9 Փետրվար 2011 - 16:54 AMT
Մինչ ադրբեջանցիները հիստերիայի մեջ են հայ-իրանական հարաբերությունների պատճառով, Ահմադինեժադը հյուրընկալվելու է Հայաստանում
Արդեն որերորդ շաբաթն է, ինչ ադրբեջանցիներն «ահազանգում են» Հայաստանի և Իրանի զարգացող հարաբերությունների մասին: Բաքվում և Անկարայում պարբերաբար հակաիրանական ցույցեր են անցկացվում` նպատակ ունենալով ստիպել Թեհրանին երես թեքել Երևանից:
Օրինակ, փետրվարի 4-ին Անկարայում Իրանի դեսպանատան առջև անցկացվեց բողոքի ակցիա «Իրանի կողմից Ադրբեջանի ներքին գործերին միջամտելու և Հայաստանի հետ ԻԻՀ մտերմանալու դեմ»: Ակցիայի մասնակիցները, որոնց թվում կային ադրբեջանական արմատներ ունեցող Թուրքիայի քաղաքացիներ, սև ծաղկեպսակ դրեցին Իրանի դեսպանատան առջև:
Այսօր` փետրվարի 9-ին Բաքվում «Ադրբեջանի հանդեպ Իսլամական հանրապետության պաշտոնական անձանց անհարգալից վերաբերմունքի և Հայաստանի հետ ԻԻՀ մտերմացման դեմ» ցույցը բարեհաջող ցրվեց ոստիկանության կողմից: Ամենայն հավանականությամբ, ադրբեջանական իշխանություններն այդ կերպ ցանկացան ցույց տալ, որ ոչ մի կապ չունեն նման ցույցերի կազմակերպման հետ:
Դրա հետ մեկտեղ ենթադրություններ են հնչում, որ Իրանի դեմ բոլոր ցույցերը Բաքվի վախի արդյունքն են: Ադրբեջանում աճում է իսլամի ազդեցությունը, և Բաքվում մտավախություն կա, որ Իրանը հանգամանքների բերումով կարող է ապագայում իսլամական հեղափոխություն հրահրել:
Սակայն պետք չէ մոռանալ այն մասին, որ, ինչպես գրում էր ադրբեջանական «Էխո» թերթը, անցյալ տարվա աշնանը Ադրբեջանն Իրանին խնդրել էր ադրբեջանական բանակին Արաքս գետի երկայնքով Ֆիզուլիի, Ջեբրաիլի և Զանգելանի ուղղությամբ միջանցք տրամադրել հարձակման համար և կտրուկ մերժում ստացել անգամ չնայած այն բանին, որ ռազմական միջանցքի տրամադրման դիմաց ադրբեջանական կողմը Իրանին լիակատար չեզոքություն էր երաշխավորում Արևմուտքի հետ Իրանի պատերազմի դեպքում: Ըստ երևույթին, Բաքուն ոչ մի կերպ չի կարողանում ներել Թեհրանին այդ մերժումը:
Իսկ մինչ ադրբեջանցիները փորձում են Իրանին հարկադրել երես թեքել Հայաստանից, ԻԻՀ առաջնորդ Մահմուդ Ահմադինեժադը պատրաստվում է Երևան ժամանել: Այս մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանում Իրանի դեսպան Սեյեդ Ալի Սաղայանը: Ավելին, դրանից հետո տեղի կունենա ՀՀ նախագահի պատասխան այցն Իրան, որտեղ Սերժ Սարգսյանը կմասնակցի Նովրուզին (պարսկական Նոր տարի) նվիրված միջոցառումներին: Սեյեդ Ալի Սաղայանն ընդգծել է, որ ակնկալվում են նաև Հայաստանի ու Իրանի խորհրդարանների խոսնակների և այլ պաշտոնյաների փոխադարձ այցերը:

It’s been several weeks since Azerbaijanis have been voicing severe concern over developing Armenia-Iran relations. Obviously, numerous anti-Iranian meetings in Baku and Ankara aim to force Tehran to turn away from Yerevan.
Thus, on February 4, Turkish citizens of Azerbaijani origin organized a rally in front of Iranian embassy in Ankara. Rally participants laid a black wreath at Iranian embassy, demanding Iran to stop cooperation with Armenia and interference in Azerbaijan’s internal affairs.
February 9 Baku-hosted rally against “Iran’s officials’ disrespectful attitude to Azerbaijan and establishing closer relations with Armenia” was dispersed by the police. Most probably, Azerbaijani authorities aimed to show their non-involvement in organisation of suchlike rallies.
Some assumptions suggest that anti-Iranian rallies are caused by Baku’s fear for Islamic revolution which might be provoked by increasing influence of Islam in Azerbaijan.
However, it should be kept in mind that Iran has rejected a request to provide Azerbaijan with a corridor along Arax River for attacking Fizuli, Jebrail and Zangelan. According to Echo newspaper, Baku negotiated the issue in autumn 2010 and experienced complete failure. In exchange for the corridor, Baku promised to take a neutral stand in case of a war against Iran. Clearly, Baku cannot forgive Iran’s refusal.
While Azerbaijan tries to exacerbate Iran-Armenia ties, Iranian President Mahmoud Ahmadinejad has scheduled a visit to Armenia. Return visit of Armenian President to Iran is planned as well as his participation in Novruz festivities. “Mutual visits of parliament speakers and other officials are also expected,” Iran’s ambassador to Armenia Seyed Ali Saghaeyan stressed.