Ստեղծագործության միջազգային ակադեմիան մեդալով է պարգևատրել մոսկվաբնակ նկարիչ Սերգեյ Սարումյանին արվեստի զարգացման մեջ ունեցած զգալի ավանդի համար: Դա տեղի է ունեցել Մոսկվայի «Ռուսիո ուղղափառ ժառանգությունը» ցուցահանդեսի ժամանակ ՌԴ ԶՈւ մշակութային կենտրոնում: Ցուցահանդեսում ցուցադրվել են Սարումյանի երկու նկարները` «Համբարձում» և «Հուդայի համբույրը», որոնք ստեղծվել են 2001-ին, հաղորդում է Ռուսաստանի հայերի «Երկրամաս» թերթը:
Սերգեյ Սարումյանը ծնվել է 1950-ի օգոստոսի 6-ին ԼՂՀ Ստեփանակերտի շրջանի Խաչեն գյուղում: 1967-ին տեղափխվել է Երևան, որտեղ այցելել է գեղարվեստի ստուդիա: 1971-ին ավարտել է Մոսկվայի Արվեստների ազգային պետական ինստիտուտը: 1978-ին ավարտել է Երևանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտը: 1981-ին տեղափոխվել է Մոսկվա: Մոսկվայի միջազգային գեղարվեստական հիմնադրամի, Արցախի Նկարիչների միջազգային միության անդամ է:

11 Февраль 2011 - 11:58 AMT
Международная Академия творчества наградила московского художника армянского происхождения Сергея Сарумяна медалью за выдающийся вклад в развитие искусства. Это произошло на открытии выставки произведений художников Москвы «Православное наследие Руси», которая проходила в культурном центре Вооруженных сил России. На выставке экспонировались две картины Сарумяна – «Вознесение» и «Поцелуй Иуды», которые были написаны в 2001 году, когда армянский народ отмечал 1700 лет со дня принятия Христианства как государственной религии, сообщает газета армян России «Еркрамас.
Сергей Сарумян родился 6 августа 1950 года в селе Хачен Степанакертского района НКР. В 1967 году переехал в Ереван, где посещал художественную студию. В 1971 году окончил Московский народный государственный университет искусств. В 1978 году закончил Ереванский художественно-театральный институт. В 1981 году переехал в Москву. Является членом Московского международного художественного фонда, Международной академии творчества, Международного союза художников Арцаха, МСХ и МОСХа.