2 Փետրվար 2011 - 13:19 AMT
Հայերը հիմնականում հաստատվել են Մերձավոր Արևելքում` այնտեղ ավելի հեշտ էր փախուստի դիմելը, և հետո կորցրած հայրենիքի կողքին վերադարձի հույսը երկար ժամանակ չի կորել…
Հայրենադարձության առաջին ալիքը Հայաստան, Հայկական ԽՍՀ սկսվել է 1946-ին: Ճիշտ է, դա անհաջող ավարտ ունեցավ` շատերը ետ գնացին. չափազանց տարբեր էր այն աշխարհը, ուր եկել էին: Հիմա մենք, թվում է, դառնում ենք հայրենադարձության նոր ալիքի ականատեսը` ավելի իմաստավորված, տառապանքների միջով անցած և դրանով հանդերձ ավելի արժեքավոր: Մեր զրուցակից Սահակ Իսկենյանը Հալեպից է: «2006-ին ավարտել եմ Հալեպի բժշկական ինստիտուտի տոքսիկոլոգիայի մագիստրատուրան, ծառայել եմ բանակում, դա Սիրիայում պարտադիր է, այլապես երկրից թաց չեն թողնի, և վերադարձել եմ տուն` Հայաստան: Ես հասկացա, որ եթե մնամ այնտեղ, ոչինչ չի լինի, իմ երեխաները կձուլվեն արաբական միջավայրին, կմոռանան լեզուն, կմոռանան, որ հայ են: Երևան գալու և մշտապես բնակվելու իմ որոշումը մտածված էր և տառապանքի միջով անցած: Իմ ծանոթներից շատերը, որոնք արդեն մի քանի տարի ապրում են Երևանում, սկզբում չէին մտածում մնալու մասին: Բայց… մնացին, և հիմա ես ուղղակի չեմ պատկերացնում իմ կյանքը Հայաստանից բացի որևէ այլ երկրում: Տեսեք, թե ինչ է մնացել Եվրոպայում մեր համայնքներից` դրանք համարյա դադարել են գոյություն ունենալ: Հավանաբար այնտեղ հայեր կան, բայց արդեն ձուլված»,- պատմում է Սահակը:
Իսկենյանների տոհմը սերում է Կիլիկիայից` Այնթափից: Սահակի պապը 1902-ին կոտորածներից առաջ մեկնել է Սիրիա և բնակվել այնտեղ մինչև 1920-ը: Պատերազմի ավարտից հետո վերադարձել է Այնթափ, բայց մեկ տարի անց, երբ Կիլիկիա են մտել Աթաթուրքի զինվորները, ընդմիշտ լքելէ հայրենի հողերը: Ընտանիքը հիմնվել է Հալեպում: «Իմ պապին բոլոր գիտեին, նա պղնձագործ էր և հայտնի էր Դոկմաջի վարպետ անունով, այսինքն` պղնձի վարպետ: Հիմա նրա գործը շարունակում է իմ ավագ հորեղբայրը, նա ընտանիքի հետ մնացել է Հալեպում: Այնտեղ են ապրում նաև իմ ծնողները, իսկ եղբայրս ընտանիքի հետ եկել է Հայաստան: Ինձ շատերն են հարցնում` ինչպե՞ս ես այնտեղ ապրում: Այստեղ ինձ մոտ ամեն ինչ կարգին է. լավ կամ վատ հայրենիք չի լինում, նա այնպիսին է, ինչպիսին կա, և հայերը պետք է ապրեն հենց այստեղ: Իսկ հայոց պատմության նկատմամբ հետաքրքրություն ինձ մոտ առաջացել է 10 տարեկանում, այդ ժամանակ ես սկսեցի կարդալ գրքեր, ուսումնասիրել իմ ժողովրդի պատմությունը»,- պատմում է Իսկենյանը:
Պետք է ասել, որ սփյուռքահայերն այդքան լավ չեն ապրում, ինչպես մենք ենք մեզ դա պատկերացնում, հատկապես արաբական աշխարհում: Մեզ մոտ կարծրատիպ է ստեղծվել, որ Հայոց ցեղասպանությունից հետո հայերին ապաստան տված երկրները` Սիրիան, Լիբանանը, Եգիպտոսը, Իրաքը, հայերին նույն կերպ լավ են վերաբերվում, ինչպես և 1915-ին: Իհարկե, դա այդպես չէ: Նույն Սիրիայում հայերին լավ է վերաբերվում պետությունը, ինչը չի կարելի ասել ժողովրդի մասին: Հենց հայերն են եղել առաջին լուսանկարիչները, հիմնել առաջին տպագրությունը, զարգացրել արհեստները և արվեստը: Այդ պատճառով պետությունը նրանց նորմալ է վերաբերվում, իսկ ահա սովորական ժողովուրդը հայերի մեջ տեսնում է զուտ «անհավատների»: Արաբական երկրներում կրոնական պատկանելությունը հսկայական, երբեմն որոշիչ նշանակություն ունի: Իսկենյանի խոսքերով, Հալեպում հայերն ավելի հեշտ են ապրում, քանի որ համայնքը համախմբված է, իսկ Դամասկոսում ավելի դժվար է, հայերն արդեն սկսել են ձուլվել, ևս մի քանի սերունդ, և նրանք կդառնան արաբներ: Այնպես որ, ես կարծում եմ, որքան շուտ Սիրիայի հայերը հասկանան դա և գան հայրենիք, այնքան ավելի լավ: Հենց հայրենիք, այլ ոչ թե օվկիանոսից այն կողմ, ինչպես դա անում են շատերը: Ցանկացած երկրում հայերը կլինեն երկրորդական դերերում` չնայած տվյալ երկրի զարգացման մեջ ունեցած ավանդին: Ինձ ամեն ինչ չէ, որ դուր է գալիս Հայաստանում, կան շատ խնդիրներ, որոնք կարելի է ավելի արագ լուծել և հեշտացնել վերադարձը: Ես, օրինակ, մի ամբողջ տարի սպասել եմ Հայաստանի քաղաքացիությանը, շատ դժվար է սեփական գործ բացելը: Բայց այդ ամենը կարելի է փոխել, ուղղել: Ես աշխատում եմ Մասիսում որպես դեղագործ»,- ասել է նա:
Բնակարանի պատուհանից երևում է Արարատի մի հատվածը, և դա Սահակին բավականացնում է: «Եթե ողջ Արարատը երևար…»,- երազում է նա և հավելում, որ հետո տուն կկառուցի, որտեղից լեռն ամբողջովին կերևա:
Իսկ զրույցի վերջում Սահակը սուրճ հյուրասիրեց, ինչպես պատրաստում են Սիրիայում: Սկզբում եռացնումեն ջուրը, այնուհետև ավելացնում են սուրճը և կրակի վրա թողնում մի քանի րոպե: Հետո ավելացնում են հիլ, որը սիրիական համեմունք է: Համն անհամահական է: Ի դեպ, հիլն օգնում է ազատվել նաև սոխի և սխտորի հոտից: Այդպես, համենայն դեպս, ասում է Սահակը, իսկ նրան չհավատալու պատճառ մենք չունենք:

Армяне в основном обосновались на Ближнем Востоке – туда легче всего было убегать, да и рядом с потерянной родиной – надежда на возвращение долго не исчезала….
Первая волна репатриации в Армению, Армянскую ССР началась в 1946 году. Правда, закончилась она неудачно – многие из вернувшихся уехали обратно: слишком разные были миры между тем, откуда они приехали, и тем, что увидели. Сейчас мы, кажется, становимся свидетелями новой волны репатриации – более осмысленной, более выстраданной и от этого очень ценной. Наш собеседник Саак Искенян из Алеппо. «В 2006 году я закончил магистратуру в медицинском институте в Алеппо по токсикологии, отслужил в армии – это в Сирии обязательно, иначе не выпустят из страны, и приехал домой. В Армению. Я понял, что если останусь там, ничего не будет – мои дети будут ассимилированы в арабскую среду, забудут язык, забудут то, что они армяне. Мое решение приехать в Ереван на постоянное место жительства было обдуманным и выстраданным шагом. Многие из моих знакомых, которые уже несколько лет живут в Ереване, поначалу не думали оставаться. Но… остались, и сейчас я просто не представляю себе жизни где-то в другой стране, кроме родины. Посмотрите, что осталось от наших общин в Европе – они почти перестали существовать. Армяне там, наверное, есть, но уже ассимилированные», – рассказывает Саак.
Род Искенянов из Киликии, из Айнтаба. Дед Саака в 1902 году, перед резней, уехал в Сирию и прожил там до 1920 года. Потом, когда кончилась война, вернулся обратно в Айнтаб, но через год, когда в Киликию вошли солдаты Ататюрка, покинул родные места, и уже навсегда. Семья обосновалась в Алеппо. «Моего деда все знали, он был медником и был известен по имени Докмаджи Варпет, то есть мастер по меди. Сейчас его дело продолжает мой старший дядя, он с семьей остался в Алеппо. Там же живут мои родители, а брат с семьей уже приехал в Армению. Меня многие спрашивают – как ты там живешь? Здесь у меня все в порядке: хорошей или плохой родины не бывает, она такая, какая есть, и армянам надо жить именно здесь. А интерес к армянской истории у меня проявился в 10 лет, тогда я начал читать книги, познавать историю своего народа», – продолжает Саак Искенян.
Надо сказать, что армянам Диаспоры живется далеко не так хорошо, как мы себе это представляем, особенно в арабском мире. У нас сложился некий стереотип, что страны, приютившие армянских беженцев после Геноцида армян, как: Сирия, Ливан, Египет, Ирак, по прошествии почти века относятся к армянам также хорошо, как и в далеком 1915. Конечно же, это не так. В той же Сирии, к армянам хорошо относится государство, чего нельзя сказать о народе. Именно армяне были первыми фотографами, основали первую типографию, развивали искусство и ремесла. Из-за этого государство к ним относится нормально. Но вот простой народ видит в армянах всего лишь «неверных». Конфессиональная принадлежность в арабских странах имеет огромное, иногда решающее значение. По словам Саака Искеняна, в Алеппо армянам живется легче – община большая, сплоченная. «В Дамаске армянам труднее, они уже стали ассимилироваться, еще пара поколений, и они уже станут арабами. Так что я думаю, что чем раньше сирийские армяне поймут все это и приедут на родину, тем лучше. Именно на родину, а не за океан, как делает большинство. В любой стране армяне будут на вторых ролях, несмотря на вклад в процветание данной конкретной страны. Мне ведь не все нравится в Армении, есть масса проблем, которые можно решить намного быстрее и упростить возвращение. Я, к примеру, целый год ждал гражданства Армении, хотя документы были в полном порядке. Очень трудно открыть свое дело. Но ведь все это можно изменить, исправить. А работаю я в Масисе фармацевтом», – сказал он.
Из окна квартиры виден кусочек Арарата и этого Сааку хватает. «Вот если бы весь Арарат был виден…», – мечтает он и тут же добавляет, что потом построит дом с видом на гору.
Ну а в конце нашего разговора Саак угостил кофе, каким его варят в Сирии. Сначала кипятят воду, потом засыпают кофе и оставляют на огне пару минут. Потом добавляют «hil» – это сирийская пряность к кофе. Вкус изумительный. Кстати, этот самый hil помогает от многого – избавляет от запаха лука и чеснока. Так, по крайней мере, говорит Саак Искенян, и не верить ему у нас нет никаких причин.