11 Փետրվար 2011 - 12:42 AMT
Լևոն Զուրաբյան. Հայաստանում Facebook-ից օգտվողների մեծամասնությունը ընդդիմադիր ՀԱԿ-ի կողմնակիցներ են
Facebook-ի մոնիթորինգը ցույց է տալիս, որ Հայաստանում Facebook սոցիալական ցանցից օգտվողների մեծամասնությունը ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի կողմնակիցներ են, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը: «Դա նշանակում է նախ, որ ՀԱԿ-ը մեծ աջակցություն է ստանում Հայաստանի բնակչության շրջանում: Երկրորդը, որ ՀԱԿ-ին սատարողների ճնշող մեծամասնությունը գրագետ մարդիկ են, որոնք տիրապետում են ինտերնետի տեխնոլոգիաներին, օգտվում են սոցիալական ցանցերից»,- նշել է նա: Զուրաբյանն ավելացրել է, որ «սոցցանցերը մեծ հնարավորություն են ընձեռում հաղթահարելու այն տեղեկատվական արգելափակումը, որը, նրա խոսքով, իրականացնում են իշխանությունները, մասնավորապես վերահսկելով ողջ հեռուստատեսությունը»:
Զուրաբյանը հայտնել է, որ սոցիալական ցանցերի ազդեցության աստիճանը որոշվում է այնպիսի ցուցանիշով, ինչպիսին է երկրում ինտերնետից օգտվողների տոկոսը, և եթե Թունիսում այն կազմում է մոտ 35%, Եգիպտոսում` 25%, ապա Հայաստանում այդ ցուցանիշը մինչև վերջին ժամանակները չէր գերազանցում 10%-ը: «10%-ը լուրջ չէ սոցիալ-քաղաքական իրադարձությունների վրա ազդելու համար: Բայց եթե հաղթահարվի 25-30% սահմանը, դա արդեն լուրջ գործոն կդառնա»,- նշել է նա:
Զուրաբյանի խոսքով` «երկրում Ինտերնետից օգտվողների ոչ բարձր տոկոսը բացատրվում է իշխանությունների քաղաքականությամբ, ինչի պատճառով այժմ Հայաստանում Ինտերնետի գները շատ բարձր և չարդարացված են, ինչի արդյունքում Ինտերնետից օգտվողների քանակի աճն արհեստականորեն զսպվում է»: Դրա հետ մեկտեղ նա ավելացրել է, որ վերջին ամիսներին բջջային կապի շնորհիվ Հայաստանում այդ ցուցանիշն աճել է, և որոշ, ոչ այնքան հուսալի տվյալներով, այժմ այն կազմում է մոտ 40%:

Мониторинг Facebook показывает, что Большинство пользователей Facebook из Армении – сторонники оппозиционного АНК, заявил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net координатор АНК Левон Зурабян. “Это означает, во-первых, что АНК пользуется большой поддержкой среди населения Армении. И второе, что в подавляющем большинстве АНК поддерживают именно грамотные люди, люди владеющие технологиями Интернета, социальных сетей”, – отметил он. Зурабян также добавил, что “соцсети дают большую возможность преодоления той информационной блокады, которую осуществляют власти, в частности, контролируя все телевидение”.
Зурабян заявил, что степень влияния социальных сетей определяется таким показателем, как процент пользователей Интернета в стране, и если в Тунисе он составлял около 35%, в Египте 25%, то в Армении этот показатель до недавнего времени не превышал 10%. “10% это несерьезно для влияния на социально-политические события. Но если будет преодолена планка 25-30%, это уже становится серьезным фактором”, – отметил он.
По словам Зурабяна, “невысокий процент пользователей Интернета в стране объясняется политикой властей, из-за которой сейчас в Армении невероятно высокие и ничем не оправданные цены на Интернет, из-за чего искусственно сдерживается рост количества пользователей Интернета”. При этом он добавил, что в последние месяцы, благодаря пользователям мобильной сети, этот показатель в Армении возрос, и по некоторым не очень надежным сведениям он составляет сейчас около 40%.