«Հայաստանի հարսնացուները ծերացել են 3 տարով, իսկ փեսացուները` 7, այսինքն` միջին հաշվով հայուհիների տարիքն ամուսնանալիս կազմում է գրեթե 25, իսկ տղամարդկանց տարիքը` 29»,- Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում ասաց «Սոցիոմետր» Սոցիոլոգիական հետազոտությունների անկախ կենտրոնի ղեկավար Ահարոն Ադիբեկյանը:
Նրա խոսքով` շատ զույգեր ամուսնանալուց հետո հապաղում են երեխա ունենալու հարցում: «Իսկ երբ ամուսինները վերջապես որոշում են համալրել ընտանիքը, ապա բավական լուրջ խնդիրների են բախվում»,- նշել է Ադիբեկյանը:
Նա ընդգծել է նաև, որ Հայաստանը, Վրաստանի, Եվրոպայի, Ուկրաինայի և Լատինական Ամերիկայի մի քանի երկրների հետ մեկտեղ ցածր ծնելիության պատճառով կարելի է Կարմիր գրքում գրանցել: «Կնոջ անհատականության զարգացման համար նրան երեխա է հարկավոր, իսկ երեխային` եղբայրներ և քույրեր: Հենց այդ սկզբունքով է պետք առաջնորդվել»,- ավելացրեց նա` նշելով, որ աշխարհում նման իրադրության շարունակության դեպքում իրական սպառնալիք կա, որ շատ շուտով իսլամական աշխարհը կսկսի գերակայել քրիստոնեականի նկատմամբ:
Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայության (ԱՎԾ) մարդահամարի և ժողովրդագրության բաժնի պետ Կարինե Կույումջյանն իր հերթին հաղորդեց, որ 2010 թվականին Հայաստանում նախնական տվյալներով ծնվել է ավելի քան 44,8 հազ. երեխա (ինչը 1%-ով ավելի է 2009 թվականի ցուցանիշից), որոնցից ավելի քան 20,9 հազ. աղջիկ են և ավելի քան 23,8 հազ. տղա: «2010 թվականին հանրապետությունում մոտ 18 հազ. ամուսնություն և գրեթե 3 հազ. ամուսնալուծություն է գրանցվել»,- ասաց նա` ավելացնելով, որ միջինից բարձր ծնելիություն է գրանցվել Երևանում, Հայաստանի Արագածոտնի, Արարատի, Արմավիրի, Գեղարքունիքի մարզերում, իսկ ամենացածր ծնելիությունը գրանցվել է Սյունիքի և Լոռու մարզերում»,- նշեց Կույումջյանը:

“Невесты Армении постарели на 3 года, а женихи на 7 лет, то есть в среднем возраст армянок при вступлении в брак составляет почти 25 лет, а возраст мужчин – 29”, – сказал на пресс-конференции в Ереване глава независимого Центра социологических исследований «Социометр» Агарон Адибекян.
По его словам, при вступлении в брак многие пары медлят с рождением ребенка. “Когда же супруги решают, наконец, обзавестись ребенком, то сталкиваются с довольно серьезными проблемами”, – отметил Адибекян.
Он также подчеркнул, что Армению наряду с Грузией, Европой, Украиной, некоторыми странами Латинской Америки из-за низкой рождаемости можно занести в Красную книгу. “Для развития личности женщины ей необходим ребенок, а ребенку нужны братья и сестры. Именно этим принципом нужно руководствоваться”, – добавил он, отметив , что при продолжении такой ситуации в мире есть реальная угроза, что очень скоро исламский мир станет господствовать над христианским.
В свою очередь, начальник отдела переписи населения и демографии Национальной статистической службы Армении (НСС) Карине Куюмджян сообщила, что в 2010 году в Армении по предварительным данным родилось более 44,8 тыс. детей (что на 1% больше показателя 2009 года), из них более 20,9 тыс. девочек и более 23,8 тыс. мальчиков. “В республике в 2010 году было зарегистрировано около 18 тыс. браков и почти 3 тыс. разводов”, – сказала она, добавив, что уровень рождаемости выше среднего был зарегистрирован в Ереване, Арагацотнской, Араратской, Армавирской, Гегаркуникской областях Армении, а самый низкий показатель рождаемости был зарегистрирован в Сюникской области и Лори”, – отметила Куюмджян.