Ժամանակային առումով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վերջին այցը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության առնչությամբ ոչ մի նոր բան չբերեց հակամարտության կողմերին, ընդամենը համանախագահները Ադրբեջանից ստացան «հողերն ազատագրելու պատրաստակամության» մասին հայտարարությունների հերթական չափաբաժինը: Այցը Հայաստանի ու Ադրբեջանի հասարակայնության համար փոքր-ինչ անսպասելի էր, քանի որ այդ մասին հրապարակավ չէր խոսվել, սակայն դրանից ոչինչ չփոխվեց: Տարածաշրջանային այցի արդյունքներով Բեռնար Ֆասիեն (Ֆրանսիա), Ռոբերտ Բրադտկեն (ԱՄՆ) և Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան) հանդես եկան համատեղ հայտարարությամբ, որում նաև կողմերին կոչ արեցին «զսպվածություն ցուցաբերել ինչպես գործնականում, այնպես էլ հրապարակային հայտարարություններում»:
Սակայն Ադրբեջանի համար միջնորդների, ինչպես նաև ողջ միջազգային հանրության խորհրդատվություններն ընդամենը դատարկ ձայն են: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Սաֆար Աբիևի խոսքով, Ադրբեջանը լրջորեն նախապատրաստվում է իր հողերի «ազատագրմանը»: Այդ մասին նա հայտնել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադկեի, Բերնար Ֆասիեի և Իգոր Պոպովի, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի հետ հանդիպմանը: «Նման իրավիճակում ցանկանցած պետություն նույնը կաներ: Ոչ ոք չի կարող մեղադրել Ադրբեջանին այս հարցում»,-հայտարարել է նա:
Աբիևի հայտարարություններին ճիշտ հակառակն են ՀՀ պաշտպանության նախարարի խոսքերը: Միջնորդների հետ հանդիպմանը Սեյրան Օհանյանն ընդգծել է, որ հայկական կողմը շարունակում է խստորեն պահպանել հրադադարի ռեժիմը: Միաժամանակ, ՀՀ պաշտպանության նախարարը մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտումների ու հատկապես դիպուկահար գործողությունների ակտիվացման կապակցությամբ, որի չեզոքացման ուղղությամբ հայկական կողմը ձեռնարկում է համապատասխան միջոցառումներ:
Ինչ վերաբերում է այցի նպատակներին, ապա Ֆրանսիայից ՄԽ համանախագահ Բեռնար Ֆասիեի խոսքով, ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը փորձում է հասնել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման «հիմնարար սկզբունքների» հաստատմանը:

Recent visit of OSCE Minsk Group has not changed anything in the position of conflicting parties, rather, the co-chairs were once again informed of Azerbaijan’s readiness to “de-occupy their territories”. The visit, not being previously announced, came as unexpected to Armenian and Azerbaijani public. Still, the fact did not change anything. Based on the results of a visit to the region, Ambassadors Bernard Fassier of France, Robert Bradtke of the United States, and Igor Popov of the Russian Federation made a joint statement, urging conflicting parties to “show restraint both on the ground and in their public statements.”
However, to Azerbaijan, both mediators and the international community’s recommendations are mere words. According to Azerbaijani Defense Minister Safar Abiyev, Azerbaijan is seriously preparing for the “de-occupation of its lands”. “In such a situation any state would do the same. No one can accuse Azerbaijan in this matter,” he said at a meeting with the OSCE MG co-chairs and the OSCE Chairman-in-Office Personal Representative Andrzej Kasprzyk.
Abiyev’s statements are completely opposite to those of Armenian Defense Minister. At the meeting with OSCE MG co-chairs, Seyran Ohanyan stressed Armenian side’s strict adherence to ceasefire. Mr. Ohanyan expressed concern over Azerbaijan’s ceasefire violations and sniper attacks, adequately responded to by Armenian army.
As for the aim of the visit, Bernard Fassier stipulated it as an attempt to reach agreement on “basic principles” of Karabakh conflict settlement.