9 Փետրվար 2011 - 16:54 AMT
Մինչ ադրբեջանցիները հիստերիայի մեջ են հայ-իրանական հարաբերությունների պատճառով, Ահմադինեժադը հյուրընկալվելու է Հայաստանում
Արդեն որերորդ շաբաթն է, ինչ ադրբեջանցիներն «ահազանգում են» Հայաստանի և Իրանի զարգացող հարաբերությունների մասին: Բաքվում և Անկարայում պարբերաբար հակաիրանական ցույցեր են անցկացվում` նպատակ ունենալով ստիպել Թեհրանին երես թեքել Երևանից:
Օրինակ, փետրվարի 4-ին Անկարայում Իրանի դեսպանատան առջև անցկացվեց բողոքի ակցիա «Իրանի կողմից Ադրբեջանի ներքին գործերին միջամտելու և Հայաստանի հետ ԻԻՀ մտերմանալու դեմ»: Ակցիայի մասնակիցները, որոնց թվում կային ադրբեջանական արմատներ ունեցող Թուրքիայի քաղաքացիներ, սև ծաղկեպսակ դրեցին Իրանի դեսպանատան առջև:
Այսօր` փետրվարի 9-ին Բաքվում «Ադրբեջանի հանդեպ Իսլամական հանրապետության պաշտոնական անձանց անհարգալից վերաբերմունքի և Հայաստանի հետ ԻԻՀ մտերմացման դեմ» ցույցը բարեհաջող ցրվեց ոստիկանության կողմից: Ամենայն հավանականությամբ, ադրբեջանական իշխանություններն այդ կերպ ցանկացան ցույց տալ, որ ոչ մի կապ չունեն նման ցույցերի կազմակերպման հետ:
Դրա հետ մեկտեղ ենթադրություններ են հնչում, որ Իրանի դեմ բոլոր ցույցերը Բաքվի վախի արդյունքն են: Ադրբեջանում աճում է իսլամի ազդեցությունը, և Բաքվում մտավախություն կա, որ Իրանը հանգամանքների բերումով կարող է ապագայում իսլամական հեղափոխություն հրահրել:
Սակայն պետք չէ մոռանալ այն մասին, որ, ինչպես գրում էր ադրբեջանական «Էխո» թերթը, անցյալ տարվա աշնանը Ադրբեջանն Իրանին խնդրել էր ադրբեջանական բանակին Արաքս գետի երկայնքով Ֆիզուլիի, Ջեբրաիլի և Զանգելանի ուղղությամբ միջանցք տրամադրել հարձակման համար և կտրուկ մերժում ստացել անգամ չնայած այն բանին, որ ռազմական միջանցքի տրամադրման դիմաց ադրբեջանական կողմը Իրանին լիակատար չեզոքություն էր երաշխավորում Արևմուտքի հետ Իրանի պատերազմի դեպքում: Ըստ երևույթին, Բաքուն ոչ մի կերպ չի կարողանում ներել Թեհրանին այդ մերժումը:
Իսկ մինչ ադրբեջանցիները փորձում են Իրանին հարկադրել երես թեքել Հայաստանից, ԻԻՀ առաջնորդ Մահմուդ Ահմադինեժադը պատրաստվում է Երևան ժամանել: Այս մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանում Իրանի դեսպան Սեյեդ Ալի Սաղայանը: Ավելին, դրանից հետո տեղի կունենա ՀՀ նախագահի պատասխան այցն Իրան, որտեղ Սերժ Սարգսյանը կմասնակցի Նովրուզին (պարսկական Նոր տարի) նվիրված միջոցառումներին: Սեյեդ Ալի Սաղայանն ընդգծել է, որ ակնկալվում են նաև Հայաստանի ու Իրանի խորհրդարանների խոսնակների և այլ պաշտոնյաների փոխադարձ այցերը:

9 Февраль 2011 - 16:54 AMT
Пока азербайджанцы бьются в истерике из-за армяно-иранских отношений, Ахмадинежад едет в гости в Армению
Уже не первую неделю азербайджанцы «бьют тревогу» по поводу развивающихся отношений Армении и Ирана. Периодически в Баку и Анкаре проводятся антииранские митинги, имеющие целью заставить Тегеран отвернуться от Еревана.
К примеру, 4 февраля в Анкаре перед посольством Ирана в Турции была проведена акция в знак протеста против “сотрудничества Ирана с Арменией и против вмешательства Ирана во внутренние дела Азербайджана”. Участники акции, в которой приняли участие граждане Турции с азербайджанскими корнями, возложили черный венок к посольству Ирана.
Состоявшаяся сегодня, 9-го февраля в Баку акция «против неуважительного отношения официальных лиц Исламской республики к Азербайджану и сближения ИРИ с Арменией» была благополучно разогнана полицией. По всей вероятности, азербайджанские власти эти разгоном хотели показать, что не имеют отношения к организации подобных акций.
Между тем, звучат предположения, что все акции против Ирана порождены страхом Баку. В Азербайджане растет влияние ислама, и в Баку опасаются, что Иран, в случае чего, может спровоцировать в будущем исламскую революцию.
Однако не стоит забывать о том, что, как писала азербайджанская газета «Эхо», осенью прошлого года Азербайджан просил Иран предоставить азербайджанской армии коридор по своей территории вдоль реки Аракс для марш-броска на Физули, Джебраил и Зангелан, на что получил категорический отказ, даже несмотря на то, что взамен военного коридора азербайджанская сторона гарантировала Ирану полный нейтралитет во время войны Ирана с Западом. Видимо, Баку никак не может простить Тегерану этого отказа
А пока азербайджанцы пытаются отвратить Иран от Армении, глава ИРИ Махмуд Ахмадинежад собирается в Ереван. Об этом сообщил посол Ирана в Армении Сейид Али Сагайан. Более того, после этого состоится ответный визит армянского президента в Иран, где Серж Саргсян примет участие в мероприятиях, посвященных Новрузу (Новый год в Иране). Сеид Али Сагайан подчеркнул, что ожидаются также визиты спикеров парламентов и других официальных лиц Армении и Ирана.