Ի տարբերություն Եգիպտոսի, Հայաստանում հիմք չկա սոցիալական ընդվզման համար: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը՝ մեկնաբանելով այն հարցը, թե կարող է արդյոք հեղափոխությունը Եգիպտոսում ինչ-որ կերպ անդրադառնալ Հայաստանի իրավիճակի վրա: Ըստ նրա, իշխանությունները բարեփոխումների միջոցով փորձում են բարելավել ժողովրդի կյանքը: Այդ համատեքստում նա նշել է, որ սոցիալական ընդվզումը տեղի է ունենում այն ժամանակ, երբ երկրի իշխանությունները քաղաքական կամք կամ ուժ չեն ունենում բարեփոխումների համար: Հայաստանի իշխանությունները «ջայլամի» քաղաքականություն չեն վարում»,-նշել է Շարմազանովը:
Անդրադառնալով ընդդիմության արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու պահանջներին՝ Շարմազանովն ասել է, որ դրա համար նախադրյալներ չկան:
Շարմազանովն անդրադարձել է նաև Երևանի քաղաքապետարանի փողոցային առևտուրն արգելելու որոշմանը՝ ասելով, որ այդ հարցը քննարկվել է դեռևս 2006 թվականից: Ըստ նրա, արդեն բազմիցս հայտարարվել է, փողոցային առևտրով զբաղվողների համար կստեղծվեն նորմալ պայմաններ:

31 Январь 2011 - 10:41 AMT
В отличие от Египта, в Армении нет каких-либо оснований для социального бунта. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил секретарь парламентской фракции Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов, комментируя то, может ли революция, проходящая в Египте, каким-то образом отразиться на Армении. По его словам, власти посредством проведения реформ пытаются улучшить жизнь народа. В этом контексте он заметил, что социальный бунт происходит лишь в том случае, когда у властей страны нет политической воли или силы для проведения реформ. “Нынешние власти Армении не ведут “страусиную политику”, – отметил Шармазанов.
Касаясь требования оппозиции, провести внеочередные выборы, Шармазанов сказал, что для этого нет каких-либо предпосылок.
Шармазанов также обратился к решению мэрии Еревана закрыть уличные рынки, сказав, что этот вопрос обсуждался еще с 2006 года. По его словам, уже неоднократно заявлялось, что для торговцев уличных рынков будут созданы нормальные условия.