Ժամանակային առումով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վերջին այցը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության առնչությամբ ոչ մի նոր բան չբերեց հակամարտության կողմերին, ընդամենը համանախագահները Ադրբեջանից ստացան «հողերն ազատագրելու պատրաստակամության» մասին հայտարարությունների հերթական չափաբաժինը: Այցը Հայաստանի ու Ադրբեջանի հասարակայնության համար փոքր-ինչ անսպասելի էր, քանի որ այդ մասին հրապարակավ չէր խոսվել, սակայն դրանից ոչինչ չփոխվեց: Տարածաշրջանային այցի արդյունքներով Բեռնար Ֆասիեն (Ֆրանսիա), Ռոբերտ Բրադտկեն (ԱՄՆ) և Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան) հանդես եկան համատեղ հայտարարությամբ, որում նաև կողմերին կոչ արեցին «զսպվածություն ցուցաբերել ինչպես գործնականում, այնպես էլ հրապարակային հայտարարություններում»:
Սակայն Ադրբեջանի համար միջնորդների, ինչպես նաև ողջ միջազգային հանրության խորհրդատվություններն ընդամենը դատարկ ձայն են: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Սաֆար Աբիևի խոսքով, Ադրբեջանը լրջորեն նախապատրաստվում է իր հողերի «ազատագրմանը»: Այդ մասին նա հայտնել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադկեի, Բերնար Ֆասիեի և Իգոր Պոպովի, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի հետ հանդիպմանը: «Նման իրավիճակում ցանկանցած պետություն նույնը կաներ: Ոչ ոք չի կարող մեղադրել Ադրբեջանին այս հարցում»,-հայտարարել է նա:
Աբիևի հայտարարություններին ճիշտ հակառակն են ՀՀ պաշտպանության նախարարի խոսքերը: Միջնորդների հետ հանդիպմանը Սեյրան Օհանյանն ընդգծել է, որ հայկական կողմը շարունակում է խստորեն պահպանել հրադադարի ռեժիմը: Միաժամանակ, ՀՀ պաշտպանության նախարարը մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտումների ու հատկապես դիպուկահար գործողությունների ակտիվացման կապակցությամբ, որի չեզոքացման ուղղությամբ հայկական կողմը ձեռնարկում է համապատասխան միջոցառումներ:
Ինչ վերաբերում է այցի նպատակներին, ապա Ֆրանսիայից ՄԽ համանախագահ Բեռնար Ֆասիեի խոսքով, ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը փորձում է հասնել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման «հիմնարար սկզբունքների» հաստատմանը:

Последний по времени визит Минской группы ОБСЕ по нагорно-карабахскому конфликту ничего нового не принес сторонам конфликта, разве что сопредседатели получили очередную порцию заявлений Азербайджана о «готовности освободить земли». Визит стал для общественности Армении и Азербайджана несколько неожиданным, ибо не анонсировался, но от этого ничего не изменилось. По итогам регионального визита Бернар Фасье (Франция), Роберт Брадтке (США) и Игорь Попов (Россия) выступили с совместным заявлением, в котором, ко всему прочему, призвали стороны «проявить сдержанность, как на практике, так и в публичных заявлениях».
Однако для Азербайджана рекомендации посредников, да и всего мирового сообщества – всего лишь пустые слова. По словам министра обороны Азербайджана Сафара Абиева, Азербайджан ведет серьезную подготовку для «освобождения своих земель». Об этом он сказал на встрече с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Робертом Брадтке, Бернаром Фасье и Игорем Поповым, а также с личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком. «В подобной ситуации любое государство делало бы то же самое. Никто не может обвинять Азербайджан в данном вопросе", – заявил он.
Заявления Абиева резко противоположны словам министра обороны РА. На встрече с посредниками Сейран Оганян подчеркнул, что армянская сторона продолжает строго сохранять режим прекращения огня. Одновременно, министр обороны РА выразил обеспокоенность в связи с нарушением режима прекращения огня с азербайджанской стороны, а также по поводу активных действий снайперов, для нейтрализации которых армянская сторона предпринимает соответствующие шаги.
Что касается целей визита, то, по словам сопредседателя МГ от Франции Бернара Фасье, Минская группа ОБСЕ пытается достичь одобрения «базовых принципов» урегулирования карабахского конфликта.