9 Փետրվար 2011 - 12:27 AMT
Դիվանագետ. Հայաստանում Ուկրաինայի նախկին դեսպանը ցանկալին որպես իրականություն ներկայացնելու սովորություն ուներ
Անդրադառնալով WikiLeaks-ի այն հրապարակմանը, որ Ուկրաինայի դեսպանը Հայաստանում իբր պատմել է ամերիկացի դիվանագետին այն մասին, թե Հայաստանի իշխանությունները ճնշում էին գործադրում ուկրաինացի դիվանագետի վրա՝ստիպելով նրան չեղյալ հայտարարել Ուկրաինայում 1932-33թթ. «Գոլոդոմորի» զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառումը՝ աղբյուրը ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական ընկերակցությունից PanARMENIAN.Net-ին է հայտարարել, որ Հայաստանում Ուկրաինայի նախկին դեսպանը ցանկալին որպես իրականություն ներկայացնելու սովորություն ուներ: Միևնույն ժամանակ աղբյուրն ընդգծել է, որ լուրջ չէր լինի մեկնաբանել WikiLeaks-ի հրապարակումները, որի մեծ մասը հորինված է:
Ըստ WikiLeaks-ի, դեսպանը հայտարարել է, որ միջոցառման նախօրեին՝ հոկտեմբերի 19-ին ինչ-որ մեկը ներխուժել էր նրա բնակարան, նրա անձնական իրերը ջարդված էին, գողացված իրերը, սակայն, քիչ էին: Ուկրաինացի դեսպանը նաև ասել է ամերիկացի դիվանագետին, որ, իր կարծիքով, դա նրան վախեցնելու փորձ էր՝ «Գոլոդոմորի» զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառումից առաջ: Իր հերթին, ամերիկացի դիվանագետը նշում է, որ այս դեպքում խոսքը կարող է լինել ուղղակի ավազակային հարձակման մասին:

9 Февраль 2011 - 12:27 AMT
Говоря о публикации WikiLeaks о том, что украинский посол в Армении якобы рассказал американскому дипломату, что власть Армении оказывала давление на украинского дипломата, вынуждая его отменить мероприятие, посвященное памяти жертв Голодомора 1932-33 годов в Украине, источник в дипломатическом сообществе, аккредитованном в Армении, заявил PanARMENIAN.Net, что бывший посол Украины в Армении имел привычку выдавать желаемое за действительное. Вместе с тем источник подчеркнул, что не находит серьезным комментировать публикации WikiLeaks, которые в большей степени просто выдуманы.
Согласно WikiLeaks, посол заявил, что накануне самого мероприятия – 19 октября кто-то проник в его апартаменты, его личные вещи были разбиты и поломаны, при этом похищено было совсем немного. Украинский посол также сказал американскому дипломату, что, по его мнению, это была попытка его запугивания перед запланированным мероприятием памяти жертв Голодомора. В свою очередь, американский дипломат отмечает, что в данном случае речь могла идти об обычном бандитском нападении.