3 February 2011 - 07:53 AMT
«Ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստների մասին» օրնեքում նախատեսվող փոփոխությունները կքննարկվեն փետրվարի 14-ին
ՀՀ «Ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստների մասին» օրնեքում նախատեսվող փոփոխությունները կքննարկվեն փետրվարի 14-ին աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության նիստերի դահլիճում: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին են հաղորդել ժամանակավոր անաշխատունակ անձանց իրավունքների պաշտպանության նախաձեռնող խմբի ներկայացուցիչները, շաբաթվա վերջում տեղի կունենա խմբի հանդիպումը, որտեղ կքննարկվեն օրինագծում նախատեսվող փոփոխությունները, կմշակվի խմբի դիրքորոշումը:
Փետրվարի 1-ին ՀՀ կառավարությունում քննարկվել է «Ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստների մասին» ՀՀ օրենքում նախատեսվող փոփոխությունների վերաբերյալ նախագիծը: Ըստ առաջարկվող փոփոխությունների` նախատեսվում է վերացնել վարձու աշխատողի հղիության և ծննդաբերության նպաստը հաշվարկելու համար հիմք վերցվող միջին ամսական աշխատավարձի առավելագույն շեմն ու վերանայել միջին աշխատավարձը հաշվարկելու կարգը:
Քննարկման ընթացքում վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հանձնարարել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արթուր Գրիգորյանին` կազմակերպել հանրային քննարկում հասարակական կազմակերպությունների մասնակցությամբ` նպատակ ունենալով ստանալ հասարակության լայն շերտերի կարծիքներն ու առաջարկությունները:

Общественные слушания по новым поправкам в законопроекте “О пособиях по временной нетрудоспособности” пройдут 14 февраля в зале заседаний Министерства труда и по социальным вопросам. Как сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в инициативной группе по защите прав временно нетрудоспособных лиц, в конце недели состоится встреча группы, на которой будут обсуждаться изменения в законопроекте, и определена позиция группы.
1 февраля в правительстве РА состоялось обсуждение, в результате чего в законопроект “О пособиях по временной нетрудоспособности” были введены новые поправки. Согласно предлагаемым поправкам, планируется отменить установление максимального предела среднемесячной заработной платы, берущейся за основу начисления пособия беременным женщинам и роженицам, а также пересмотрен порядок расчета среднемесячной зарплаты. Помимо этого, поправками планируется выплата пособия беременным женщинам и роженицам за нерабочие праздничные дни, с сохранением ее невыплаты за общие нерабочие дни – субботу и воскресенье. Премьер-министр РА Тигран Саркисян поручил министру труда и по социальным вопросам Артуру Григоряну организовать общественное обсуждение по этому вопросу с целью ознакомления с мнениями и предложениями широких слоев населения.