Հայաստանում ամենից շատ ինքնասպանություն են գործում կամ փորձում են կատարել գործազուրկներն ու սոցիալական ապահովմամբ ապրող մարդիկ, Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդեց Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայության (ԱՎԾ) մարդահամարի և ժողովրդագրության բաժնի պետ Կարինե Կույումջյանը: «2010 թվականին գրանցված ինքնասպանությունների և ինքնասպանության փորձերի 57,3% բաժին են ընկել գործազուրկներին, իսկ 17,7%-ը` թոշակառուներին»,- նշեց նա:
Կույումջյանի խոսքով` ինքնասպանություններն ու ինքնասպանության փորձերը հիմնականում գրանցվել են 30-ից 65 տարեկան և 65-ից բարձր տարիքային խմբում, ինչպես նաև 18-ից 29 տարեկան տարիքային խմբում: Ընդհանուր առմամբ 2010 թվականին 592 ինքնասպանություն և ինքնասպանության փորձ է գրանցվել, ինչը 18,9%-ով բարձր է 2009թ. ցուցանիշից (498):
«2010 թվականի ընթացքում 225 ինքնասպանություն և 367 ինքնասպանության փորձ է գրանցվել»,- ընդգծեց Կույումջյանը:
Նա ավելացրեց նաև, որ 2010 թվականին ավելի քան 28 հազ. մահ է գրանցվել, ինչը 1,6%-ով ավելի է, քան 2009 թվականին: «Մահվան հիմնական պատճառներն են արյան շրջանառության հետ կապված (սիրտ-անոթային) հիվանդությունները, նորագոյացությունները, վարակիչ հիվանդությունները, ինչպես նաև դժբախտ պատահարները: Ցածր է շնչուղիների հետ կապված հիվանդությունների տոկոսը: Մահերի մեծ տոկոս բաժին է ընկնում Լոռու մարզին»,- նշեց Կույումջյանը:
Նա տեղեկացրեց նաև, որ անցյալ տարի, ինչպես և 2009 թվականին, ծնելիությունը 1.6 անգամ գերազանցել է մահացությունը:

31 Январь 2011 - 14:56 AMT
В Армении больше всего случаев самоубийств и попыток самоубийств среди безработных и людей, которые содержатся на социальном обеспечении, сообщила на пресс-конференции в Ереване начальник отдела переписи населения и демографии Национальной статистической службы Армении (НСС) Карине Куюмджян. “В 2010 году 57,3% зарегистрированных самоубийств и попыток самоубийств пришлись на долю безработных, а 17,7% – пенсионеров” – отметила она.
По словам Куюмджян, самоубийства и попытки самоубийств в основном были зарегистрированы в возрастной группе от 30 до 65 лет и старше 65 лет, а также в возрасте от 18 до 29 лет. В целом в 2010 году было зарегистрировано 592 случая самоубийств и попыток самоубийств, что на 18,9% больше показателя 2009 года (498).
“В течение года зафиксировано 225 самоубийств, 367 случаев попыток самоубийств”, – подчеркнула Куюмджян. Она также добавила, что в 2010 году было зафиксировано более 28 тыс. смертей, что на 1.6% больше, чем в 2009 году. “Основными причинами смертей являются заболевания, связанные с кровообращением (сердечно-сосудистые), новообразования, инфекционные заболевания, а также несчастные случаи. Низок процент заболеваний, связанных с дыхательными путями. Большая степень смертей приходится на Лорийскую область”, – отметила Куюмджян.
Она также проинформировала, что в прошлом году, как и в 2009, число новорожденных в 1.6 раз превысило смертность.