2010 թվականի դեկտեմբերին Հայաստանում վերահրատարակվեց Կարմիր գիրքը, որը վերջին անգամ լույս էր տեսել 20 տարի առաջ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Հայաստանի բնապահպանության նախարարության կենսաբազմազանության քաղաքականության բաժնի պետ Տատյանա Դանիելյանը: «Կարմիր գրքի նոր խմբագրության մեջ ներառվել է ողնաշարավորների 153 և անողնաշարավորների 155 տեսակ՝ հին խմբագրության մեջ ներառված 99 տեսակի համեմատ: Բուսական աշխարհից Կարմիր գրքում ներառվել է 452 տեսակ՝ ավելի վաղ գրանցված 367 տեսակի փոխարեն և սնկերի 40 տեսակ, որոնք մինչ օրս չեն ներառվել Կարմիր գրքում»,-ասել է նա:
Ըստ փորձագետի, 143 կենդանատեսակ համարվել է անհետացման եզրին, իսկ 249-ը՝ անհետացման բարձր ռիսկի տակ: «Անկախության տարիներին մեր երկրի էկոհամակարգից ամբողջությամբ անհետացել է իշխանի 4 տեսակներից 2-ը»,-նշել է նա:
Դանիելյանն ընդգծել է, որ այսօր Կարմիր գրքում ընդգրկված բոլոր կենդանատեսակներն ու բուսատեսակները գնահատվել են Բնության միջազգային ինստիտուտի չափանիշներով:
2007թ. բյուջեից 31 մլն դրամ հատկացվեց Կարմիր գրքի նոր խմբագրության համար: Հայաստանի կարմիր գիրքը հրատարակվում է 500 տպաքանակով:

8 Февраль 2011 - 11:52 AMT
В декабре 2010 года в Армении была переиздана Красная книга, которая издавалась в последний раз более 20 лет назад. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщила начальник отдела политики биоразнообразия Министерства охраны природы Армении Татьяна Даниелян. “В новую редакцию Красной книги занесены 153 вида позвоночных животных, в то время как в старой редакции насчитывалось 99 видов. Также в новую редакцию занесены 155 видов беспозвоночных животных. Помимо этого, в книге нашли место 452 вида растений (ранее было зарегистрировано 367) и 40 видов грибов (до этого они не регистрировались)”, – сказала она.
По словам эксперта, 143 вида животных отмечены как стоящие перед угрозой уничтожения, а 249 – перед высоким риском уничтожения. “За время независимости из экосистемы нашей страны полностью исчезли 2 вида форели из 4-х”, – отметила она.
Даниелян подчеркнула, что сегодня все виды животных и растений, включенные в Красную книгу, оценены по критериям Международного института природы, который разрабатывает критерии оценок для всего мира.
В 2007 году правительство выделило из госбюджета 31 миллион драмов на пересмотр и публикацию новой редакции Красной книги. Красная книга Армении была издана тиражом в 500 экземпляров.