Երկպալատանի խորհրդարանի ներմուծումը Հայաստանում տևական խորհրդակցություններ և քննարկումներ է պահանջում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ նախագահի մամլո քարտուղար Արմեն Արզումանյանը: Ըստ նրա, նախատեսվող ուղղումները Սահմանադրության մեջ լուրջ քայլ են և ենթադրում են բարդ և տևական գործընթաց:
«Նման որոշում կայացնելու համար, անկասկած, պետք է անցկացվեն հասարակական քննարկումներ և մասնագիտական հետազոտություններ: Երկպալատանի խորհրդարանն առաջարկություններից մեկն է, որն արժանի է քննարկման ի թիվս այլ առաջարկների»,-ասել է Արզումանյանը՝ հավելելով, որ դեռևս 2010թ. մայիսին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստում քննարկվել են Հայաստան-Սփյուռք կապերի ընդլայնման ուղիները: Այն ժամանակ Խորհրդի անդամներին առաջրկվեց համապատասխան առաջարկներով հանդես գալ մեկ տարի անց:
Կալիֆորնիայի հայ համայնքի հետ հանդիպմանը ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հայտարարել է, որ «Հայաստանի նախագահը գտնում է, որ Սփյուռքի ներկայացուցիչները պետք է ՀՀ կառավարության մաս կազմեն: Նա առաջարկել է նաև խորհրդարանը դարձնել երկպալատանի»:

1 February 2011 - 10:21 AMT
Introduction of bicameral parliament in Armenia will require lengthy public consultations, discussions and professional studies, amendments to the country’s constitution being a serious step, according to presidential spokesman.
As Armen Arzumanyan told PanARMENIAN.Net, “bicameral parliament is one of the possible suggestions, worth to be discussed on the same line with many others. In May 2010, at Hayastan All Armenian Fund Board of Trustees sitting, Armenia-Diaspora ties expansion was discussed, with relevant projects to be submitted in a year.”
At the meeting with California’s Armenian community, Diaspora Minister Hranush Hakobyan stated that “Armenian President believes that Diaspora representatives must become a part of the Armenian government, suggesting introduction of bicameral parliament to this end.”