Իսկ «Հեռուստատեսային նյութ» անվանակարգում ներկայացված 29 աշխատանքներից ոչ մեկը չարժանացավ առաջին մրցանակին: «Չեմ լռի…» աշխատանքի համար Երևանի պետական լեզվաբանական համալսարանի ուսանողուհի Սեդա Ստեփանյանը հաղթող ճանաչվեց «Ուսանողական աշխատանք» անվանակարգում: «Առևտրային գովազդ» անվանակարգում հաղթեց Status Holding ընկերությունը: «Առցանց կամ բլոգի հոդված» անվանակարգում, որտեղ ամենից շատ աշխատանք էր ներկայացված (43) հաղթող ճանաչվեց Աննա Մուրադյանը «Պարզապես կույր հավատ. Մարիամ Սուխուդյանը Ժաննա Դ’Արկը չէ» հոդվածով: Իսկ «Լուսանկարչական աշխատանք» անվանակարգում 7 աշխատանքներից միայն մեկի հեղինակն արժանացավ մրցանակի` Իննա Մխիթարյանը:
Փետրվարի 1-ին մայրաքաղաքի բնակիչները վայելու էին երկար սպասված ձյունը, սակայն Երևանի քաղաքապետարանը ստիպված եղավ մեծ ջանքեր գործադրել Երևանի փողոցները ձյունից մաքրելու և փողոցները խցանումներից ազատելու համար: Աշխատանքներում ներգրավված էր 46 ձյուն մաքրող, 23 աղցան և 19 մայթ մաքրող հատուկ տեխնիկա: Քաղաքապետարանի ձեռնարկած միջոցառումներին ակտիվորեն աջակցել է Երևան քաղաքի Ճանապարհային ոստիկանությունը` խցանումները վերացնելու, հնարավոր վթարները կանխելու ուղղությամբ:
Փետրվարի 1-ին Երևանում` Հյուսիսային պողոտայում այցելուների առջև իր դռներն է բացել ամերիկյան Pizza Hut ռեստորանային ցանցի առաջին հայկական ներկայացուցչությունը` ռեստորանը: Բացման համար «YUM Restaurant international» ընկերության հետ բանակցութունները վարում էր «ՖաստՖուդ» ընկերութունը:
ՀՀ կառավարությունում քննարկվել է «Ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստների մասին» ՀՀ օրենքում նախատեսվող փոփոխությունների վերաբերյալ նախագիծը: Ինչպես հայտնում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը, համաձայն առաջարկվող փոփոխությունների` նախատեսվում է վերացնել վարձու աշխատողի հղիության և ծննդաբերության նպաստը հաշվարկելու համար հիմք վերցվող միջին ամսական աշխատավարձի առավելագույն շեմն ու վերանայել միջին աշխատավարձը հաշվարկելու կարգը:
Քննարկման ընթացքում վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հանձնարարել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արթուր Գրիգորյանին` կազմակերպել հանրային քննարկում հասարակական կազմակերպությունների մասնակցությամբ` նպատակ ունենալով ստանալ հասարակության լայն շերտերի կարծիքներն ու առաջարկությունները: Փետրվարի 2-ից սկսել են իրականացվել կենսաթոշակային վճարումները:
Հայաստանի ու Արցախի զորամասերում տարածվել է ազգային ազատագրական երգերի ու պարերի ձայնագրություններով տեսասկավառակը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայատարել է «Սասուն» ազգագրական երգի-պարի գեղարվեստական ղեկավար Անդրանիկ Մանուկյանը: «Սկավառակում ներառված են հայրենասիրական բնույթի 12 ստեղծագործություն` Արաբոյի երգը, Գևորգ Չավուշին նվիրված երգ, Քերծին, Յարխուշտան և այլ»,-ասել է Մանուկյանը: Ըստ նրա, այս ակցիայի նպատակն է ամրապնդել հայ զինվորի հայրենասիրական ոգին, «յուրաքանչյուր հայ պետք է գիտակցի, որ հայրենիքի պաշտպանությունն իր կոչումն է»,-ասել է Մանուկյանը:
«Նարոտ կարոտ» 2 հազար նմուշ տպաքանակով տեսասկավառակը տարածվել է զորամասերում փետրվարի 3-ին: Փետրվարի 4-ին Հայաստանը, աշխարհի այլ երկրների նման, նշել է քաղցկեղի դեմ պայքարի համաշխարհային օրը: «Ինչպես աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանում քաղցկեղը ոչ միայն տարածվում է, այլ նաև երիտասարդանում է»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Առողջության հայ-ամերիկյան կենտրոնի տնօրեն Խաչանուշ Հակոբյանը:
Նա նշել է, որ օնկոլոգիական հիվանդությունների, այդ թվում չարորակ ուռուցքների առաջացման հիմնական պատճառը գենետիկ տրամադրվածությունն է, սթրեսները, չափազանց վաղ կամ ուշացած ամուսնությունները: «Կինը պետք է առողջ ապրելակերպ ունենա, ժամանակին սկսի ապրել սեռական կյանքով, ժամանակին ծննդաբերի և կրծքով կերակրի»,-ասել է Հակոբյանը:
Նա հավելել է, որ ըստ վիճակագրության սևամորթ կանայք շատ ավելի հազվադեպ են հիվանդանում քաղցկեղով, քան սպիտակամորթ կանայք: «Եթե գիտնականներին հաջողվի պարզել այդ երևույթի պատճառները, բժշկությունը մեծ առաջընթաց կապրի այդ ոլորտում»,-ասել է Խաչանուշ Հակոբյանը:
«Մենք բոլորս պետք է հիշենք, որ քաղցկեղը չի բուժվում, բայց այն կարելի է կանխել: Միայն մամոգրաֆիան է ընդունակ բացահայտել չարորակ ուռուցքը բջջային մակարդակում»,- ասել է Խաչանուշ Հակոբյանը:
Նա նշել է, որ կենտրոնում մամոգարֆիկ հետազոտության արժեքը 11 000 դրամ է, իսկ արգանդի վզիկի հետազոտությունը` 4 հազար, բայց գոյություն ունի նաև անվճար համակարգ հաշմանդամների, բազմազավակ մայրերի համար և այլն: Հակոբյանը նաև կոչ է անում չմոռանալ այն մասին, որ չարորակ ուռուցքը կարելի է զգալ միայն հիվանդության 3-րդ աստիճանում:
Մի խումբ հայ ուսանողներ ուրբաթ օրը Եգիպտոսի դեսպանատան դիմաց նախագահ Հոսնի Մուբարաքի դեմ եգիպտական ընդդիմությանն աջակցության ցույց անցկացրեցին: Ինչպես հաղորդեց PanARMENIAN.Net ի թղթակիցը դեպքի վայրից, ցույցը մոտ քսան հոգի էր հավաքել, որոնք Երևանում Եգիպտոսի դեսպանատան անվտանգության ծառայության աշխատակիցներին նամակ հանձնեցին, որով իրենց աջակցությունն են հայտնում Եգիպտոսի ժողովրդին ազատության համար պայքարում: Փետրվարի 4-ին Անապայի հայ համայնքի ներկայացուցիչները «Անապայի շնորհալի երեխաներ» նախագծի շրջանակներում դարձել են «Տաղանդ» անվանակարգի հաղթող: Քաղաքապետ Տատյանա Եվսիկովայի ձեռքերից մրցանակներ են ստացել 30 երեխաներ:
Փետրվարի 3-ին կայացավ Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանի հանդիպումը Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Չարլզ Լոնսդեյլի հետ, որի ընթացքում ՀՀ մայրաքաղաքի ղեկավարը հաղորդեց, որ այսուհետ Երևանի կանաչ տարածություններում կարգելվի ցանկացած շինարարություն:
Հարկ է նշել, որ Երևանում` հատկապես կենտրոնում, գրեթե չեն մնացել կանաչ տարածություններ, որտեղ կառուցված չլինեն սրճարաններ ու բարեր: Սակայն Կարապետյանը Չարլզի հետ հանդիպմանը նշեց, որ Երևանում կանաչապատման սկզբունքորեն նոր մշակույթ կձևավորվի:

За работу “Не буду молчать…” студентка Ереванского государственного лингвистического университета Седа Степанян стала победительницей в номинации “Студенческая работа”. В номинации “Коммерческая реклама” выиграла компания Status Holding. Победителем в номинации “Сетевой статьей или статьей в блоге”, на которой было представлено больше всего работ (43), стала Анна Мурадян за статью “Всего лишь слепая вера: Мариам Сухудян не Жанна д’Арк”. А в номинации “Фоторабота” из 7 работ было выделено только одно место – первое, которое досталось Инне Мхитарян.
1 февраля столичные жители наслаждались долгожданным снегом, однако мэрии Еревана пришлось изрядно потрудиться, чтобы расчистить дороги столицы от снега и ликвидировать пробки, возникшие в результате резких погодных изменений. Предпринятым мэрией мероприятиям активно способствовала дорожная полиция, чья работа была направлена на ликвидацию пробок и предотвращение аварий.
Несмотря на суету, связанную со снегом, 1 февраля было полно событиями. Так, посольство России в Армении при содействии информационного агентства РИА Новости подготовило информационный стенд, посвященный 65-летию Нюрнбергского процесса, на котором были осуждены преступники-нацисты фашистской Германии. Информационный стенд расположен на углу улиц Григора Лусаворича и Закияна.
Также, в этот день на Северном проспекте армянской столицы был открыт первый ресторан американской ресторанной сети Pizza Hut. Договоренность об этом была достигнута с «YUM Restaurant international» армянской компанией ЗАО “Fastfood”.
Помимо этого, 1 февраля правительство Армении рассмотрело проект поправок в законопроект “О пособиях по временной нетрудоспособности”. Согласно предлагаемым поправкам, планируется отменить установление максимального предела среднемесячной заработной платы, берущейся за основу начисления пособия беременным женщинам и роженицам, а также пересмотрен порядок расчета среднемесячной зарплаты. Кроме того, поправками планируется выплата пособия беременным женщинам и роженицам за нерабочие праздничные дни, с сохранением ее невыплаты за общие нерабочие дни – субботу и воскресенье. Премьер-министр РА Тигран Саркисян поручил министру труда и по социальным вопросам Артуру Григоряну организовать общественное обсуждение по этому вопросу с целью ознакомления с мнениями и предложениями широких слоев населения. Со 2-го февраля начали осуществляться пенсионные выплаты.
Следует отметить, что 3 февраля в воинских частях Армении и Арцаха тиражом в 2 тыс. экземпляров были распространены диски “Нарот- карот” с 12 произведениями национально-освободительного характера, в том числе танец Ярхушта, песни Арабо, Геворга Чауша. Цель данной благотворительной акции – поднять национально-патриотический дух армянских солдат, а также пропаганда народной песни и танца.
4 февраля Армения, как и другие страны мира, отмечали всемирный день борьбы с раком.
В связи с этим в Ереване была организована пресс-конференция, директор Армяно-американского центра здоровья Хачануш Акопян еще раз всем напомнила, что “рак не лечится, но его можно предотвратить и только маммография (исследование груди) способна распознать злокачественную опухоль на уровне клетки. Она отметила, что маммографическое обследование в центре стоит 11 000 драмов, а обследование шейки матки – 4 тысячи, но существует также бесплатная система для людей особых категорий (инвалиды, многодетные матери и т.д.). Акопян также призвала не забывать о том, что злокачественную опухоль можно прощупать только на 3-ей стадии болезни. Помимо этого, она добавила, что “по совершенно непонятным и необоснованным причинам онкологические заболевания, как в мире, так и в Армении, не только распространяются, но и молодеют.
Кроме того, в этот день группа армянских студентов провела у египетского посольства акцию поддержки египетской оппозиции, выступающей против президента Хосни Мубарака. Их целью была поддержка египетского народа в его борьбе за свободу и против коррумпированной власти. Акция собрала, примерно, двадцать человек, которые передали сотрудникам службы безопасности посольства Египта в Ереване письмо с поддержкой египетского народа в его борьбе за свободу.
Также, 4 февраля представители армянской общины Анапы стали обладателями наград в номинации «Талант» в рамках проекта «Одаренные дети Анапы». Всего из рук мэра города Татьяны Евсиковой призы получили тридцать ребят. Альвина Аветисян – учащаяся народно-хорового отделения Детской школы искусств №2, Лауреат краевых, всероссийских и международных конкурсов «Синеокая Анапа», «Кубанский казачок», «Летняя магия», «Без границ», «Роде наш красний» в Украине, «Кремлёвские звёздочки» в Москве, «Мелодии Шварцвальда» в Германии, «Приятели Болгарии». У нее 31 диплом лауреата и 2 Гран-При, один из них вручен в Болгарии председателем жюри Бедросом Киркоровым. В числе награжденных – Зарина Бабинян – кандидат в мастера спорта, член сборной юношеской команды России по дзюдо, Альберт Погосян – учащийся отделения греко-римской борьбы ДЮСШ №1, кандидат в мастера спорта, член сборной России, Артем Захарян – учащийся ДЮСШ №3, кандидат в мастера спорта, член сборной Краснодарского края и России по боксу.
В этот же день стало известно, что в ходе встречи мэра Еревана Карена Карапетяна и посла Великобритании в Армении Чарльза Лонсдейла, проведенного накануне, мэр армянской столицы сообщил, что отныне на зеленых зонах Еревана будет запрещено какое-либо строительство. Стоит отметить, что в Ереване, особенно в центре, практически не осталось зеленых территорий, не застроенных тяжелыми конструкциями под кафе и бары. Однако Карапетян на встрече с Чарльзем Лонсдейлом отметил, что в Ереване будет сформирована принципиально новая культура озеленения.