой турецкой летчицей, Сабиха Гекчен. В воспоминаниях первой жены Мустафы Кемаля Латифы-ханум говорится о том, что некоторое время у них дома работала прислугой армянка, но никакой любовной связи между прислугой и Ататюрком не было», – рассказал Мелконян.
В Нью-Йорке в рамках турецко-американского проекта была поставлена пьеса «Любить» (To love) по мотивам повести «Грустная любовь героя», которая рассказывает об истории любви армянской красавицы, живущей на одном из островов близ Стамбула, и Ататюрка, произошедшей в 1920-х годах, пишет турецкая газета Milliyet.