15 Փետրվար 2011 - 12:26 AMT
«Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոն» ծրագրի շրջանակներում ընթացիկ տարվա ապրիլ-մայիս ամիսներին Երևանում նախատեսվում է անցկացնել երկու հոբելյանական միջոցառում` «Բաբաջանյան ՖԵՍՏ» և «Միրզոյան ՖԵՍՏ» համերգաշարերը: Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբից տեղեկացրեցին, որ հնարավոր է փառատոնը կոչվի նաև «Բաբաջանյան և Միրզոյան ՖԵՍՏ»:
Թեպետ հոբելյանական համերգների մասին տեղեկատվություն գրեթե չկա, սակայն Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբից տեղեկացրեցին, որ միջոցառումների հիմնական նպատակը հայ դասական երաժշտությունը հանրության շրջանում տարածելն է: Համերգների շրջանակներում բացի Բաբաջանյանի և Միրզոյանի ստեղծագործություններից հնչելու են նաև ժամանակակից երիտասարդ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ:
Նշենք, որ «Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոն» ծրագրի մեկնարկը տրվել է 2010թ.-ի դեկտեմբերի 11-16-ը Երևանում կայացած «Սարյան ՖԵՍՏ»,-ով, որը զուգադիպել էր Ղազարոս Սարյանի 90-ամյակին:

15 Февраль 2011 - 12:26 AMT
В рамках программы «Фестивали армянских композиторов» в апреле-мае текущего года будут организованы два юбилейных мероприятия – циклы концертов «Бабаджанян ФЕСТ» и «Мирзоян ФЕСТ». Как сообщили в Армянском государственном молодежном оркестре, возможно, фестиваль будет назван и «Бабаджанян и Мирзоян ФЕСТ».
Несмотря на отсутствие какой-либо информации о предстоящих фестивалях, в Армянском государственном молодежном оркестре сообщили, что основная цель фестивалей – ознакомление широкой общественности с армянской классической музыкой. В циклах концертов прозвучат не только произведения Бабаджаняна и Мирзояна, но и произведения современных молодых армянских композиторов.
Отметим, что начало программе «Фестивали армянских композиторов» было положено на состоявшемся в Ереване 11-16 декабря 2010 года «Сарьян ФЕСТ»-е, который совпал с празднованием 90-летия со дня рождения композитора Лазаря Сарьяна.