15 Փետրվար 2011 - 15:46 AMT
«Ղարաբաղում պատերազմի վերսկսման վտանգն անցյալ տարվա համեմատ նվազել է»,- Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է «Նորավանք» գիտա-կրթական հիմնադրամի տնօրեն, քաղաքագետ Գագիկ Հարությունյանը: Նրա խոսքով` դրան նպաստել են Հայաստանի դիվանագիտական ջանքերը, մասնավորապես 2010 թվականի ռուս-հայկական համաձայնագրերը և Աստանայում ԵԱՀԿ գագաթաժողովի ժամանակ Հայաստանի իշխանությունների դրսևորած քաղաքական կամքը:
Ընդ որում, Հարությունյանը նկատել է նաև, որ ոչ ոք չի կարող հաստատ ասել, թե արդյոք պատերազմ կլինի: Նա նշել է, որ որոշ շրջաններում կողմերի դիրքերը միմյանցից 30 մետր հեռավորության վրա են գտնվում, և այժմ հակամարտող կողմերի միջև «խրամատային պատերազմ» է ընթանում:

Threat of hostilities’ resumption in Karabakh is much lower compared with 2010, due to Armenia’s diplomatic efforts, specifically, 2010 Armenia-Russia agreements, as well as political will shown by Armenian authorities at OSCE summit in Astana, Noravank scientific-educational foundation director stated.
“However, no reliable forecast as to a possibility of a war can be given. In some regions, conflicting parties’ positions are situated at as far as 30 meters, with soldiers waging a “trench war”,” political expert Gagik Harutyunyan noted.