3 Փետրվար 2011 - 13:50 AMT
Այս տարի գարնանը Արցախում բացվելու է ազգային պատկերասրահ: Ինչպես Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց բարերար Գրիգոր Գաբրիելյանցը, ում և պատկանում է ազգային պատկերասրահի ստեղծման գաղափարը, առայժմ վերջնականապես որոշված չէ, թե որտեղ է տեղակայվելու պատկերասրահը: «Երկրի ներդաշնակ զարգացման համար անհրաժեշտ է, որպեսզի բոլոր ոլորտները զարգանան համաչափ»,- ընդգծեց Գաբրիելյանցը եւ ավելացրեց, որ մշակույթի զարգացումը նույնքան կարեւոր է, որքան տնտեսության, անվտանգության զարգացումը:
Գրիգոր Գաբրիելյանցը իր նկարների ողջ հավաքածուն` շուրջ 21 գործ նվիրաբերում է նորաստեղծ պատկերասրահին: Արցախում Ազգային պատկերասրահ ստեղծելու գաղափարը շատ արագ արձագանք է ստացել աշխարհի տարբեր անկյուններում: Պատկերասրահի հավաքածուն կազմված է լինելու տարբեր հաստատությունների եւ անհատների կողմից նվիրաբերված նկարներից: Հունվարի 1-ի դրությամբ, պատկերասրահին նվիրաբերված նկարների թիվը գերազանցում է 300-ը: Կան նաեւ հայտնի նկարիչների գործեր, այդ թվում` Սարյանի, Մինասի աշխատանքներ:

Этой весной в Арцахе откроется Национальная картинная галерея. Как сообщил на пресс-конференции в Ереване Григор Габриелянц, автор идеи создания национальной картинной галереи в Арцахе, в настоящее время окончательно не утверждено место строительства здания. «Для гармоничного развития государства необходимо все сферы развивать соразмерно», – подчеркнул Габриелянц и добавил, что развитие сферы искусства так же важно, как и развитие промышленности, обороны и др.
Благотворитель Григор Габриелянц все свое собрание (21 полотно) приносит в дар создающейся галерее. Идея создания Национальной картинной галереи в Арцахе получила широкий отклик в разных уголках мира. В собрании картин новой галереи будут представлены полотна, подаренные как учреждениями, так и отдельными дарителями. По положению на первое января, количество полотен, полученных в дар новой галереей, превышает 300. Среди работ полотна таких выдающихся художников современности как Мартирос Сарьян, Минас и др.