Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ-ն մշտապես հիշեցնում է իր քաղաքացիներին աշխարհի այս կամ այն տարածաշրջաններ այցելելու անցանկալիության մասին, սակայն խորհրդատվական բնույթի այդ հայտարարությունները բավական դանդաղ են նորացվում, վերջին նորացումը եղել է մի քանի տարի առաջ:
Ինչպես հայտնել է PanARMENIAN.Net-ին Երևանում Մեծ Բրիտանիայի մամլո ծառայությունը, նոր հաղորդագրության մեջ, որը տեղակայվել է Բաքվում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան կայքում, նշվում է, որ Ադրբեջանում առկա է ահաբեկչության վտանգը: «Կարող են հարձակումներ կատարվել քաղաքացիական անձանց և այն վայրերի վրա, ուր այցելում են արտասահմանցիները»,- ասվում է հաղորդագրությունում:
Ավելի վաղ ԱԳՆ-ն խորհուրդ է տվել Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիներին չմեկնել ԼՂ և Ադրբեջանին հարակից Հայաստանի Տավուշի և Գեղարքունիքի մարզեր: Նշվում է, որ այդ տարածքները վտանգավոր են ականների պատճառով: Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ-ն նշում է, որ Լեռնային Ղարաբաղը հակամարտության առարկա է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, սակայն 1994-ին ստորագրվել է հրադադարի մասին համաձայնագիր: Նախարարությունն ընդգծում է, որ Մեծ Բրիտանիայի այն քաղաքացիները, որոնք չեն հետևի երաշխավորագրերին, կզրկվեն Երևանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան հյուպատոսական աջակցությունից:

8 Февраль 2011 - 11:15 AMT
МИД Великобритании постоянно напоминает своим гражданам о нежелательности визитов в те или другие регионы мира, однако эти рекомендации обновляются довольно медленно, последнее обновление было несколько лет тому назад.
Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе посольства Великобритании в Ереване, в новом сообщении, размещенном на сайте посольства Великобритании в Баку, подчеркивается, что в Азербайджане есть угроза терроризма. «Могут быть нападения на гражданских лиц и места, посещаемые иностранцами», – подчеркивается в сообщении.
Ранее МИД не рекомендовал гражданам Великобритании ездить в Нагорный Карабах и районы областей Армении Тавуш и Гегаркуник, граничащих с Азербайджаном. В рекомендациях отмечается, что данные территории опасны из-за мин. МИД Великобритании также указывает, что Нагорный Карабах является предметом конфликта между Арменией и Азербайджаном, однако, в 1994 году было подписано соглашение о прекращении огня. МИД Великобритании подчеркивает, что те граждане Великобритании, которые не последуют рекомендациям, будут лишены консульской поддержки со стороны посольства в Ереване.