11 Փետրվար 2011 - 12:42 AMT
Լևոն Զուրաբյան. Հայաստանում Facebook-ից օգտվողների մեծամասնությունը ընդդիմադիր ՀԱԿ-ի կողմնակիցներ են
Facebook-ի մոնիթորինգը ցույց է տալիս, որ Հայաստանում Facebook սոցիալական ցանցից օգտվողների մեծամասնությունը ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի կողմնակիցներ են, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը: «Դա նշանակում է նախ, որ ՀԱԿ-ը մեծ աջակցություն է ստանում Հայաստանի բնակչության շրջանում: Երկրորդը, որ ՀԱԿ-ին սատարողների ճնշող մեծամասնությունը գրագետ մարդիկ են, որոնք տիրապետում են ինտերնետի տեխնոլոգիաներին, օգտվում են սոցիալական ցանցերից»,- նշել է նա: Զուրաբյանն ավելացրել է, որ «սոցցանցերը մեծ հնարավորություն են ընձեռում հաղթահարելու այն տեղեկատվական արգելափակումը, որը, նրա խոսքով, իրականացնում են իշխանությունները, մասնավորապես վերահսկելով ողջ հեռուստատեսությունը»:
Զուրաբյանը հայտնել է, որ սոցիալական ցանցերի ազդեցության աստիճանը որոշվում է այնպիսի ցուցանիշով, ինչպիսին է երկրում ինտերնետից օգտվողների տոկոսը, և եթե Թունիսում այն կազմում է մոտ 35%, Եգիպտոսում` 25%, ապա Հայաստանում այդ ցուցանիշը մինչև վերջին ժամանակները չէր գերազանցում 10%-ը: «10%-ը լուրջ չէ սոցիալ-քաղաքական իրադարձությունների վրա ազդելու համար: Բայց եթե հաղթահարվի 25-30% սահմանը, դա արդեն լուրջ գործոն կդառնա»,- նշել է նա:
Զուրաբյանի խոսքով` «երկրում Ինտերնետից օգտվողների ոչ բարձր տոկոսը բացատրվում է իշխանությունների քաղաքականությամբ, ինչի պատճառով այժմ Հայաստանում Ինտերնետի գները շատ բարձր և չարդարացված են, ինչի արդյունքում Ինտերնետից օգտվողների քանակի աճն արհեստականորեն զսպվում է»: Դրա հետ մեկտեղ նա ավելացրել է, որ վերջին ամիսներին բջջային կապի շնորհիվ Հայաստանում այդ ցուցանիշն աճել է, և որոշ, ոչ այնքան հուսալի տվյալներով, այժմ այն կազմում է մոտ 40%:

11 February 2011 - 12:42 AMT
Coordinator of the opposition Armenian National Congress (ANC) Levon Zurabyan said that monitoring of Facebook shows that ANC supporters make majority of this social network users in Armenia.
“It means that, first, ANC enjoys great support among Armenia’s population. Second, ANC is basically supported by educated people, who are familiar with internet and social networks technologies,” Zurabyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
He added that “social networks provide with a great opportunity for overcoming the information blockade imposed by the authorities, specifically, through controlling the entire television.”
Zurabyan stated that the level of social networks influence is defined by the number of Internet users in the country, for examples, in Tunisia it makes around 35%, in Egypt – 25%, while in Armenia it was around 10% recently.
“This figure is not serious for having an impact on social and political events. If it exceeds the level of 25-30%, it will become a serious factor,” said Zurabyan.
According to him, “the low number of Internet users in the country is explained by the authorities’ policy, due to which there are incredibly high and unjustified prices for Internet, what artificially hampers growth in the number of Internet users.”
At the same time, Zurabyan added that this index grew in Armenia over the past months due to mobile network users.