10 Փետրվար 2011 - 08:57 AMT
ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Եվրոպայի խորհրդի միջև Երևանում Եվրոպայի խորհրդի տեղեկատվական գրասենյակի կարգավիճակի մասին» փոխըմբռնման հուշագրի գործողության ժամկետի երկարաձգմանը:
Երևանում ԵԽ տեղեկատվական գրասենյակի կարգավիճակի մասին հուշագիրը ստորագրվել է 2002-ի նոյեմբերի 5-ին Ստրասբուրգում:
Հայաստանում Եվրախորհրդի ներկայացուցչության աշխատակիցների խոսքերով, գրասենյակի բացման նպատակն է` երկրի հասարակությանն իրազեկ պահել Եվրախորհրդի գործունեության եւ այնտեղ քննարկվող հարցերի մասին: Ինչպես բացման արարողության ժամանակ հայտարարել է այն ժամանակ Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Վարդան Օսկանյանը, այդ իրադարձության նպատակն էր նոր լիցք հաղորդել Հայաստանի եվրաինտեգրման գործընթացին: Հիշեցնենք, որ Հայաստանը Եվրախորհրդին անդամակցել է 2001 թվականի սկզբին:

Правительство РА одобрило продление сроков действия меморандума о взаимопонимании между правительством РА и Советом Европы о статусе информационного офиса СЕ в Ереване.
Меморандум был подписан в 5 ноября 2002 года в Страсбурге, а открылся информационный офис 8 июля 2003 года в Ереване. По словам сотрудников армянского представительства СЕ, целью открывшегося офиса было осведомление общественности страны о деятельности и вопросах, обсуждаемых в Совете Европы. Как заявил на церемонии открытия глава МИД РА Вардан Осканян, это событие придаст новый импульс процессу интеграции Армении в Европу. Напомним, что Армения стала членом СЕ в начале 2001 года.