Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ Միջազգային ճգնաժամային խմբի (ՄՃԽ) զեկույցի նպատակը եղել է պատերազմի հնարավորության մասին դրույթի հիմնավորումը: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը: Նրա կարծիքով, զեկույցի հետևությունները չեն համապատասխանում նրա փաստագրական մասին:
Իսկանդարյանը, մասնավորապես, չի համաձայնվել պատերազմը «պատահական» կերպով սկսվելու հետ, ընդգծելով, որ դա հնարավոր չէ, հաշվի առնելով այն, որ միմյանց դիմակայելու են կանոնավոր բանակներ, այլ ոչ թե ինչ-որ պարտիզանական միավորումներ: Նա նաև հեգնանքով է նշել զեկույցում նշված պատերազմի սպառնալիքի ավելացման վտանգը ԼՂՀ-ում հնագիտական պեղումների պատճառով:
ՄՃԽ վերջին հաշվետվությունը լուսաբանում է վերջին տարում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև իրավիճակի վատթարացումը: Երկու կողմերի աճող ռազմական հնարավորությունները Հարավային Կովկասում նոր զինված հակամարտությունն ավելի մահացու են դարձնում, քան 1992-1994թթ. հակամարտությունը, որն ավարտվեց անկայուն հրադադարով: Նույնիսկ եթե Հայաստանն ու Ադրբեջանը չեն նախատեսում անհապաղ հարձակում, մանր ընդհարումների ծավալը կարող է հեշտությամբ դուրս գալ վերահսկողությունից:

Целью последнего доклада Международной кризисной группы (ICG) по нагорно-карабахскому конфликту было обоснование тезиса о возможности войны. Об этом заявил на пресс-конференции в Ереване директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян. По его мнению, выводы доклада не соответствуют его фактологической части.
Искандарян, в частности, не согласился с утверждением о возможном «случайном» начале войны, подчеркнув, что это невозможно с учетом того, что друг другу противостоят регулярные армии, а не какие- то партизанские соединения. Он также с иронией отметил упомянутую докладом опасность возрастания угрозы войны из-за археологических раскопок в НКР.
В последнем отчете Международной кризисной группы (ICG) говорится об ухудшении ситуации между Арменией и Азербайджаном за последний год. Возросшие военные возможности обеих сторон сделают новый вооруженный конфликт на Южном Кавказе гораздо более смертельным, чем конфликт 1992-1994 гг., закончившийся шатким перемирием. Даже если ни Армения, ни Азербайджан не планируют немедленное тотальное наступление, масштаб мелких столкновений может легко выйти из-под контроля.