Հայաստանի խորհրդարանն ընդունել է մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանի հրաժարականը: Ինչպես հայտարարել է ԱԺ խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանը, երեք օրվա ընթացքում գրավոր հայտարարություն մարդու իրավունքների պաշտպանից չի ստացվել, ոսւտի նրա հրաժարականը համարվում է ընդունված:
Հավանաբար, նոր օմբուդսմենի ընտրությունները կկայանան Աժ հերթական քառօրյաի ժամանակ՝ փետրվարի 23-ից մարտի 3-ը: Արմեն Հարությունյանը ՀՀ ԱԺ-ին հրաժարականի մասին դիմում էր ներկայացրել; փետրվարի սկզբին: Նախկինում օմբուդսմենը հայտարարել էր, որ համաձայնվել է ստանձնել Կենտրոնական Ասիայում ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գծով հանձնակատարի ներկայացուցչի պաշտոնը:
Արմեն Հարությունյանը պաշտոնը զբաղենում էր 2006թ. փետրվարից: Ըստ Սահմանադրության, օմբուդսմենի թեկինածությունն առաջարկում է ՀՀ նախագահը խորհրդարանի հետ խորհրդակցություններից հետո: Մարդու իրավունքների պաշտպան կարող է ընտրվել 25 տարին լրացած անձը, որը բարձր հեղինակություն է վայելում հանրության մեջ, վերջին 5 տարիներին ՀՀ քաղաքացի է եղել և վերջին 5 տարում բնակվել է Հայաստանում:

10 Февраль 2011 - 09:08 AMT
Парламент Армении принял отставку защитника прав человека Армена Арутюняна. Как заявил спикер парламента Овик Абрамян, в течение трех дней письменных заявлений от омбудсмена не поступало, и поэтому его отставка считается принятой.
По всей вероятности, выборы нового защитника прав человека Армении состоятся на очередной четырехдневке парламента с 23 февраля по 3 марта.
Армен Арутюнян представил Национальному Собранию Армении заявление об отставке в начале февраля. Омбудсмен ранее заявил, что он согласился стать представителем Комиссара ООН по правам человека в Центральной Азии.
Армен Арутюнян занимает должность омбудсмена с февраля 2006 года. Согласно Конституции Армении, кандидатуру защитника прав человека должен предложить президент Армении после консультации с парламентом страны. На должность защитника может быть избрано лицо, не моложе 25 лет, имеющее высокий авторитет в обществе, являющееся гражданином Армении в течение последних 5 лет, постоянно проживающее на территории республики в течение последних 5 лет.
Омбудсмен избирается Национальным Собранием 3/5 от общего числа голосов депутатов из списка кандидатов, предложенных не менее 1/5 из числа депутатов Национального собрания, сроком на 6 лет.