Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ-ն մշտապես հիշեցնում է իր քաղաքացիներին աշխարհի այս կամ այն տարածաշրջաններ այցելելու անցանկալիության մասին, սակայն խորհրդատվական բնույթի այդ հայտարարությունները բավական դանդաղ են նորացվում, վերջին նորացումը եղել է մի քանի տարի առաջ:
Ինչպես հայտնել է PanARMENIAN.Net-ին Երևանում Մեծ Բրիտանիայի մամլո ծառայությունը, նոր հաղորդագրության մեջ, որը տեղակայվել է Բաքվում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան կայքում, նշվում է, որ Ադրբեջանում առկա է ահաբեկչության վտանգը: «Կարող են հարձակումներ կատարվել քաղաքացիական անձանց և այն վայրերի վրա, ուր այցելում են արտասահմանցիները»,- ասվում է հաղորդագրությունում:
Ավելի վաղ ԱԳՆ-ն խորհուրդ է տվել Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիներին չմեկնել ԼՂ և Ադրբեջանին հարակից Հայաստանի Տավուշի և Գեղարքունիքի մարզեր: Նշվում է, որ այդ տարածքները վտանգավոր են ականների պատճառով: Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ-ն նշում է, որ Լեռնային Ղարաբաղը հակամարտության առարկա է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, սակայն 1994-ին ստորագրվել է հրադադարի մասին համաձայնագիր: Նախարարությունն ընդգծում է, որ Մեծ Բրիտանիայի այն քաղաքացիները, որոնք չեն հետևի երաշխավորագրերին, կզրկվեն Երևանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան հյուպատոսական աջակցությունից:

British Foreign and Commonwealth Office continues to remind UK citizens on the undesirability of visits to certain regions of the world; however, the travel advice is updated rarely, with the last upgrade dating back several years.
As the press office of the British embassy in Yerevan told PanARMENIAN.Net, new announcement posted on Baku’s British embassy’s website warns about threats of terrorism in Azerbaijan. “Attacks on civilians are possible at cites visited by foreigners,” the message stresses.
As reported earlier, British Foreign Ministry recommends its citizens to abstain from visiting Karabakh, as well as Armenian regions of Tavush and Gegharkunik, adjacent to Azerbaijan, as border areas contain mines and unexploded ordnance. As the statement notes, the British embassy cannot provide consular assistance to citizens who are in the Nagorno Karabakh region.