Աղմկահարույց WikiLeaks կայքը հրապարակել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի գաղտնի փաստաթղթերի ևս մեկ շարք, որոնք վերաբերում են Հայաստանին: Հայաստանում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Էնթոնի Գոդֆրին նկարագրում է դժվարությունները, որոնք հետ Հայաստանում բախվել է Global Gold Corporation (GGC) միջազգային ոսկու արդյունահանման ընկերությունը: GGC տվյալներով, 2005-ի հուլիսին բնապահապանության նախարար Վարդան Այվազյանը ծանուցել է ընկերության իրավաբան Աշոտ Պողոսյանին 3 մլն դոլար կաշառք վճարելու անհրաժեշտության մասին իր մտերիմ գործընկեր և խորհրդարանի անդամ Մուրադ Գուլոյանին: GGC-ն հրաժարվել է կաշառք տալ, և շուտով նախարարությունը ետ է վերցրել Հայաստանում ընկերության երկու հանքերի լիցենզիան:
«2006-ի ապրիլին GGC-ն տեղեկացրել է մեզ այդ վեճերի մասին և մեղադրանքներ ներկայացրել նախարարին այն մասին, որ նա 3 մլն դոլարի չափով կաշառք է պահանջում: Դրանից հետո մենք մի շարք քայլեր ենք ձեռնարկել` նպատակ ունենալով օգնել GGC-ին Հայաստանում իր շահերը պաշտպանելու գործում: 2006-ի վերջին և 2007-ի սկզբին GGC-ն որոշում է ընդունել երկու հայց ներկայացնել միջազգային իրավարար դատարան` նպատակ ունենալով լուծել այդ վեճերը»,- ասվում է Գոդֆրիի հեռագրում: Դիվանագիտական նամակագրության համաձայն, GGC ներկայացուցիչներն այդ հարցով դիմել են ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Էվանսին, որը բարձրացրել է այդ խնդիրը 2006-ի մայիսի 2-ին հայ-ամերիկյան աշխատանքային խմբի հանդիպման ժամանակ: Այդ ժամանակ ՀՀ ֆինանսների նախարարը խորհուրդ է տվել ընկերությանը դիմել գլխավոր դատախազին. «Սակայն Հայաստանի դատական համակարգի վատ համբավի հետ կապված` GGC-ն չի ցանկացել հայց ներկայացնել տեղի դատարան: Գլխավոր դատախազը լիազորություններ ունի ինքնուրույն հետաքննություն սկսել ունեցած մեղադրանքների հիման վրա, բայց նրա կողմից ոչինչ չի ձեռնարկվել»,- ասվում է Գոդֆրիի հեռագրում:
2006-ի դեկտեմբերի 28-ին GGC-ն հայց է ներկայացրել Միջազգային առևտրային իրավարար դատարանի միջազգային բաժին: «Անկասկած, GGC-ն բնապահպանության նախարարության կողմից ենթարկվում է հետապնդման: GGC-ն մինչև վերջ անկեղծ չէ մեզ հետ: Օրինակ, GGC-ն տեղեկացրել է մեզ նախարար Այվազյանի կաշառք շորթելու մասին միայն տեղի ունեցածից մեկ տարի անց, շատ ամիսների ընթացքում ձգձգել է գործը դատարան հանձնելու գործընթացը»,- ասվում է Գոդֆրիի հեռագրում, հաղորդում է rusrep.ru-ն:

Wikileaks has published a series of secret cables from the U.S. embassy in Yerevan regarding the problems the Global Gold Corporation (GGC), an international gold mining company with operations in Armenia and principal offices in Connecticut, came across when operating in RA.
“On July 25, 2005, according to GGC, the Armenian Minister of Nature Protection Vartan Aivazian had asked GGC's local attorney Ashot Boghossian to pay a $3 million bribe to Aivazian's close associate and Member of Parliament Mourad Gouloyan, claiming that the payment was necessary to complete the December 2003 sale. We first became aware of the alleged bribe request on April 19, 2006, when the GGC's AmCit Chairman/CEO and Boghossian raised the matter with then U.S. Ambassador Evans. GGC claimed that, as a result of its refusal to pay the bribe, the Minister was unwilling to issue licenses to which GGC was entitled, granted duplicate licenses to other companies for mining sites owned and operated by GGC and generally obstructed GGC's business operations,” the cable says.
“We were extremely concerned about these allegations and Ambassador Evans raised them as a "hypothetical" at the U.S.-Armenia Task Force Meeting on May 2, 2006. The Finance Minister's response referred to a mining company, a detail we had not included in our hypothetical, which suggested that other members of the GOAM were also aware of the allegations. The Finance Minister recommended that the company appeal to the Prosecutor General. Due to the poor reputation of the Armenian court system, however, GGC was unwilling to initiate a case locally. The Prosecutor General's office had the authority to begin its own investigation based on the allegations, but failed to do so,” another cable says