4 Փետրվար 2011 - 14:52 AMT
Ֆրանսիական ժամանակակից երաժշտության վառ ներկայացուցիչ Աբեդ Ազրիեն այս տարվա հուլիսին «Ֆրանսիական մեղեդիները Հայաստանում» խորագիրը կրող համերգով հանդես կգա Երևանում: Այս մասին երաժիշտը տեղեկացրեց Երևանում կայացած ասուլիսի ընթացքում: Ազրիեն այժմ Հայաստանում է համերգին նախապատրաստվելու նպատակով: Ամռանը կայանալիք համերգը ժամանակակից ֆրանսիական երաժշտության և արևելյան մոտիվների խառնուրդ է լինելու` հայկական ժողգործիքների նվագակցությամբ:
Նախագիծն իրականացնում է ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության, «Կուլտուրֆրանս» ընկերության և «ՔԱՍՍարտ Պրոդաքշն»-ի հետ համատեղ:
Աբեդ Ազրիեն իր երաժշտական գործունեության ընթացքում թողարկել է քսան ալբոմ, հեղինակել է մի քանի ֆիլմերի երաժշտություն, նաև մի շարք գրքերի հեղինակ է: Ծնունդով Հալեպից երաժիշտը 1967 թվականից հիմնավորվել է Փարիզում, որտեղ էլ ապրում և ստեղծագործում է մինչև օրս:

На концерте под названием «Французские мелодии в Армении» выступит яркий представитель современной французской музыки Абед Азрие. Об этом он сообщил на прошедшей в Ереване пресс-конференции. Музыкант в настоящее время находится в Армении для подготовки летнего концерта. Предстоящий летом этого года концерт будет выглядеть как попурри из современных французских мелодий и восточных мотивов в сопровождении ансамбля народных инструментов.
Проект осуществляют Минкульт РА, Посольство Франции в Армении, товарищество «Культурфранс» и «КАССарт Продакшн».
Абед Азрие за время своей музыкальной карьеры выпустил 20 альбомов, написал музыку к нескольким кинофильмам и даже стал автором нескольких книг. Уроженец Алеппо, он с 1967 года обосновался во Франции, где проживает и творит по сей день.