Շուրջ կեսդարյա պատմություն ունեցող իտալական «Վենետիկի մենակատարներ» նվագախումբը փետրվարի 11-ին միայն մեկ համերգով հանդես կգա Երևանում: Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կայանալիք համերգին աշխարհի շուրջ 80 երկրներում համերգներով հանդես եկած նվագախումբը ներկայանալու է աշխարհահռչակ դիրիժոր Կլաուդիո Շիմոնեի գլխավորությամբ:
«Այս համերգը իր կատարողականության բարձր մակարդակով նշանակալից դեր կունենա հայ-իտալական հարաբերությունների զարգացման համար»,- այսօր կայացած մամլո ասուլիսում նշեց ՀՀ-ում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Բրունո Սկապինին:
Երևանում կայանալիք համերգի կազմակերպիչն է «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամը` ՀՀ-ում Իտալիայի դեսպանության հետ համատեղ:

9 Февраль 2011 - 11:24 AMT
Имеющий 50-летнюю историю камерный оркестр «Венецианские солисты» 11 февраля с единственным концертом выступит в Ереване. Концерт оркестра, побывавшего с гастролями в 80-ти странах, состоится в Государственном академическом театре оперы и балета им А. Спендиарова под руководством всемирно известного дирижера Клаудио Шимоне.
«Этот концерт, исполненный на очень высоком профессиональном уровне, внесет значимый вклад в развитие армяно-итальянских взаимоотношений», – заявил на состоявшейся в Ереване пресс-конференции чрезвычайный и полномочный посол Италии в Армении Бруно Скапини.
Организаторы выступления «Венецианских солистов» в Ереване – благотворительный фонд «Гагик Царукян» и Посольство Италии в РА.