Աստղաֆիզիկոսներ Վահագն Գուրզադյանը (Երևանի ֆիզիկայի ինստիտուտ) և Սվեր Աարսեթը (Քեմբրիջի համալսարան) Արարատ լեռան վրա երկնաքարային խառնարան են հայտնաբերել: Այդ բացահայտման մասին հոդվածը կհրապարակվի բրիտանական OBSERVATORY գիտական ամսագրի փետրվարյան համարում: Սակայն այդ լուրը արդեն հասցրել է տարածվել աշխարհով մեկ, քանի որ 2010թ. նոյեմբերին այն զետեղվել է Քորնելի համալսարանի կայքում:
Խառնարանը գտնվում է 2.100 մետր բարձրության վրա, 39°47՛30՛՛ հյուսիսային եւ 44°14՛40՛՛ արեւելք կոորդինատներով: Ըստ նկարագրության, խառնարանն ունի մոտ 70 մետր տրամագիծ, մոտ 15 մետր խորություն: Գիտնականները գտնում են, որ խառնարանը կարող էր առաջանալ երկնաքարի հարվածից, սակայն կարող է նաև հրաբխաիյն բնույթ ունենալ: Գիտնականներում բացառում են խառնարանի սառցադաշտային ծագումը:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է ասել Վահագն Գուրզադյանը, այդ տարածքը փակ գոտի է համարվում, սակայն իշխանությունները մի կերպ թույլտվություն են տվել գիտնականներին:
Գիտնականները նշում են հետագա հետազոտությունների անհրաժեշտությունը՝ խառնարանի բնույթը եւ տարիքը պարզելու համար:

Астрофизики Ваагн Гурзадян (Ереванский институт физики) и Свер Аарсет (университет Кембриджа) обнаружили на горе Арарат метеоритный кратер. Статья об этом открытии будет опубликована в февральском номере британского научного журнала OBSERVATORY. Однако, эта новость успела распространиться по всему миру, появившись в середине ноября 2010 г. на сайте Корнельского университета.
Кратер находится на высоте 2100 м над уровнем моря на 39° 47’30” северной широты и 44° 14’40” западной долготы. По описанию, диаметр кратера достигает 70 м, а глубина – 15 м. Ученые считают, что кратер мог возникнуть от удара метеорита, возможно также его вулканическое происхождение, но они исключают его ледниковое происхождение. Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net Ваагн Гурзадян, данная территория считается закрытой зоной, куда не каждый может пройти, однако местные власти в знак уважения предоставили ученым в порядке исключения разрешение для восхождения на закрытую часть горы.