4 Փետրվար 2011 - 12:03 AMT
«Ինչպես աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանում քաղցկեղը ոչ միայն տարածվում է, այլ նաև երիտասարդանում է»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Առողջության հայ-ամերիկյան կենտրոնի տնօրեն Խաչանուշ Հակոբյանը:
Ըստ նրա, կենտրոնի այցելուների թվում է եղել նաև ֆիբրոզային նորագոյացությունով մի 8-ամյա աղջիկ: «Մեզ հաճախ են դիմում նման խնդիրներով երիտասարդ աղջիկներ, նույնիսկ 15-16 տարեկան»,-ասել է Հակոբյանը:
Նա նշել է, որ օնկոլոգիական հիվանդությունների, այդ թվում չարորակ ուռուցքների առաջացման հիմնական պատճառը գենետիկ տրամադրվածությունն է, սթրեսները, չափազանց վաղ կամ ուշացած ամուսնությունները: «Կինը պետք է առողջ ապրելակերպ ունենա, ժամանակին սկսի ապրել սեռական կյանքով, ժամանակին ծննդաբերի և կրծքով կերակրի»,-ասել է Հակոբյանը:
Նա հավելել է, որ ըստ վիճակագրության սևամորթ կանայք շատ ավելի հազվադեպ են հիվանդանում քաղցկեղով, քան սպիտակամորթ կանայք: «Եթե գիտնականներին հաջողվի պարզել այդ երևույթի պատճառները, բժշկությունը մեծ առաջընթաց կապրի այդ ոլորտում»,-ասել է Խաչանուշ Հակոբյանը:

4 Февраль 2011 - 12:03 AMT
“По совершенно непонятным и необоснованным причинам онкологические заболевания, как в мире, так и в нашей стране, не только распространяются, но и молодеют”, – сообщила на пресс-конференции в Ереване директор Армяно-американского центра здоровья Хачануш Акопян.
По ее словам, среди посетителей центра была также 8-летняя девочка с фиброзным новообразованием. “К нам очень часто обращаются совсем молодые девушки с онкологическими проблемами, некоторым по 15-16 лет”, – проинформировала Акопян.
Она отметила, что основными причинами онкологических заболеваний, в том числе злокачественных опухолей, являются генетическая предрасположенность, стрессы, слишком ранние или поздние замужества. “Необходимо, чтобы женщина вела здоровый образ жизни, вовремя начала бы вести половую жизнь, вовремя рожала и кормила грудью”, – подчеркнула Акопян.
Она добавила, что согласно статистике, чернокожие женщины страдают раковыми заболеваниями намного реже, чем белые женщины. “Если ученым удастся выяснить причины этого явления, медицина сделает большой шаг вперед в этой сфере”, – сказала директор Армяно-американского центра здоровья Хачануш Акопян.