Փետրվարի 10-ին Հայաստանի ազգային պատկերասրահում բացվել է հնդիկ նկարչուհի Բաբիտա Բիսվասի կտավների ցուցադրությունը: Նկարչուհին ստեղծագործում է հնդկական ժողովրդական Վարլի ոճում: «Անմահ սիրո ասք» խորագրով ցուցահանդեսը տևելու է փետրվարի 10-20-ը:
Ցուցահանդեսը նախաձեռնվել և իրականացվել է ՀՀ մշակույթի նախարարության և ՀՀ-ում Հնդկաստանի դեսպանության կողմից: Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա էին ՀՀ-ում Հնդկաստանի դեսպան Աչալ Մալհոտրան, ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արթուր Պողոսյանը, Ազգային պատկերասրահի տնօրեն Փարավոն Միրզոյանը, նաև նկարչուհին: Ինչպես նշեց Բաբիտա Բիսվասը, վերջինս անդավաճան է մնացել Վարլի ոճի նկարչության սկզբունքներին` կտավներում գերիշխող տեղ հատկացնելով սպիտակ գույնին:
42-ամյա նկարչուհին վարլի ժողորվրդական ոճում սկսել է ստեղծագործել 1990 թ.-ից, ունեցել մի շարք անհատական ցուցահանդեսներ, արժանացել բազում մրցանակների:
Բաբիտա Բիսվասը նկարում է Վարլի ոճով` պատկերելով հնդկական առասպելաբանության հայտնի կերպար Կրիշնային և հաղորդելով անմահ սիրո ասքը: Նկարչության այս ոճն աշխարհում տարածում է գտել 30 տարի առաջ, սակայն ըստ փորձագետների այն ավելի քան 2000 տարվա պատմություն ունի:

10 Февраль 2011 - 13:09 AMT
10 февраля в Национальной картинной галерее Армении открылась выставка картин индийской художницы Баббиты Бисвас. Художница рисует в индийском народном стиле Варли. Выставка под названием «Сказание о бессмертной любви» продлится до 20 февраля.
Выставка организована Министерством культуры РА и Посольством Индии в Армении. На открытии выставки присутствовали посол Индии в РА Ачал Малхотра, замминистра культуры РА Артур Погосян, директор картинной галереи Фараон Мирзоян, сам автор и представители художественной интеллигенции. Как отметила Баббита Бисвас, она является ярой приверженницей стиля Варли, отдавая предпочтение в палитре своих полотен белому цвету.
42-летняя художница начала работать в национальном стиле Варли с 1990 года, имела несколько персональных выставок и удостаивалась многих наград. Баббита Бисвас рисует в стиле Варли, изображая известный образ индийской мифологии Кришну и передавая сказание о бессмертной любви. Этот стиль получил распространение 30 лет назад, однако эксперты считают, что он имеет 2000-летнюю историю.