9 Փետրվար 2011 - 14:11 AMT
Օրերս ԼՂՀ ՊԲ-ում տեղի ունեցած ողբերգական միջադեպը, որի արդյունքում զինծառայող զոհվեց, տեղի է ունեցել միջանձնային հարաբերությունների հողի վրա: Այդ մասին ԱԺ-ում կառավարական ժամի շրջանակներում հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Ըստ նրա, զինծառայողը զոհվել է ծեծկռտուքի արդյունքում: «Միջադեպի առնչությամբ հարուցվել է քրեական գործ, տվյալ պահի դրությամբ հայտնի են միջադեպի 3 մասնակիցների անունները»,-նշել է Օհանյանը: Նա նշել է, որ ՀՀ ՊՆ-ն միշտ գործել է բաց ու թափանցիկ և հաղորդել է բանակում ողբերգական միջադեպերի մանրամասների մասին: Ըստ Օհանյանի, նվազեցնելու կամ վերացնելու համար նման միջադեպերի քանակը, աշխարհի երկրների մեծ մասն անցնում է պայմանագրային ծառայության: «Սակայն, ելնելով աշխարհաքաղաքական իրավիճակից, Հայաստանը չի կարող միանգամից անցնել պայմանագրային ծառայության»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ բարեփոխումներն ուղղված են ռազմահայրենասիրական ոգու բարձրացմանը և ռազմական կրթության բարենորոգմանը:
Փետրվարի 6-ին ԼՂՀ ՊԲ հարավային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկում տեղի ունեցած արտակարգ միջադեպի հետևանքով մահացել է ժամկետային զինծառայող, 1992թ. ծնված, շարքային Գևորգ Անդրանիկի Կոտինյանը:

Трагический инцидент, который на днях произошел в одной из воинских частей Армии обороны НКР, повлекший за собой гибель военнослужащего, произошел на почве межличностных отношений. Об этом во время правительственного часа в парламенте заявил министр обороны Армении Сейран Оганян. По его словам, военнослужащий погиб в результате драки. «В связи с инцидентом было возбуждено уголовное дело, на данный момент известны имена трех человек, принимавших участие в избиении», – отметил Оганян.
Глава оборонного ведомства заметил, что МО РА всегда действовало открыто и прозрачно и сообщало о подробностях трагических инцидентов в армии. По словам Оганяна, для того чтобы уменьшить или свести на нет инциденты в вооруженных силах, большинство стран мира переходят на контрактную службу. «Однако в силу геополитической ситуации Армения не может сразу перейти на контрактную службу», – подчеркнул он, добавив, что реформы направленные на повышение военно-патриотического духа и в сфере военного образования продолжаются.
6 февраля в одной из воинских частей Армии обороны НКР, расположенной в южном направлении, произошло чрезвычайное происшествие. Как сообщает пресс-служба АО НКР, в результате инцидента погиб военнослужащий-срочник 1992 года рождения Геворк Котинян.