Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ Միջազգային ճգնաժամային խմբի (ՄՃԽ) զեկույցի նպատակը եղել է պատերազմի հնարավորության մասին դրույթի հիմնավորումը: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը: Նրա կարծիքով, զեկույցի հետևությունները չեն համապատասխանում նրա փաստագրական մասին:
Իսկանդարյանը, մասնավորապես, չի համաձայնվել պատերազմը «պատահական» կերպով սկսվելու հետ, ընդգծելով, որ դա հնարավոր չէ, հաշվի առնելով այն, որ միմյանց դիմակայելու են կանոնավոր բանակներ, այլ ոչ թե ինչ-որ պարտիզանական միավորումներ: Նա նաև հեգնանքով է նշել զեկույցում նշված պատերազմի սպառնալիքի ավելացման վտանգը ԼՂՀ-ում հնագիտական պեղումների պատճառով:
ՄՃԽ վերջին հաշվետվությունը լուսաբանում է վերջին տարում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև իրավիճակի վատթարացումը: Երկու կողմերի աճող ռազմական հնարավորությունները Հարավային Կովկասում նոր զինված հակամարտությունն ավելի մահացու են դարձնում, քան 1992-1994թթ. հակամարտությունը, որն ավարտվեց անկայուն հրադադարով: Նույնիսկ եթե Հայաստանն ու Ադրբեջանը չեն նախատեսում անհապաղ հարձակում, մանր ընդհարումների ծավալը կարող է հեշտությամբ դուրս գալ վերահսկողությունից:

The recent report by International Crisis Group (ICG) aimed to substantiate a thesis on possibility of a war in Karabakh, Caucasus Institute Director stated.
As Alexander Iskandaryan told a news conference in Yerevan, inferences drawn in the report are not consistent with facts cited.
Iskandaryan, in particular, expressed his disagreement with the statement on “accidental” start to a war. “This can’t be possible, considering the fact that regular armies are involved, rather than some partisan units,” the expert noted. Iskandaryan was also ironic about increasing threat of war because of archaeological excavations in NKR.
Armenia and Azerbaijan: Preventing War, the latest policy briefing from the International Crisis Group (ICG), highlights “the deterioration of the situation in the past year. Increased military capabilities on both sides would make a new armed conflict in the South Caucasus far more deadly than the 1992-1994 one that ended with a shaky truce. Neither side would be likely to win easily or quickly. Even if neither Armenia nor Azerbaijan is planning an immediate all-out offensive, skirmishes could easily spiral out of control.”