Անվանի գրող- հրապարակախոս Հրանտ Մաթեւոսյանի ծննդյան 75-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր մասնակցեց արձակագրի հուշաքար- աղբյուրի բացման հանդիսավոր արարողությանը: Ներկա էին նաև Հրանտ Մաթևոսյանի ընտանիքի անդամները, գրչակից ընկերները, մտավորականներ, մշակույթի գործիչներ:
Հուշաքարի ճարտարապետն է Երեւանի ճարտարապետության եւ շինարարության պետական համալսարանի պրոֆեսոր, քանդակագործ Տիգրան Բարսեղյանը, ով դեռ 2005թ.-ից հեղինակել է նաև «ՀՐԱՆՏ ՄԱԹԵՎՈՍՅԱՆ ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԿԵՆՏՐՈՆ» նախագիծը:
ՀՀ Կառավարության և Գրողների միության նախաձեռոնւթյամբ արդեն 5 տարի է, ինչ սահմանված է «Հրանտ Մաթեւոսյան» անվամբ մրցանակ: Այս տարի Գրողների միության նախագահությունը «Հրանտ Մաթեւոսյան» մրցանակը շնորհել է գրականագետ Ֆելիքս Մելոյանին` հաշվի առնելով մեծանուն գրողի ստեղծագործությունների հանրահռչակման գործում գրականագետի ունեցած մեծ վաստակը: Ֆ. Մելոյանին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն անձամբ հանձնեց մրցանակը: Հրանտ
Մաթևոսյանը ծնվել է 1935թ. մարտի 3-ին Լոռիում, Ալավերդու շրջանի Ահնիձոր գյուղում: Սովորել է գյուղի դպրոցում: Բարձրագույն կրթությունը ստացել է Երևանի Խաչատուր Աբովյանի անվան մանկավարժական ինստիտուտում։ Գրական գործունեությունը սկսել է 60–ական թվականներից: Գրողի բոլոր ստեղծագործությյունները (“Ահնիձոր”, ”Աշնան Արև”, ”Մենք ենք, մեր սարերը”, ”Տերը” և այլն) իրենց ուրույն տեղ են գրավել հայ գրականության մեջ, թարգմանվել եւ հրատարակվել են աշխարհի տարբեր լեզուներով: 1995-2000 թվականներին նախագահել է Հայաստանի գրողների միությունը: Անվանի գրողը մահացել է 2002թ-ին:

В рамках мероприятий по празднованию 76-летия армянского писателя Гранта Матевосяна в Ереване с участием премьер-министра Армении Тиграна Саргсяна состоялось торжественное мероприятие по открытию памятника-родника, посвященного известному писателю-трибуну. На церемонии открытия присутствовали члены семьи Гранта Матевосяна, собратья по перу, представители творческой интеллигенции и деятели культуры.
Автор памятника – профессор Ереванского университета архитектуры и строительства, скульптор Тигран Барсегян, который являлся также автором проекта 2005 года «Центр культуры им. Гранта Матевосяна».
По инициативе правительства РА и Союза писателей Армении уже пять лет как учреждена литературная премия имени Гранта Матевосяна.
В этом году Союз писателей РА присудил эту премию Феликсу Мелояну за активную работу по публикации произведений знаменитого писателя. Премию лауреату вручил лично премьер-министр Армении Тигран Саргсян.
Грант Матевося родился 3 марта 1935 года в селе Ахнидзор Лорийской области Армении. Окончил Армянский педагогический институт им. Х. Абовяна. Начал печататься с 1959 года. Автор таких известных произведений, как «Мы и наши горы», «Буйволица», «Месроп» и др. Умер в 2002 году.