Հայաստան չայցելելու վերաբերյալ Իսրայելի իշխանությունների կոչն, ուղղված Իսրայելի քաղաքացիներին, կապված «ահաբեկչական սպառնալիքի վերաբերյալ որոշ կասկածների հետ», չի անդրադառնա հայ-իսրայելյան հարաբերությունների վրա: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտարարել Հայաստանում հրեական համայնքի ղեկավար Ռիմա Վարժապետյանը:
«Իսրայելի հատուկ ծառայությունները միշտ իրավացի են: Սակայն, մենք մշտապես հայտարարել ենք, որ անվտանգ ենք զգում մեզ Հայաստանում: Հուսով ենք, որ դա ընդամենը «ապահովության համար է արվում» և այդ մտավախությունները չեն արդարանա»,-հայտարարել է Վարժապետյանը: Նա հույս է հայտնել, որ կանխարգելման լրացուցիչ միջոցառումները չեն անդրադառնա Հայաստանի ու Իսրայելի շփումների վրա:
Իսրայելի ԱԳՆ-ն հայտարարել է աշխարհի մի շարք երկրներում իր դեսպանատներում անվտանգության միջոցառումների ուժեղացման մասին՝ «ահաբեկչական սպառնալիքի վերաբերյալ որոշ կասկածների կապակցությամբ: Առաջին հերթին, այդ սպառնալիքները կապված են «Հեզբոլլահի» առաջնորդներից մեկի՝ Իմադի Մուգնիի մահվան 3-րդ տարեդարձի հետ, որի համար գրոհայինները մեղադրում են Իսրայելի հատուկ ծառայություններին: Ահաբեկչական սպառնալիքի մասին հեռագրեր են հղվել Աֆրիկայում, Հարավ-Արևելյան Ասիայում և Կովկասում գտնվող դեսպանատներին:
Իշխանությունները նաև կոչ են արել իսրայելցիներին ձեռնպահ մնալ Հայաստան, Ադրբեջան, Վենեսուելա, Վրաստան, Եգիպտոս, Մավրիտանիա, Թուրքիա, Կոտ-դ՚ Իվուար այցելություններից:

Призывы израильских властей к гражданам Израиля воздержаться от посещения Армении в связи с "появлением ряда подозрений о террористической угрозе" не повлияет на армяно-израильские отношения. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявила глава еврейской общины Армении Римма Варжапетян.
“Спецслужбы безопасности Израиля всегда правы. Но мы постоянно заявляли, что чувствуем себя в Армении в безопасности. Надеемся, что это всего лишь “страховочные мероприятия”, которые не оправдают себя”, – заявила Варжапетян. Глава общины выразила надежду, что дополнительные меры предосторожности, предпринятые израильской стороной, не повлияют на контакты между Арменией и Израилем.
МИД Израиля заявил об усилении мер безопасности в своих посольствах в ряде регионов мира в связи с "появлением ряда подозрений о террористической угрозе". Прежде всего, эти угрозы связаны с 3-й годовщиной гибели одного из военных лидеров группировки "Хезболлах" Имада Мугнии, в которой боевики обвинили спецслужбы Израиля и обещали отомстить за смерть командира. Телеграммы о террористической угрозе направлены в посольства, находящиеся в Африке, Юго-Восточной Азии и на Кавказе. Среди дополнительных мер безопасности рассматривается также возможность временного закрытия зданий посольств и предписания дипломатам не покидать своих квартир.
Власти также призвали израильтян воздержаться от поездок в Армению, Азербайджан Венесуэлу, Грузию, Египет, Кот- д''Ивуар, Мавританию и Турцию