1 Փետրվար 2011 - 09:26 AMT
Արդեն կես տարի է ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակությունը վարում է քաղաքականություն, որը նախատեսում է նախաձեռնողական քայլեր ղարաբաղյան հիմնախնդրի հարցում: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ԵԽԽՎ հայկական պատվիրակության անդամ, «Ժառանգություն» կուսակցությունից խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը: «Սակայն, չնայած նրան, որ պատվիրակությունն այդքան ակտիվ չէ, պատվիրակության որոշ անդամներ միացել են իմ բոլոր նախաձեռնություններին: Նախքան ԵԽԽՎ-ում Ղարաբաղի հարցով հռչակագիր ներկայացնելը, ես ցույց եմ տվել փաստաթուղթը հայկական պատվիրակության անդամներին, որպեսզի նրանք հայտնեն իրենց կարծիքը: Դավիթ Հարությունյանն ասել է, որ հազիվ թե ինչ-որ մեկը ստորագրի նման փաստաթղթի տակ, քանի որ այն կոշտ է գրված: Բայց կարծում եմ, որ հռչակագիրը կարող է հիմք դառնալ ապագա փաստաթղթերի համար: Պետք չէ վախենալ, որ մեզ չեն հասկանա կամ չեն ստորագրի»,- ասել է նա և հավելել, որ հռչակագրի տեքստին ծանոթացել են շուրջ 50 պատգամավորներ, ստորագրել է 30 պատգամավոր 22 երկրից:
Ադրբեջանը հռչակել է իրեն 1918-20թթ. Ադրբեջանի Հանրապետության իրավահաջորդը, իսկ Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի եղել այդ հանրապետության կազմում: Այդ մասին ասվում է ԼՂՀ մասին գրավոր հռչակագրում, որն ընդունվել է ԵԽԽՎ կողմից: Հռչակագիրը ներկայացրել է «Ժառանգության» խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը: Փաստաթղթի տակ ստորագրել են 30 պատվիրակներ, այդ թվում` հայկական պատվիրակությունը:

1 Февраль 2011 - 09:26 AMT
Уже полгода, как армянская делегация в ПАСЕ ведет политику, которая предусматривает инициативные шаги в вопросе карабахской проблемы. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявила член армянской делегации ПАСЕ, депутат от фракции «Наследие» НС РА Заруи Постанджян. «Однако, несмотря на то, что делегация не так активна, некоторые ее представители присоединялись ко всем моим инициативам. Прежде, чем представить декларацию по Карабаху в ПАСЕ, я показала документ членам армянской делегации, чтобы они выразили свое мнение. Давид Арутюнян сказал, что вряд ли кто-то подпишется под таким документом, поскольку он написан топорно. Но считаю, что декларация может стать основой для будущих документов. Не надо бояться, что нас не поймут или не подпишут», – сказала она, добавив, что с текстом декларации ознакомилось около 50 депутатов, а подписали 30 депутатов из 22 стран, без учета подписей армянской делегации.
Азербайджан провозгласил себя правопреемником Республики Азербайджан 1918-20 гг., а Нагорный Карабах никогда не был в составе этой республики. Об этом говорится в письменной декларации о НКР (Республика Арцах), принятой Парламентской Ассамблеей Совета Европы (ПАСЕ). Декларацию представила депутат армянской парламентской фракции “Наследие” Заруи Постанджян. Под документом подписались 30 делегатов, в том числе армянская делегация.