«Ադրբեջանցիները Ղարաբաղի գծով ԵԽԽՎ կոմիտեն դիտարկում են որպես ևս մեկ հարթակ հայկական կողմի վրա ազդելու համար»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Սակայն, ըստ քաղաքագետի, կոմիտեի աշխատանքի վերականգնումը ոչ մի կերպ չի անդրադառնա բանակցային գործընթացի վրա և չի փոխի հակամարտության կարգավորման ձևաչափը, որն այժմ ընթանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում: «Ես գտնում եմ, որ այդ կոմիտեն, հավանաբար, նորմալ չի գործի»,-ասել է քաղաքագետը: Իսկանդարյանը հիշեցրել է, որ նույնիսկ այն ժամանակ, երբ կոմիտեն նոր էր ստեղծվել, արդյունավետ չի գործել և 2005թ. ի վեր չի կարողացել այցելություն կազմակերպել տարածաշրջան:
Մեկնաբանելով այն հաղորդագրությունները, որ ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակությունը կարող է բոյկոտել կոմիտեի աշխատանքը՝ քաղաքագետը հայտարարել է, որ թեև դա լավ հնարք է, սակայն բոյկոտը լավագույն դիվանագիտական զենքը չէ:

“Азербайджанцы рассматривают комитет Парламентской Ассамблеи Совета Европы по Нагорному Карабаху в качестве еще одной площадки для того, чтобы воздействовать на армянскую сторону», – заявил на пресс-конференции в Ереване директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян.
Однако, по мнению политолога, восстановление работы комитета никак не может повлиять на переговорный процесс или изменить формат урегулирования конфликта, которое в настоящее время проходит в рамках Минской Группы ОБСЕ. «Я считаю, что этот комитет, скорее всего, не будет работать нормально», – сказал политолог. Искандарян напомнил, что даже в то время, когда комитет только был создан, он не работал продуктивно и с 2005 года не смог организовать визит в регион.
Комментируя сообщения о том, что армянская делегация ПАСЕ может бойкотировать работу комитета, политолог заявил, что отказ от участия в этой работе хоть и хороший прием, но бойкот не лучшее дипломатическое оружие.