11 Փետրվար 2011 - 08:02 AMT
Չնայած 1990-ականների կեսերին ծնունդների թվի համեմատ աբորտների թվի զգալի նվազմանը, աբորտների մակարդակը նախկին ԽՍՀՄ երկրներում մնում է աշխարհում ամենաբարձրերից մեկը: Հայաստանում աբորտները թույլատրված են կնոջ «ցանկությամբ» հղիության վաղ շրջանում: ՄԱԿ տվյալների համաձայն, 2004-ին Հայաստանը գտնվել է 27-րդ տեղում աբորտների քանակությամբ (1000 կնոջ համար՝ 13.9 աբորտ): ՀՀ պաշտոնական վիճակագրության համաձայն, 2009-ին հանրապետությունում արձանագրվե է 10 149 աբորտ: Ինչպես հետևում է վիճակագրությունից, 1983-ի համեմատ 2000-ին աբորտների քանակը կրճատվել է երկու անգամ (1983թ՝ 33 158 աբորտ, 2000թ.՝ 11 769):
Սակայն, այսօր իրական պատկերը հեռու է վերհիշյալ թվերից: Շատ բարդ է անվանել Հայաստանում աբորտների ստույգ թիվը, եթե չասել՝ անհնար է: Ինչպես նշում են մասնագետները, խնդիրը նրանում է, որ հայ կանայք ավեի հաճախ ընդհատում են հղիությունը տնային պայմաններում: Դժվար է ասել, թե նման դեպքերը Հայաստանում որքան են, բայց մասնագետները նշում են, որ տնային պայմաններում աբորտը վտանգավոր միտում է դառնում հայ կանանց շարքում:
Ինչպես նշել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում բժիշկ-գինեկոլոգ Լուսինե Տիտիրյանը, աբորտը կանանց համար միշտ անցանկալի գործընթաց է և աբորտի բացասական հետևանքները լիովին բացառելն անհնար է: «Անվտանգ աբորտ գոյություն չունի, և բժշկի խնդիրն է նվազագույնի հասցնել աբորտի բացասական հետևանքները: Հենց այդ պատճառով կանայք պետք է անպայման դիմեն բժշկի՝ ինքնուրույն ինչ-որ միջոցի դիմելուց առաջ»,- ասել է բժիշկ-գինեկոլոգը: Մասնագետի խոսքերով, հայ կանանց շարքում սկսել է նկատվել տնային պայմաններում դեղորայքային աբորտի կիրառման վտանգավոր միտում՝ առանց բժշկի հետ խորհրդակցելու: Ինչպես նշել է Լուսինե Տիտիրյանը, իհարկե աբորտի այդ տեսակը պակաս վտանգավոր է, քան գործիքայինը, սակայն այդ մեթոդին կարելի է դիմել միայն բժշկի երաշխավորագրով: «Այսօր դեղատներում վաճառվում են դեղեր, որոնց օգնությամբ կարելի է ընդհատել հղիությունը, ինչը, սակայն, կարող է հանգեցնել անցանկալի և շատ վտանգավոր հետևանքների: Այդ դեղերը կարելի է օգտագործել միայն բժշկի դեղատոմսով»,- ասել է նա: Մասնագետին նաև անհանգստացնում է այն, որ վերջին տարիներին նկատվում է աբորտների աճ դեռահաս կանանց շարքում և առաջին հղիության ընդհատում: Նա դա բացատրում է առաջին հերթին դպրոցում և ընտանիքում սեռական կյանքի ճիշտ դաստիարակության բացակայությամբ:
Սակայն դեռահաս կանանց շարքում աբորտների պաշտոնական վիճակագրություն, ցավոք սրտի, չկա: Ինչպես նշել է մեր հետ զրույցում Երևանի հիվանդանոցներից մեկի գինեկոլոգիական բաժանմունքի նախկին աշխատողը, գրեթե անհնար է որոշել 15-20 տ կանանց շարքում հղիության ընդհատման ստույգ թիվը, քանի որ այդ աբորտները հաճախ ուղղակի չեն գրանցվում: Ելնելով վերը նշվածից՝ մասնագետը խորհուրդ է տալիս անպայման դիմել բժշկի այն դեպքում, եթե կինը մտադիր է ընդհատել իր համար անցանկալի հղիությունը:
Ցավոք սրտի, Հայաստանում առողջության պահպանման և վերականգնման մշակույթը հեռու է բավարար լինելուց: Սակայն հայ կանայք պետք է ծանոթանան ՀՀ «Մարդու վերարտադրողական առողջության և վերարտադրողական իրավունքների մասին» օրենքին նախքան հարազատների կամ ընկերուհիների խորհրդով տանն աբորտ կատարելը: Օրենքի 10-րդ հոդվածի 5-րդ կետն ասում է՝ հղիության արհեստական ընդհատումից առաջ և հետո առողջապահական հաստատությունը կնոջը տրամադրում է անվճար բժշկասոցիալական խորհրդատվություն՝ անցանկալի հղիությունից պաշտպանվելու միջոցների ընտրության վերաբերյալ:

11 Февраль 2011 - 08:02 AMT
Несмотря на значительное снижение числа абортов в отношении к количеству живорождений, наблюдаемое с середины 1990-ых годов, уровень абортов в странах бывшего СССР остается одним из высочайших в мире. В Армении аборты разрешены «по желанию» женщины на ранних стадиях беременности. По данным ООН на 2004 год Армения находилось на 27 месте по количеству абортов (13.9 аборта на 1000 женщин). Согласно официальной статистике РА, в 2009 году в республике было зарегистрировано 10 149 абортов. Как следует из статистики, по сравнению с 1983 годом в 2000 году количество абортов сократилось вдвое (в 1983г. – 33 158 абортов, в 2000г. – 11 769).
Однако, реальная картина сегодня далека от вышеупомянутых цифр. Назвать точное число абортов в Армении очень сложно, если не сказать невозможно. Как отмечают специалисты, проблема заключается в том, что армянские женщины все чаще прерывают беременность в домашних условиях. Сколько таких случаев в Армении, сказать трудно, но специалисты подчеркивают, что аборт в домашних условиях становится опасной тенденцией среди армянских женщин.
Как отметила в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net врач-гинеколог Лусине Титирян, аборт – всегда нежелательный процесс для женщины и полностью исключить негативные последствия аборта невозможно. «Безопасного аборта нет, и задача врача – минимизировать негативные последствия аборта. Именно поэтому женщины должны обязательно обращаться к врачу, прежде чем приступать к каким-то действиям самостоятельно»,- сказала врач-гинеколог. По словам специалиста, среди армянских женщин стала наблюдаться опасная тенденция применения медикаментозного аборта в домашних условиях, без консультации с врачом. Как отметила Лусине Титирян, конечно этот тип аборта менее опасен, чем инструментальный, однако к этому методу можно обращаться лишь в случае рекомендации врача. «Сегодня в аптеках продаются лекарства, применением которых можно прервать беременность. Однако их можно использовать только по назначению врача. Меня, как медика, беспокоит то, что наши женщины используют эти средства по своему решению, без ведома специалиста. Это может привести к нежелательным и очень опасным последствиям»,- сказала она.
Специалиста также беспокоит то, что в последние годы наблюдается рост абортов среди женщин-подростков и прерывание первой беременности. Лусине Титирян это объясняет в первую очередь отсутствием правильного воспитания половой жизни в школах и в семье.
Однако официальной статистики о количестве абортов среди женщин-подростков, к сожалению, нет. Как в беседе с нами отметила бывший сотрудник отделения гинекологии одной из ереванских больниц, практически невозможно определить точную цифру прерываний беременности среди женщин в возрасте от 15 до 20 лет, поскольку эти аборты часто просто не регистрируются.
Исходя из вышесказанного, специалист советует обязательно обращаться к врачу в случае, если женщина намерена прервать нежелательную для нее беременность.
К сожалению, сама культура сохранения и восстановления здоровья в Армении оставляет желать лучшего. Однако армянским женщинам следовало познакомиться с законом РА ''О репродуктивном здоровье и репродуктивных прав человека» прежде чем, по совету родных или подруг, делать аборт дома. 5-ый пункт статьи 10 закона закрепляет, что до и после аборта медицинское учреждение предоставляет женщинам бесплатную медикосоциальную консультацию о выборе средств, предотвращающих нежелательную беременность.