9 Փետրվար 2011 - 12:04 AMT
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ԵԱՀԿ ՄԽ-ն, ինչպես նաև տարածաշրջանային խաղացողները, թույլ չեն տա, որպեսզի Ղարաբաղում վերսկսվեն պատերազմական գործողությունները: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանում Իրանի դեսպան Սեյեդ Ալի Սաղայանը: «Կարծում եմ, որ Ղարաբաղում պատերազմի վերսկսման համար նախադրյալներ չկան: Բացի դրանից, ԵԱՀԿ ՄԽ-ը, նաև Ռուսաստանը, Իրանը և Թուրքիան` որպես տարածաշարջանային խաղացողներ, պատերազմ չեն հանդուրժի տարածաշրջանում»,- ասել է դեսպանը: Նա հիշեցրել է Իրանի նախագահի հայտարարությունների մասին, կապված նրա հետ, որ ղարաբաղյան պատերազմն անհրաժեշտ է լուծել բացառապես խաղաղ ճանապարհով:
Պառասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին` Սաղայանը հայտարարել է, որ պաշտոնական Թեհրանը դեմ է ղարաբաղյան հակամարտությանը կրոնական բնույթ հաղորդելու ջանքերին: «Դա մեր դիրքորոշումն է, և Ադրբեջանը հիանալի գիտի այդ մասին: Մենք միշտ հանդես ենք եկել քրիստոնեական և իսլամական աշխարհների միջև երկխոսության օգտին»,- ասել է դեսպանը:
Խոսելով Ադրբեջանի ռազմական ծախսերի ավելացման մասին` Սեյեդ Ալի Սաղայանը հայտարարել է, որ տարածաշրջանի ռազմականացումը ոչ մի լավ բանի չի հանգեցնի: Նրա խոսքերով, միջազգային հանրությունը պետք է ուշադրություն դարձնի այդ հիմնախնդրի վրա և վերահսկի իրավիճակը: «Իրանն իր հերթին ջանք չի խնայի նրա համար, որպեսզի ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծվի խաղաղ ճանապարհով»,- ասել է Սեյեդ Ալի Սաղայանը:

Минская группа ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта, а также региональные игроки не позволят, чтобы в Карабахе возобновились боевые действия. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил посол Ирана в Армении Сейед Али Сагайан. ”Я считаю, что для возобновления войны в Карабахе нет предпосылок. Кроме того, МГ ОБСЕ, а также Россия, Иран и Турция, как региональные игроки, не потерпят начала войны в регионе”, – сказал посол. Он напомнил о заявлениях президента Ирана о том, что карабахскую проблему необходимо решить исключительно мирным путем.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net, Сейед Али Сагайан заявил, что официальный Тегеран против усилий, направленных на придание религиозного характера карабахскому конфликту. “Это – наша позиция, и Азербайджан прекрасно знает об этом. Мы всегда выступали за диалог между христианскими и исламскими народами”, – уточнил посол.
Говоря об увеличении военных расходов Азербайджаном, Сейед Али Сагайан заявил, что милитаризация региона ни к чему хорошему не приведет. По его словам, международное сообщество должно обратить внимание на эту проблему и контролировать ситуацию. “Иран в свою очередь не пожалеет усилий для того, чтобы карабахский конфликт был решен мирным путем”, – сказал посол Ирана в Армении.