9 Փետրվար 2011 - 14:09 AMT
Կարևոր է նշել, որ Խրախ-Ուբա գյուղի դեպքն Ադրբեջանում միակը չէ: Պաշտոնական Բաքվի ներքին քաղաքականության հիմնական ուղղություններից է ուծացումը և պետությունից Ադրբեջանի բնիկ ժողովուրդների վտարումը: Այսօր թալիշների, լեզգիների և ավարների գրեթե բոլոր ազդեցիկ քաղաքական և կրոնական առաջնորդները կամ քաղաքական վտարանդի են կամ գտնվում են բանտերում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Ռազմավարական մշակումների կենտրոնի տնօրեն Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը: Ադրբեջանի բնիկ ժողովուրդների բազմաթիվ հայտարարությունները և նամակները` ուղղված միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններին, օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներով անուշադրության են մատնվում:Իսկ պաշտոնական Բաքուն, այդ ժողովուրդների վերնախավին ներկայացնելով որպես իսլամի ծայրահեղական ուղղության գաղափարախոսներ, շարունակում է անպատիժ բնաջնջել Ադրբեջանում բնակվող ավարներին, լեզգիներին և թալիշներին, ինչպես դա ժամանակին փորձում էր անել Ադրբեջանում բնակվող հայերի հետ:
«Բարեբախտաբար, Արցախից հայերի վտարմանն ուղղված Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան ձախողվեց, և միջազգային իրավունքին համապատասխան հռչակված ԼՂՀ-ն կարողացավ դիմակայել ադրբեջանցիների ռազմական հզորությանը և պահպանել անկախ և ինքնավար պետությունը: Ադրբեջանի բնիկ ժողովուրդների համար, որոնք մնում են ադրբեջանական բռնապետության իշխանության տակ, Արցախի օրինակը մնում է ոգեշնչման անսահման աղբյուր: Հավանաբար, հենց այդ պատճառով, լեզգիները, որոնք դարձել են ադրբեջանական իշխանությունների անպատիժ զոհը, օգնության համար դիմել են հենց հայերին: Դրանում է այն բանի պատճառը, որ Ադրբեջանի քաղաքացիների զգալի մասը ի դեմս հայ ժողովրդի տեսնում է իր դաշնակցին»,- ասել է նա:
Ադրբեջանի տարածքում գտնվող Խրախ-Ուբա գյուղի բնակիչները Մախաչկալայում արտոնագրված ցույց անցկացրեցին իրենց` որպես Ռուսաստանի քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության պահանջով: «Ադրբեջանի իշխանությունները գյուղի բնակիչներից պահանջում են անհապաղ Ադրբեջանի քաղաքացիություն ընդունել, հակառակ դեպքում սպառնում են բռնագաղթի ենթարկել` առանց ունեցվածքի և հողի փոխհատուցման, ինչը կտրականապես անընդունելի է մեզ համար: Հույս ունենալով, որ մեր ձայնին ականջալուր կլինեն, մենք դիմում ենք Ռուսաստանի և Դաղստանի ղեկավարությանը` Խրախ-Ուբա անկլավի բնակիչների սահմանադրական իրավունքների պաշտպանությունն ապահովելու; անկլավի բնակիչների բռնագաղթը դադարեցնելու և ընտանիքները վերամիավորելու, պետական սահմանն անարգել անցնելու հնարավորություն տալու, Խրախ-Ուբան ռուսական տարածք ճանաչելու խնդրանքով»,- ասվում է ցույցի բանաձևում:

Важно отметить, что случай в Храх-Убе не является единичным в Азербайджане. Одним из основных направлений внутренней политики официального Баку является ассимиляция и/или вытеснение из государства коренных народов Азербайджана. Сегодня практически все влиятельные политические и религиозные лидеры талышей, аварцев, лезгин и других аборигенных народов находятся в политической эмиграции или в тюремных застенках. Многие из них арестованы по самым разным причинам и забыты в азербайджанских тюрьмах. Совершенно очевидно, что в Азербайджане ежедневно и ежечасно нарушаются права коренных народов и национальных меньшинств. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил директор Центра стратегических разработок Грант Мелик-Шахназарян. По его словам, борьба за защиту национальных прав аварцев, лезгин, талышей и других народов Азербайджана по сей день не дала ощутимых результатов. Многочисленные заявления и письма коренных народов Азербайджана в международные правозащитные организации в силу объективных и субъективных причин остаются без должного внимания, что еще более усложняет их положение на своей Родине. А официальный Баку, представляя элиту этих народов как идеологов экстремистских направлений ислама, продолжает безнаказанно истреблять в границах республики аварцев, лезгин и талышей, как когда-то это пытались делать по отношению к живущим в Азербайджане армянам.
«К счастью, преследующая цель полностью изгнать армян из Арцаха военная агрессия Азербайджана против НКР потерпела ожидаемый крах – провозглашенная в полном согласии с международным правом Нагорно-Карабахская Республика сумела противостоять военной мощи Азербайджанца и сохранить независимое и суверенное государство. Для коренных народов Азербайджана, оставшихся под властью азербайджанской диктатуры, пример Арцаха остается источником бесконечного воодушевления. И, вероятно, именно по этой причине лезгины, ставшие жертвой беззаконий азербайджанских властей, обратились за помощью именно к армянам. В этом заключается причина того, что значительная часть граждан Азербайджанской Республики видит в лице армянского народа своего союзника», – подчеркнул он.
Жители селения Храх-Уба, находящегося на территории Азербайджана, провели в Махачкале санкционированный митинг с требованием защиты их прав как граждан России. «Азербайджанская сторона требует от жителей немедленного принятия гражданства Азербайджана, в противном случае грозит депортацией без компенсации за имущество и землю, что категорически неприемлемо для нас. В надежде, что наш голос услышат, обращаемся к руководству России и Дагестана с просьбой обеспечить защиту конституционных прав жителей анклава Храх-Уба; прекратить депортацию жителей анклава и воссоединить семьи, дать возможность беспрепятственного перехода государственной границы; признать Храх-Убу российской территорией», — говорится в резолюции митинга