12 Փետրվար 2011 - 08:44 AMT
Եթե 20-րդ դարի սկզբին պրոլետարիատի զենքը համարվում էր քարը, ապա 21-րդ դարը նախընտրում է Twitter, Facebook, Youtube և Livejournal: Եգիպտոսի, Թունիսի և 2009-ի նախագահական ընտրություններից հետո Իրանի դեպքերը վկայում են այն մասին, որ «գունավոր հեղափոխություն» հասկացությունը սահուն կերպով փոխարինվեց «թվիթերայի հեղափոխություն» հասկացությամբ: Քաղաքագետները և փորձագետներն արդեն սկսել են քննարկել, թե հեղափոխության համար որ երկրի հերթն է գալիս, իսկ որոշ հայ փորձագետներ և ընդդիմության ներկայացուցիչներ արդեն հայտարարել են, որ չեն բացառում Հայաստանում Եգիպտոսի դեպքերի կրկնությունը:
Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) համակարգող Լևոն Զուրաբյանը հայտարարել է, որ իշխանությունն իր գործողություններով ամեն ինչ անում է դրա համար: Նա նաև հավելել է, որ սոցցանցերի ազդեցության աստիճանը հասարակական-քաղաքական կյանքի վրա որոշվում է այնպիսի ցուցանիշներով, ինչպիսին է երկրում ինտերնետից օգտվողների տոկոսը, և եթե Թունիսում այն կազմում է 35 տոկոս, Եգիպտոսում` 25 տոկոս, ապա Հայաստանում այդ ցուցանիշը մինչև վերջին ժամանակները չէր գերազանցում 10 տոկոսը: «10 տոկոսը լուրջ չէ սոցիալ-քաղաքական իրադարձությունների վրա ազդելու համար: Բայց եթե հաղթահարվի 25-30 տոկոս սահմանը, դա արդեն լուրջ գործոն կդառնա»,- նշել է նա:
Հայ բլոգերներ Սեդրակ Մկրտչյանը և Տիգրան Քոչարյանը նույնպես չեն բացառել Հայաստանում Եգիպտոսի և Թունիսի օրինակով «թվիթերային հեղափոխություն» կազմակերպելու հնարավորությունը: Մկրտչյանն ընդգծել է, որ յուրաքանչյուր հասարակությունում, նույնիսկ ամենազարգացած, ընդվզում կա և անհրաժեշտ նախապատրաստական աշխատանքի դեպքում դա կարելի է օգտագործել նախապես մշակված սխեմայով: Ըստ նրա, իրադարձություններն Եգիպտոսում ցույց տվեցին, որ դա արդեն մինչև վերջին մանրուքները հղկված սխեմա է, որի օգնությամբ կարելի է հեղափոխություններ անել, իշխանափոխություն կատարել:
Իր հերթին, Տիգրան Քոչարյանը նշել է, որ Հայաստանում հեշտ չի լինի «թվիթերային հեղափոխություն» կատարել: Իրադարձությունների նման զարգացմանը կարող են խանգարել ինչպես իշխանության որոշ ներկայացուցիչների իրազեկվածությունը սոցցանցերի հետ աշխատանքի մեթոդների մասին, ինչպես նաև ազդեցիկ բլոգերների հզոր խմբի առկայությունը, որոնք դեմ են տրամադրված այժմյան արմատական ընդդիմությանը:
Ընդ որում, նա նշել է, որ, եթե դատելու լինենք բլոգերի ոլորտում Հայաստանում դրամաշնորհների զանգվածային ներդրումների քանակից, բնակչության շրջանում Twitter-ի и Facebook-ի տարածումից բնակչության շրջանում, կարելի է անուղղակիորեն կանխագուշակել, որ հնարավոր են ընդդիմության ելույթներ Թունիսի և Եգիպտոսի սցենարներով: Քոչարյանը նշել է, սակայն, որ Հայաստանի դեպքում սոցցանցերի միջոցով զանգվածային ելույթների կազմակերպումը բարդանում է նաև նրանով, որ ոչ բոլոր մասնակիցները իրականում դուրս կգան փողոց պաշտպանելու համար այն գաղափարները, որ իրենք պաշտպանում են ինտերնետում:
Փորձագետները նաև նշել են, որ Եգիպտոսի օրինակը, որը նույնիսկ ինտերնետի լիովին բացակայության դեպքում չի կարողացել դիմակայել «թվիթերային հեղափոխությանը», ցույց է տվել, որ դրանց պետք է նախօրոք դիմակայել սոցիալական ցանցերում դիտարկման և իրավիճակի վերահսկման օգնությամբ:
Փորձագետների և քաղաքագետների շրջանում մեծ տարաձայնություններ է առաջացնում այն հարցը, թե սոցցանցերում սկսված բողոքի ակցիաները տարերային երևույթ են եղել, թե պլանավորվել և իրականացվել են արտաքին ուժերի, մասնավորապես, ԱՄՆ վարչակազմի կողմից: Այսպես, Քոչարյանը և Մկրտչյանը կարծում են, որ ԱՄՆ իշխանությունների հետ երկու կայքերի համակարգված քաղաքականության մասին վկայում են Եգիպտոսում տեղի ունեցած դեպքերը, որտեղ Օբամայի վարչակազմի կողմից Հոսնի Մուբարաքի վրա ճնշում գործադրելու հետ մեկտեղ Twitter-ը և Facebook-ը ամեն ինչ արել են ցուցարարներին աջակցելու համար: Նա հիշեցրել է, որ այդ ցանցերն օգնել են ընդդիմադիրներին շրջանցել Եգիպտոսի իշխանությունների կողմից ինտերնետի արգելափակումը:
Նման պնդման հետ կտրականապես համաձայն չեն Լևոն Զուրաբյանը և Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Արզումանյանը: Զուրաբյանի խոսքերով, Մուբարաքի արևմտամետ ռեժիմի տապալումը չէր բխում ԱՄՆ, Եվրոպայի ու Իսրայելի շահերից: «Նման վարկածն, ըստ իս, ավելի շատ վկայում է այն մասին, որ չարդարացված կերպով ցանկանում են կիրառել «դավադրությունների տեսությունը»: Իր հերթին, Իսկանդարյանը հայտարարել է, որ սոցցանցերը միայն տեխնիկական միջոց են: «Հեղափոխությունները 16-րդ դարում կարող էին տեղի ունենալ նամակների օգնությամբ, 19-րդ դարում` թերթերի օգնությամբ, 20-րդ դարում` հեռուստատեսության, ապագայում` ինտերնետի օգնությամբ, բայց դրանք բոլորը տեխնիկական միջոցներ են, գործիքներ»:
Թունիսի և Եգիպտոսի իրադարձությունները ցույց տվեցին նոր քաղաքական իրողությունը` ինտերնետ-հեղափոխության հնարավորությունը, որը, կազմավորվելով առանց առաջնորդներիի և ղեկավարների, կարող է տապալել նույնիսկ տասնամյակներով հաստատված անսասան թվացող իշխանությունը: Ինտերնետը, որը մտել է մարդկային կյանքի գրեթե բոլոր ոլորտներ, օրեցօր ավելի շատ է թափանցում քաղաքականության մեջ: Փորձագետները և քաղաքագետները Եգիպտոսի և Թունիսի դեպքերից հետո սկսել են ակտիվ քննարկել թեման, խորհել այն մասին, թե ինչպիսին է կապի ներկա միջոցների դերը համաշխարհային քաղաքական դաշտում և ներքաղաքական կյանքում: Չէ՞ որ տեղեկատվության փոխանցման այն ազատության մասին, որը մարդկանց տալիս է ինտերնետը, ավանդական ԶԼՄ-ները կարող են միայն երազել: Եվ եթե Վլադիմիր Լենինը պլանավորեր Հոկտեմբերյան հեղափոխությունը 21-րդ դարում, ապա փոստեր, հեռագրատներ և կայարաններ գրավելու փոխարեն նա առաջին հերթին կմտածեր Twitter-ը և Facebook-ը գրավելու մասին:

Если в начале ХХ века, оружием пролетариата считался булыжник, то пролетариат ХХI века предпочитает Twitter, Facebook, или Youtube с Livejournal. События в Египте, Тунисе, в Иране в 2009 году после президентских выборов, свидетельствуют о том, что в политический обиход на смену понятию “цветная революция” плавно вошло понятие “твиттерная революция”. Политологи и эксперты уже начали обсуждать, какая страна следующая в очереди на революцию, а некоторые армянские эксперты и представители оппозиции уже заявили, что не исключают повторения и в Армении египетских событий.
Так координатор оппозиционного Армянского Национального Конгресса (АНК) Левон Зурабян заявил, что власть своими действиями делает все для этого. Он также добавил, что степень влияния соцсетей на общественно-политическую жизнь определяется таким показателем, как процент пользователей интернетом в стране, и если в Тунисе он составлял около 35%, в Египте 25%, то в Армении этот показатель до недавнего времени не превышал 10%. “10% это несерьезно для влияния на социально-политические события. Но если будет преодолена планка 25-30%, это уже становится серьезным фактором”, – отметил Зурабян.
Армянские блогеры Седрак Мкртчян и Тигран Кочарян также не исключили возможности организации в Армении “твиттерной революции” наподобие Египта и Туниса. Мкртчян подчеркнул, что в каждом обществе есть протест, даже в самых развитых, казалось бы, странах, и при необходимой подготовительной работе его можно использовать по заранее наработанной схеме. По его словам, события в Египте показали, что это уже отшлифованная до мелких деталей схема, с помощью которой можно вершить революции, менять одних правителей на других.
В свою очередь Тигран Кочарян заметил, что осуществление в Армении “твиттерной революции” будет затруднительно, По его словам, подобному развитию событий могут помешать как неплохая информированность некоторых представителей власти, о методах работы с соцсетями, так и наличие мощной группы влиятельных блогеров, настроенных против нынешней армянской радикальной оппозиции.
Он, однако, отметил, что, судя по массовым вливаниям грантов в Армению в сферу развития блогосферы, популяризации среди населения Twitter-а и Facebook-а, можно косвенно догадываться о подготовке возможных выступлений оппозиции по схожим с Тунисом и Египтом сценариям, и сейчас тщательно изучается деятельность созданных в соцсетях групп по защите экологии, Летнего зала кинотеатра “Москва”, как и возможность организации при помощи соцсети массового народного движения.
Кочарян, также и заметил, что в ситуации с Арменией создание и руководство через соцсети массовых народных выступлений осложняется тем, что не все участники групп в соцсетях в действительности выйдут в случае надобности на улицу для поддержания идей, защищаемых ими так рьяно в Интернете.
Эксперты также отметили, что пример Египта, который даже с помощью полного отключения интернета не смог противостоять “твиттеровой революции”, показал, что им нужно противостоять заранее, с помощью мониторинга и контроля ситуации в соцсетях, распространяя нужную им информацию, чтобы их информация была слышнее и убедительнее, чем информация толпы.
Большие разногласия среди экспертов и политологов вызвал вопрос, были ли массовые акции протеста, начавшиеся в соцсетях, стихийным явлением, или они были спланированы и осуществлены некими силами извне, в частности администрацией США. Так Кочарян и Мкртчян считают, что о Twitter и Facebook определено задействованы в проведении эффективной внешней политики США, о чем свидетельствует та поддержка, которую оказали эти компании оппозиционерам во время событий в Египте параллельно давлению, которое оказал на Мубарака Белый дом.
С таким утверждением категорически не согласны Левон Зурабян и директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян. По словам Зурабяна, свержение абсолютно прозападного режима Хосни Мубарака было не в интересах США, Европы или Израиля. “Такая версия мне больше говорит о том, что неоправданно пытаются применить “теорию заговоров”,- заметил он. В свою очередь Искандарян заявил, что соцсети являлись лишь техническим средством. “Революции могли происходить при помощи писем в XVI веке, при помощи газет в XIX веке, телевидения в XX-м, интернета в будущем, но все это технические средства, инструменты”, – подчеркнул он.
События в Тунисе и Египте показали новую политическую реальность – возможность интернет-революции, которая организовавшись сама, без лидера и руководителей, может свергнуть даже казавшуюся незыблемой десятилетиями власть. Интернет, который вошел в почти все сферы человеческой жизни, с каждым днем все более и более входит в политику. Политологи и эксперты принялись после Египта и Туниса активно обсуждать тему, размышлять о том, какова роль новейших средств связи в событиях на мировой политической арене и внутриполитической борьбе. Ведь о той свободе передачи информации, которую дает людям Интернет, традиционные СМИ могут только мечтать. И если бы Владимир Ленин планировал Октябрьскую революцию в XXI веке, то вместо захвата почты, телеграфа и вокзала, он первым делом задумался бы о захвате Twitter-а и Facebook-а.