Մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը հրաժարական է տվել: Ինչպես Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հարությունյանը, հրաժարականի մասին դիմումն արդեն ներկայացվել է Հայաստանի Ազգային ժողով: Օմբուդսմենը հայտնել է, որ ընդունել է Կենտրոնական Ասիայում ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գծով հանձնակատարի ներկայացուցիչ դառնալու առաջարկը:
Ըստ Հարությունյանի, ամենագլխավոր մարտահրավերը ՀՀ նոր օմբուդսմենի համար կլինի Մարդու իրավունքների պաշտպանության ինստիտուտի անկախ գործունեության ապահովումը: Նա խորհուրդ է տվել իր հետնորդին պատրաստ լինել ԶԼՄ-ների միջոցով իրականացվող քաղաքական շանտաժին:
Հարությունյանը զբաղեցնում է օմբուդսմենի պաշտոնը 2006թ. փետրվարից: Ըստ ՀՀ Սահմանադրության, մարդու իրավունքների պաշտպանի թեկնածությունը պետք է առաջարկի ՀՀ նախագահը խորհրդարանի հետ քննարկումից հետո: Այդ պաշտոնում կարող է ընտրվել 25 տարին լրացած անձը, որը բարձր հեղինակություն է վայելում հասարակության մեջ, ՀՀ քաղաքացի է վերջին 5 տարիների ընթացքում, վերջին 5 տարում մշտապես բնակվում է հանրապետության տարածքում:
Օմբուդսմենն ընտրվում է ԱԺ կողմից՝ ձայների ընդհանուր թվի 3/5-ով թեկնածուների ցուցակից, որոնք առաջարկվել են ԱԺ պատգամավորների ընդհանուր թվի 1/5, 6 տարի ժամկետով:

2 Февраль 2011 - 10:13 AMT
Защитник прав человека Армен Арутюнян подал в отставку. Как на пресс-конференции в Ереване заявил Арутюнян, заявление об отставке он уже представил в Национальное Собрание Армении. Омбудсмен сообщил, что он согласился стать представителем Комиссара ООН по правам человека в Центральной Азии.
По словам Армена Арутюняна, самым главным вызовом для нового омбудсмена Армении станет проблема обеспечения максимальной независимости института Защитника прав человека страны. Он посоветовал своему приемнику быть готовым к непосредственному политическому шантажу посредством СМИ.
Армен Арутюнян занимает должность омбудсмена с февраля 2006 года. Согласно Конституции Армении, кандидатуру защитника прав человека должен предложить президент Армении после консультации с парламентом страны. На должность защитника может быть избрано лицо, не моложе 25 лет, имеющее высокий авторитет в обществе, являющееся гражданином Армении в течение последних 5 лет, постоянно проживающее на территории республики в течение последних 5 лет.
Омбудсмен избирается Национальным Собранием 3/5 от общего числа голосов депутатов из списка кандидатов, предложенных не менее 1/5 из числа депутатов Национального собрания, сроком на 6 лет.