4 Փետրվար 2011 - 16:28 AMT
2010 թվականին Հայաստանում գրանցված հանցագործությունների թիվը 2009-ի համեմատ աճել է 7,9%-ով (15 477 հանցագործություն 2010-ին` 14 339-ի դիմաց 2009-ին), հաղորդում է ՀՀ Ոստիկանության մամլո ծառայությունը: Ինչպես ասվում է ՀՀ Ոստիկանության կոլեգիայում Ոստիկանության պետի առաջին տեղակալ, գեներալ-մայոր Հունան Պողոսյանի` 2010 թվականին օպերատիվ-ծառայողական գործունեության արդյունքների մասին հաշվետվության մեջ, հանցագործությունների թվի աճը հիմնականում բացատրվում է նրանով, որ 2010 թվականին գրանցվել է նախորդ տարիներին իրագործված 3933 հանցագործություն:
Նա ավելացրել է նաև, որ շարունակվում է ակտիվ պայքարը լատենտային հանցագործությունների և կատարված հանցագործությունների գրանցումը կոծկելու արատավոր պրակտիկայի դեմ:
Ընդ որում` կոլեգիայում նշվել է, որ 2010 թվականին գրանցվել է ծանր և առանձնակի ծանր հանցագործությունների թվի նվազում 2,1%-ով (2009-ին` 5417, 2010-ին` 5304):

Количество зарегистрированных в Армении преступлений в 2010 году выросло на 7,9% по сравнению с 2009 годом, (15477 преступлений в 2010 году против14339 в 2009-м), сообщает пресс-служба Полиции РА. Как говорится в представленном на коллегии Полиции РА отчете первого заместителя начальника Полиции, генерал-майора Унана Погосяна о результатах оперативно-служебной деятельности в 2010 году, увеличение количества преступлений объясняется в основном тем, что было зарегистрировано 3933 преступлений, совершенных в прошлые годы.
Он также добавил, что продолжается активная борьба против латентных преступлений и порочной практики сокрытия от регистрации совершенных преступлений.
При этом на коллегии было отмечено, что в 2010 году было зафиксировано снижение количества тяжких и особо тяжких преступлений на 2,1% (в 2009 году 5417, в 2010 – 5304 преступлений).
На заседании коллегии присутствовал также секретарь Совета национальной безопасности РА Артур Багдасарян.