Փետրվարի 15-ին ողջ աշխարհում նշվում է Քաղցկեղով հիվանդ երեխաների միջազգային օրը: Այդ օրը հայտարարվել է Լյուքսեմբուրգում 2001-ի սեպտեմբերին և 2003-ից անցկացվում է աշխարհի 38 երկրներում Մանկական ուռուցքաբանների միջազգային հանրության և Քաղցկեղով հիվանդ երեխաների ծնողների կազմակերպությունների միջազգային խորհրդաժողովի հովանու ներքո:
Այդ օրվա հիմնական նպատակն է մանկաբույժների, ողջ բժշկական հանրության, բոլոր մասնագիտությունների սոցիալապես պատասխանատու քաղաքացիների տեղեկացվածության մակարդակի բարձրացումը մանկական ուռուցքաբանության խնդիրների և հաջողությունների մասին:
Բժշկական վիճակագրության տվյալների համաձայն, ամեն տարի աշխարհում 200.000 երեխա հիվանդանում է քաղցկեղով, իսկ շուրջ 100.000 հազար երեխա մահանում այդ սարսափելի հիվանդությունից առաջին հերթին ժամանակակից բուժման անհասանելիության պատճառով:
2011-ի հունիսի 1-ին Մոսկվայում նախատեսվում է Մանկական հեմատոլոգիայի, ուռուցքաբանության և իմունոլոգիայի դաշնային գիտական կլինիկական կենտրոնի բացում, որը դառնալու է ամենախոշոր և տեխնիկապես ժամանակից կենտրոնը Եվրոպայում:

15 февраля во всем мире отмечается Международный День детей больных раком. Этот день был объявлен в Люксембурге в сентябре 2001 года и проводится с 2003 года в 38 странах мира под патронатом Международного общества детских онкологов и по инициативе Международной конференции организаций родителей детей больных раком (ICCCPO).
Основная цель проведения Международного дня детей, больных раком – повышение уровня информационности врачей педиатров, всего профессионального медицинского сообщества, социально ответственных граждан всех специальностей об успехах и проблемах детской онкологии.
По данным медицинской статистики, ежегодно в мире 200.000 детей заболевают раком, а около 100.000 детей умирают от этого страшного заболевания, в первую очередь из за отсутствия доступа к современному лечению.
На 1 июня 2011 года намечено открытие в Москве федерального научного клинического центра (ФНКЦ) детской гематологии, онкологии и иммунологии. Центр станет самым крупным и технологически современным в Европе среди клиник подобного профиля.