Աղմկահարույց WikiLeaks կայքը հրապարակել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի գաղտնի փաստաթղթերի ևս մեկ շարք, որոնք վերաբերում են Հայաստանին: Հայաստանում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Էնթոնի Գոդֆրին նկարագրում է դժվարությունները, որոնք հետ Հայաստանում բախվել է Global Gold Corporation (GGC) միջազգային ոսկու արդյունահանման ընկերությունը: GGC տվյալներով, 2005-ի հուլիսին բնապահապանության նախարար Վարդան Այվազյանը ծանուցել է ընկերության իրավաբան Աշոտ Պողոսյանին 3 մլն դոլար կաշառք վճարելու անհրաժեշտության մասին իր մտերիմ գործընկեր և խորհրդարանի անդամ Մուրադ Գուլոյանին: GGC-ն հրաժարվել է կաշառք տալ, և շուտով նախարարությունը ետ է վերցրել Հայաստանում ընկերության երկու հանքերի լիցենզիան:
«2006-ի ապրիլին GGC-ն տեղեկացրել է մեզ այդ վեճերի մասին և մեղադրանքներ ներկայացրել նախարարին այն մասին, որ նա 3 մլն դոլարի չափով կաշառք է պահանջում: Դրանից հետո մենք մի շարք քայլեր ենք ձեռնարկել` նպատակ ունենալով օգնել GGC-ին Հայաստանում իր շահերը պաշտպանելու գործում: 2006-ի վերջին և 2007-ի սկզբին GGC-ն որոշում է ընդունել երկու հայց ներկայացնել միջազգային իրավարար դատարան` նպատակ ունենալով լուծել այդ վեճերը»,- ասվում է Գոդֆրիի հեռագրում: Դիվանագիտական նամակագրության համաձայն, GGC ներկայացուցիչներն այդ հարցով դիմել են ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Էվանսին, որը բարձրացրել է այդ խնդիրը 2006-ի մայիսի 2-ին հայ-ամերիկյան աշխատանքային խմբի հանդիպման ժամանակ: Այդ ժամանակ ՀՀ ֆինանսների նախարարը խորհուրդ է տվել ընկերությանը դիմել գլխավոր դատախազին. «Սակայն Հայաստանի դատական համակարգի վատ համբավի հետ կապված` GGC-ն չի ցանկացել հայց ներկայացնել տեղի դատարան: Գլխավոր դատախազը լիազորություններ ունի ինքնուրույն հետաքննություն սկսել ունեցած մեղադրանքների հիման վրա, բայց նրա կողմից ոչինչ չի ձեռնարկվել»,- ասվում է Գոդֆրիի հեռագրում:
2006-ի դեկտեմբերի 28-ին GGC-ն հայց է ներկայացրել Միջազգային առևտրային իրավարար դատարանի միջազգային բաժին: «Անկասկած, GGC-ն բնապահպանության նախարարության կողմից ենթարկվում է հետապնդման: GGC-ն մինչև վերջ անկեղծ չէ մեզ հետ: Օրինակ, GGC-ն տեղեկացրել է մեզ նախարար Այվազյանի կաշառք շորթելու մասին միայն տեղի ունեցածից մեկ տարի անց, շատ ամիսների ընթացքում ձգձգել է գործը դատարան հանձնելու գործընթացը»,- ասվում է Գոդֆրիի հեռագրում, հաղորդում է rusrep.ru-ն:

Нашумевшим сайтом WikiLeaks обнародована еще одна серия секретных документов Госдепа США, касающихся Армении. Временный поверенный в делах США в Армении Энтони Годфри описывает трудности, с которыми столкнулась международная золотодобывающая компания Global Gold Corporation (GGC) в Армении. По данным GGC, в июле 2005 года министр по защите окружающей среды Вартан Айвазян уведомил юриста компании Ашота Богосяна о необходимости заплатить взятку в размере $3 миллионов своему близкому партнеру и члену парламента Мураду Гулояну. GGC отказалась давать взятку, и в скором времени министерство отозвало лицензии у двух приисков компании в Армении.
“В апреле 2006 года GGC уведомила нас об этих спорах и выдвинула обвинения в адрес министра в том, что он вымогает взятку в размере 3 миллионов долларов. С тех пор мы предприняли целый ряд шагов с целью помочь GGC защитить свои интересы в Армении. В конце 2006 года и в начале 2007 года GGC приняла решение подать два иска в международный арбитражный суд с целью разрешить эти споры”,- отмечено в телеграмме Годфри. Согласно дипломатической переписке, представители GGC с этим вопросом обратились к послу США в РА Джону Эвансу, который поднял эту проблему на встрече американо-армянской рабочей группы 2-го мая 2006 года. Тогда министр финансов Армении порекомендовал компании обратиться к генеральному прокурору. “Однако в связи с дурной репутацией судебной системы Армении GGC не хотела подавать иск в местный суд. Генеральный прокурор имеет полномочия самостоятельно начать расследование на основании имеющихся обвинений, но с его стороны ничего предпринято не было”,- сказано в телеграмме Годфри.
28 декабря 2006 года GGC подала иск в международный отдел Международного Коммерческого Арбитражного Суда. “Несомненно, что GGC подвергается преследованию со стороны министерства защиты окружающей среды. GGC, однако, периодами бывает не до конца откровенна с нами. Например, GGC проинформировала нас о предполагаемом участии министра Айвазяна в вымогании взятки только через год после того, как это событие имело место; была весьма скрытна в отношении реальных сроков событий, а также в течение многих месяцев затягивала передачу дела в суд”,- говорится в телеграмме Годфри, сообщает rusrep.ru.