31 Հունվար 2011 - 11:05 AMT
Հունվարի 31-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի սահմանային անվտանգության ապահովման եւ պետական սահմանի համալիր կառավարման ռազմավարության իրականացման միջգերատեսչական հանձնաժողովի անդրանիկ նիստը: Նիստը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ, Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը: Ըստ նրա, Հայաստանում սահմանային անվտանգության մակարդակի առավել բարձրացման, սահմանային ենթակառուցվածքների արդիականացման, պետական սահմանի համալիր կառավարման գործընթացները մեր պետության համար գերակա նշանակություն ունեն. «Այսօր աշխատում ենք երկու հիմնական ուղղություններով` Ռուսաստանի հետ` Իրան-Թուրքիա պետական սահմանի երկայնքով սահմանային ենթակառուցվածքների եւ ուղեկալների արդիականացման եւ ԵՄ-ի հետ` Հարավային Կովկասում պետական սահմանների համալիր կառավարման շրջանակում:
Ռուսաստանի հետ արդեն ստորագրվել է համապատասխան արձանագրություն, եւ շուտով ձեռնամուխ կլինենք 2011-2015 թվականների պլանի իրագործման աշխատանքներին: Մարտին սպասվում է ՌԴ սահմանապահ զորքերի հրամանատարի գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան:
ԵՄ-ի հետ նախաձեռնում ենք աննախադեպ լայն գործընթաց, որի նպատակն է` արդիականացնել Վրաստանի հետ Հայաստանի պետական սահմանի բոլոր երեք անցակետերը` Բագրատաշենի, Գոգավանի, Բավրայի, ստեղծել միջազգային չափանիշներին համապատասխան սահմանային անցակետեր եւ հասնել նրան, որ մի կողմից` ունենանք հուսալիորեն պաշտպանված պետական սահմաններ, մյուս կողմից` ապահովենք մարդկանց եւ ապրանքների` հնարավորինս դյուրին տեղաշարժը»:
Արթուր Բաղդասարյանի համոզմամբ` ծրագրի իրականացումը ենթադրում է նաեւ կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցում, կառավարման ոլորտում լուրջ բարեփոխումների իրականացում:
Նիստում հաստատվել է հանձնաժողովի գործողությունների ժամանակացույցը, որոշվել է մայիսի սկզբին ավարտել անհրաժեշտ փաստաթղթերի փաթեթի մշակումը եւ հունիսից մեկնարկել ենթակառուցվածքների արդիականացման գործընթացը: Ծրագրի իրականացման գործում կներգրավվեն նաեւ ԵՄ-ի եւ ՄԱԿ-ի փորձագետները, ասվում է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի մամլո գրասենյակի հաղորդագրության մեջ:

After approval of the strategy for frontier security provision and complex management of the state border, an interdepartmental committee was established to follow the program implementation.
During the committee’s first meeting, Secretary of the RA National Security Council (NSC) Arthur Baghdasaryan noted that improvement of the frontier security, modernization of border infrastructures, as well as system management of the state border are among Armenia’s top priorities.
“Currently, we work in two directions: with Russia – on modernization of infrastructures and frontier outposts along Iran-Turkey state border; and with the EU – on complex management of the state borders in South Caucasus,” said Baghdasaryan.
According to him, a relevant protocol has already been signed with Russia, while implementation of plans for 2011-2015 will be launched soon.
Referring to cooperation with the EU, Baghdasaryan said that a long process is envisaged to be launched that is aimed at modernizing the three checkpoints of the Armenian-Georgian border – Bagratashed, Gogavan, Bavra – bringing them in compliance with international standards.
According to him, implementation of the program will reduce corruption, as well as contribute to implementation of significant reforms in the management field.
During the sitting it was decided to complete development of the required documents package early in May and to launch infrastructures modernization in June, the RA NSC press service reported.