15 Փետրվար 2011 - 15:46 AMT
«Ղարաբաղում պատերազմի վերսկսման վտանգն անցյալ տարվա համեմատ նվազել է»,- Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է «Նորավանք» գիտա-կրթական հիմնադրամի տնօրեն, քաղաքագետ Գագիկ Հարությունյանը: Նրա խոսքով` դրան նպաստել են Հայաստանի դիվանագիտական ջանքերը, մասնավորապես 2010 թվականի ռուս-հայկական համաձայնագրերը և Աստանայում ԵԱՀԿ գագաթաժողովի ժամանակ Հայաստանի իշխանությունների դրսևորած քաղաքական կամքը:
Ընդ որում, Հարությունյանը նկատել է նաև, որ ոչ ոք չի կարող հաստատ ասել, թե արդյոք պատերազմ կլինի: Նա նշել է, որ որոշ շրջաններում կողմերի դիրքերը միմյանցից 30 մետր հեռավորության վրա են գտնվում, և այժմ հակամարտող կողմերի միջև «խրամատային պատերազմ» է ընթանում:

“Опасность возобновления войны в Карабахе снизилась по сравнению с прошлым годом”, – заявил на пресс-конференции в Ереване директор научно-образовательного фонда «Нораванк», политолог Гагик Арутюнян. По его словам, этому способствовали дипломатические усилия Армении, в частности российско-армянскиe соглашения 2010 года и проявленная властями Армении политическая воля во время саммита ОБСЕ в Астане.
При этом Арутюнян все же заметил, что никто не может точно сказать, будет ли новая война. Он отметил, что в некоторых районах позиции сторон находятся на расстоянии 30 метров друг от друга, и сейчас между противоборствующими сторонами идет “окопная война”.