Այն, ինչ տեղի է ունեցել 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում, լիովին համընկնում է «ցեղասպանություն» տերմինի սահմանման հետ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց թուրք հրատարակող, իրավապաշտպան Ռագիփ Զարաքօղլուն:Նրա խոսքով` անձամբ իր մոտ Հայոց ցեղասպանության փաստը կասկած չի հարուցում:
Ռագիփ Զարաքօղլուն հաղորդեց, որ Երևանում ինքն առաջին հայ տպագրիչ Հակոբ Մեղապարտի անվան մեդալի է արժանացել Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն աջակցելու համար: Ինչպես նշեց թուրք իրավապաշտպանը, իր համար դա մեծ պատիվ և խթան է Հայոց ցեղասպանության ժխտման դեմ պայքարի ուղղությամբ աշխատանքը շարունակելու համար:
Խոսելով Թուրքիայում մարդու իրավունքների վիճակի մասին` Զարաքօղլուն հայտնեց, որ մարդու իրավունքներն այդ երկրում սերտ կապված են Հայոց ցեղասպանության հարցի հետ:

То, что произошло в 1915 году в Османской империи, полностью совпадает с определением термина “геноцид”. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил турецкий издатель, правозащитник Рагип Зараколу. По его словам, лично у него не вызывает сомнений факт Геноцида армян.
Рагип Зараколу сообщил, что в Ереване он удостоился медали имени первого армянского книгопечатника Акопа Мегапарта за содействие признанию Геноцида армян. Как отметил турецкий правозащитник, это для него большая честь и стимул продолжить работу в борьбе против отрицания Геноцида армян.
Говоря о состоянии прав человека в Турции, Зараколу заявил, что положение прав человека в этой стране тесно связано с вопросом Геноцида армян.