31 Հունվար 2011 - 17:13 AMT
«Ընդհատված երգ» ֆիլմում ադրբեջանցու դերի հավակնորդը կարող է փոխել իր արտաքինը իր կյանքին սպառնացող վտանգի պատճառով
Անցած հանգստյան օրերին Սոչիի «ՏՎ3Վ» հեռուստաընկերության գրասենյակում կայացավ ընկերության ղեկավար Վալերի Թորոսյանի հանդիպումն Արիֆ Ջավադովի` «Ընդհատված երգ» ֆիլմում ադրբեջանցու դերի հավակնորդի հետ: Հանդիպումը կայացավ ֆիլմի գլխավոր պրոդյուսեր Աշոտ Պողոսյանի խնդրանքով, որը ներկայումս Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում է գտնվում:
Ինչպես հաղորդում է Ռուսաստանի հայերի «Երկրամաս» թերթի Տեղեկատվական կենտրոնը, հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին դերասանի պայմանագրի պայմանները, նախ և առաջ հարցի ֆինանսական կազմը, ինչպես նաև պայմաններն ու անվտանգության երաշխիքները: Արիֆ Ջավադովը, եթե թեկնածությունը հաստատվի, ծրագրում է նկարահանումներից հետո փոխել իր արտաքինը և մշտական բնակության նպատակով մեկնել Եվրոպա, ինչը միանգամայն հասկանալի է, հաշվի առնելով ադրբեջանական կողմից նկարահանումներին հնարավոր մասնակիցների հասցեին Ադրբեջանից հնչող սպառնալիքները:
Հիշեցնենք, որ ֆիլմի (ռեժիսոր` Արիկ Մանուկյան և գլխավոր պրոդյուսեր` Աշոտ Պողոսյան) գործողությունները տեղի են ունենում 1993թ. գարնանը ղարաբաղա-ադրբեջանական ռազմական հակամարտության գոտում: Երկու մարտիկներ` հայ և ադրբեջանցի, միմյանց հետևից ընկնելով հերթով ընկնում են խորը փոսի մեջ: Սկզբում կռիվ է բորբոքվում, բայց հետո նրանք հասկանում են, որ մեկն առանց մյուսի չի կարողանա դուրս գալ փոսից: Հայի դերը կխաղա Մոսկովյան հայկական թատրոնի դերասան Կարեն Մարտիրոսյանը (հայտնի է «Դատը սկսված է» ներկայացման մեջ Սողոմոն Թեհլերյանի դերով), իսկ ադրբեջանցու դերը` ազգությամբ ադրբեջանցի դերասան: Սակայն վերջերս ադրբեջանցի դերասանը կտրականապես հրաժարվել է ֆիլմում նկարահանվելուց` բացատրելով, որ վախենում է Բաքվում բնակվող իր ընտանիքի անվտանգության համար:

31 Январь 2011 - 17:13 AMT
Кандидат на роль азербайджанца в фильме “Прерванная песня” может изменить внешность, опасаясь за свою жизнь
В прошедшие выходные дни в офисе сочинской телекомпании «ТВ3В» состоялась встреча ее руководителя Валерия Торосяна с Арифом Джавадовым – кандидатом на роль одного из главных героев в фильме “Прерванная песня”. Встреча состоялась по просьбе генерального продюсера фильма Ашота Погосяна, находящегося в настоящее время в Нагорно-Карабахской Республике.
Как сообщает Информационный Центр газеты армян России «Еркрамас», в ходе встречи были обсуждены условия контракта артиста, прежде всего финансовая сторона вопроса, а также условия и гарантии безопасности. Ариф Джавадов, в случае если его кандидатура будет утверждена, планирует после съемок изменить внешность, выехав при этом в одну из европейских стран на постоянное место жительства, что вполне понятно, учитывая угрозы, звучащие из Азербайджана по отношению к возможным участникам съемок с азербайджанской стороны.
Напомним, что действие фильма (режиссер – Арик Манукян и генеральный продюсер – Ашот Погосян) проходит весной 1993 г. в зоне карабахско-азербайджанского военного конфликта. Два бойца, армянин и азербайджанец, в погоне друг за другом по очереди сваливаются в глубокую яму. Вспыхивает стычка, но позже они понимают, что друг без друга им из ямы не выбраться. Роль армянина играет актер Московского армянского театра Карен Мартиросян (известный по роли Согомона Тейлеряна в спектакле “Суд идет”), а роль азербайджанца – артист азербайджанской национальности. Однако недавно азербайджанский актер наотрез отказался от съемок в картине, объяснив, что опасается за свою семью, проживающую в Баку.