15 Փետրվար 2011 - 09:09 AMT
Հայաստանում ամեն տարի քաղցկեղով հիվանդանում է մինչև 14 տարեկան 80-100 երեխա: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Ազգային ուռուցքաբանական կենտրոնի տնօրենի տեղակալ, բժկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ Բազիկյանը: Այդ համատեքստում հայ փորձագետը հաղորդել է, որ նրանցից 30-ն ամեն տարի մահանում են: «Երեխաների հիվանդանալը քաղցկեով, հատկապես մահվան դեպքերը ծանր են անդրադառնում բժիշկների վրա»,- ասել է նա: Նրա խոսքերով, երեխաների մոտ հաճախ լինում է արյան հիվանդություն, երիկամների ուռուցք:
Միաժամանակ, նա ասել է, որ Հայաստանում ամեն տարի բացահայտվում է քաղցկեղով հիվանդ շուրջ 7500 մարդ: Բազիկյանը նաև հաղորդել է, որ բուժում ստացած մարդիկ մինչև կյանքի վերջ գտնվում են Հայաստանի Ազգային ուռուցքաբանական կենտրոնի հաշվառման տակ: «Այսօր մեզ մոտ հաշվառման տակ է 31.000 մարդ»,- նշել է նա և հավելել, որ այդ մարդկանց 1 տոկոսը երեխաներ են: Հայ փորձագետը նաև ասել է, որ քաղցկեղով հիվանդ մարդկանց 46 տոկոսը բավական ուշ է դիմում ուռուցքաբանի:

В Армении ежегодно раком заболевают от 80 до 100 детей в возрасте до14 лет. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил заместитель директора Национального онкологического центра Армении, д.м.н., профессор Гагик Базикян. В этом контексте армянский эксперт сообщил, что около 30 из них каждый год умирают. «Заболевание детей раком, особенно смерть оставляет тяжелый осадок у врачей», – сказал он. По его словам, у детей в частности бывает болезнь крови, опухоль почки.
При этом он сказал, что в Армении ежегодно выявляется около 7500 человек, которые болеют раком. Базикян также сообщил, что люди, которые вылечились до конца своей жизни остаются на учете у Национального онкологического центра Армении. «Сегодня у нас на учете находится 31.000 человек», – отметил он, добавив, что 1% из этих людей – дети. Армянский эксперт также сказал, что 46% людей болеющих раком довольно поздно обращаются к онкологам.