12 Փետրվար 2011 - 08:44 AMT
Եթե 20-րդ դարի սկզբին պրոլետարիատի զենքը համարվում էր քարը, ապա 21-րդ դարը նախընտրում է Twitter, Facebook, Youtube և Livejournal: Եգիպտոսի, Թունիսի և 2009-ի նախագահական ընտրություններից հետո Իրանի դեպքերը վկայում են այն մասին, որ «գունավոր հեղափոխություն» հասկացությունը սահուն կերպով փոխարինվեց «թվիթերայի հեղափոխություն» հասկացությամբ: Քաղաքագետները և փորձագետներն արդեն սկսել են քննարկել, թե հեղափոխության համար որ երկրի հերթն է գալիս, իսկ որոշ հայ փորձագետներ և ընդդիմության ներկայացուցիչներ արդեն հայտարարել են, որ չեն բացառում Հայաստանում Եգիպտոսի դեպքերի կրկնությունը:
Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) համակարգող Լևոն Զուրաբյանը հայտարարել է, որ իշխանությունն իր գործողություններով ամեն ինչ անում է դրա համար: Նա նաև հավելել է, որ սոցցանցերի ազդեցության աստիճանը հասարակական-քաղաքական կյանքի վրա որոշվում է այնպիսի ցուցանիշներով, ինչպիսին է երկրում ինտերնետից օգտվողների տոկոսը, և եթե Թունիսում այն կազմում է 35 տոկոս, Եգիպտոսում` 25 տոկոս, ապա Հայաստանում այդ ցուցանիշը մինչև վերջին ժամանակները չէր գերազանցում 10 տոկոսը: «10 տոկոսը լուրջ չէ սոցիալ-քաղաքական իրադարձությունների վրա ազդելու համար: Բայց եթե հաղթահարվի 25-30 տոկոս սահմանը, դա արդեն լուրջ գործոն կդառնա»,- նշել է նա:
Հայ բլոգերներ Սեդրակ Մկրտչյանը և Տիգրան Քոչարյանը նույնպես չեն բացառել Հայաստանում Եգիպտոսի և Թունիսի օրինակով «թվիթերային հեղափոխություն» կազմակերպելու հնարավորությունը: Մկրտչյանն ընդգծել է, որ յուրաքանչյուր հասարակությունում, նույնիսկ ամենազարգացած, ընդվզում կա և անհրաժեշտ նախապատրաստական աշխատանքի դեպքում դա կարելի է օգտագործել նախապես մշակված սխեմայով: Ըստ նրա, իրադարձություններն Եգիպտոսում ցույց տվեցին, որ դա արդեն մինչև վերջին մանրուքները հղկված սխեմա է, որի օգնությամբ կարելի է հեղափոխություններ անել, իշխանափոխություն կատարել:
Իր հերթին, Տիգրան Քոչարյանը նշել է, որ Հայաստանում հեշտ չի լինի «թվիթերային հեղափոխություն» կատարել: Իրադարձությունների նման զարգացմանը կարող են խանգարել ինչպես իշխանության որոշ ներկայացուցիչների իրազեկվածությունը սոցցանցերի հետ աշխատանքի մեթոդների մասին, ինչպես նաև ազդեցիկ բլոգերների հզոր խմբի առկայությունը, որոնք դեմ են տրամադրված այժմյան արմատական ընդդիմությանը:
Ընդ որում, նա նշել է, որ, եթե դատելու լինենք բլոգերի ոլորտում Հայաստանում դրամաշնորհների զանգվածային ներդրումների քանակից, բնակչության շրջանում Twitter-ի и Facebook-ի տարածումից բնակչության շրջանում, կարելի է անուղղակիորեն կանխագուշակել, որ հնարավոր են ընդդիմության ելույթներ Թունիսի և Եգիպտոսի սցենարներով: Քոչարյանը նշել է, սակայն, որ Հայաստանի դեպքում սոցցանցերի միջոցով զանգվածային ելույթների կազմակերպումը բարդանում է նաև նրանով, որ ոչ բոլոր մասնակիցները իրականում դուրս կգան փողոց պաշտպանելու համար այն գաղափարները, որ իրենք պաշտպանում են ինտերնետում:
Փորձագետները նաև նշել են, որ Եգիպտոսի օրինակը, որը նույնիսկ ինտերնետի լիովին բացակայության դեպքում չի կարողացել դիմակայել «թվիթերային հեղափոխությանը», ցույց է տվել, որ դրանց պետք է նախօրոք դիմակայել սոցիալական ցանցերում դիտարկման և իրավիճակի վերահսկման օգնությամբ:
Փորձագետների և քաղաքագետների շրջանում մեծ տարաձայնություններ է առաջացնում այն հարցը, թե սոցցանցերում սկսված բողոքի ակցիաները տարերային երևույթ են եղել, թե պլանավորվել և իրականացվել են արտաքին ուժերի, մասնավորապես, ԱՄՆ վարչակազմի կողմից: Այսպես, Քոչարյանը և Մկրտչյանը կարծում են, որ ԱՄՆ իշխանությունների հետ երկու կայքերի համակարգված քաղաքականության մասին վկայում են Եգիպտոսում տեղի ունեցած դեպքերը, որտեղ Օբամայի վարչակազմի կողմից Հոսնի Մուբարաքի վրա ճնշում գործադրելու հետ մեկտեղ Twitter-ը և Facebook-ը ամեն ինչ արել են ցուցարարներին աջակցելու համար: Նա հիշեցրել է, որ այդ ցանցերն օգնել են ընդդիմադիրներին շրջանցել Եգիպտոսի իշխանությունների կողմից ինտերնետի արգելափակումը:
Նման պնդման հետ կտրականապես համաձայն չեն Լևոն Զուրաբյանը և Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Արզումանյանը: Զուրաբյանի խոսքերով, Մուբարաքի արևմտամետ ռեժիմի տապալումը չէր բխում ԱՄՆ, Եվրոպայի ու Իսրայելի շահերից: «Նման վարկածն, ըստ իս, ավելի շատ վկայում է այն մասին, որ չարդարացված կերպով ցանկանում են կիրառել «դավադրությունների տեսությունը»: Իր հերթին, Իսկանդարյանը հայտարարել է, որ սոցցանցերը միայն տեխնիկական միջոց են: «Հեղափոխությունները 16-րդ դարում կարող էին տեղի ունենալ նամակների օգնությամբ, 19-րդ դարում` թերթերի օգնությամբ, 20-րդ դարում` հեռուստատեսության, ապագայում` ինտերնետի օգնությամբ, բայց դրանք բոլորը տեխնիկական միջոցներ են, գործիքներ»:
Թունիսի և Եգիպտոսի իրադարձությունները ցույց տվեցին նոր քաղաքական իրողությունը` ինտերնետ-հեղափոխության հնարավորությունը, որը, կազմավորվելով առանց առաջնորդներիի և ղեկավարների, կարող է տապալել նույնիսկ տասնամյակներով հաստատված անսասան թվացող իշխանությունը: Ինտերնետը, որը մտել է մարդկային կյանքի գրեթե բոլոր ոլորտներ, օրեցօր ավելի շատ է թափանցում քաղաքականության մեջ: Փորձագետները և քաղաքագետները Եգիպտոսի և Թունիսի դեպքերից հետո սկսել են ակտիվ քննարկել թեման, խորհել այն մասին, թե ինչպիսին է կապի ներկա միջոցների դերը համաշխարհային քաղաքական դաշտում և ներքաղաքական կյանքում: Չէ՞ որ տեղեկատվության փոխանցման այն ազատության մասին, որը մարդկանց տալիս է ինտերնետը, ավանդական ԶԼՄ-ները կարող են միայն երազել: Եվ եթե Վլադիմիր Լենինը պլանավորեր Հոկտեմբերյան հեղափոխությունը 21-րդ դարում, ապա փոստեր, հեռագրատներ և կայարաններ գրավելու փոխարեն նա առաջին հերթին կմտածեր Twitter-ը և Facebook-ը գրավելու մասին:

Cobble-stone, the weapon of proletariat, is outdated. Now, opposition prefers Twitter, Facebook, Youtube and Livejournal. The term 'color revolution' is gradually replaced by 'Twitter resolution'. Politicians and experts are trying to guess which country can be next in the wave of mass protests. Some Armenian analysts do not rule repetition of Egyptian events in Armenia.
According to coordinator of the Armenian National Congress (ANC) opposition bloc, incumbent authorities do nothing but provoke a revolt. However, he notes, the degree of the influence of social networks is determined by the percentage of internet users in the country. “If the figure was about 35% in Tunisia and 25% in Egypt, it has not exceeded 10% in Armenia till recently. This is not a figure that can influence on social and political events,” he says.
Armenian bloggers Sedrak Mkrtchyan and Tigran Kocharyan do not exclude attempts to organize a 'Twitter revolution' in Armenia.
There are protest moods in all countries, including the developed ones. The events in Egypt proved the existence of a detailed scheme aimed to organize revolutions and change rulers, according to Mkrtchyan. “The scheme applied in Tunisia and Egypt will be used in Armenia sooner or later, with the same social networks, the same methods and slogans,” he says.
Organization of a 'Twitter revolution' will not be an easy task, according to Tigran Kocharyan. Although major fundings for popularization of social networks like Twitter and Facebook in Armenia suggest the possibility of organizing opposition revolts, both Armenian authorities' awareness of the methods of operating in social networks and anti-opposition Armenian blogger groups might prevent them, he believes.
Besides, he is confident that not all of the oppositionists, ardently proclaiming their ideals on the internet will be ready to participate in demonstrations to defend them.
At that, both Mkrtchyan and Kocharyan suppose that Twitter and Facebook are likely to be directly engaged in the U.S. policy. “With their central servers located in the U.S., these companies have to be subordinate to American laws and operate in the interests of the United States,” Kocharyan says. “The recent events in Egypt evidence of these websites' policy, obviously coordinated with the White House. Parallel to Obama's calls on Mubarak to start a dialogue with the opposition, Twitter and Facebook launched a campaign to support the rioters. Moreover, these companies helped the Egyptian opposition reach internet bypassing the governmental ban.”
Levon Zurabyan and Caucasus Institute Director Alexander Iskandaryan, however, oppose to that opinion. According to Zurabyan, overthrowing Mubarak was not in the interests of the U.S., Europe and Israel. Iskandaryan, for his part, notes that social networks served as a technical tool only.
“Revolutions could be organized with the help of letters in the 16th century, with the help of newspapers in the 19th century and with the help of television in the 20th century. All these, like internet now, are just instruments,” he insists.
The events in Tunisia and Egypt proved a new political reality – a possibility to overthrow the power which seemed unshakeable for decades. Internet, which penetrated in all spheres of human life, enters politics with a steady pace. Traditional media can only dream of the opportunities internet provides. Should Vladimir Lenin plot his October revolution in the 21st century, he would think over seizing Twitter and Facebook, instead of capturing post offices or railway stations.