16 Փետրվար 2011 - 09:26 AMT
Իրանը միակ երկիրն է տարածաշրջանում, որի համար ձեռնատու է Լեռնային Ղարաբաղի ստատուս-կվոն: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի աշխատակից, իրանագետ Մհեր Բաղդասարյանը: Ըստ նրա, դա բացատրվում է նրանով, որ Ադրբեջանը անբարյացակամ քաղաքականություն է վարում Իրանի հետ և հավակնում է Իրանի հողերին (Հարավային Ադրբեջան):
Բաղդասարյանը նշել է նաև, որ Ադրբեջանին դուր չի գալիս Իրանի տնտեսական համագործակցությունը Հայաստանի հետ և հայկական համայնքի արտոնություններն Իրանում, որից զուրկ է ադրբեջանական համայնքը: Նա նշել է, որ Իրանի հայ համայնքի արտոնությունները բացատրվում են նրանով, որ Իրանում չկա ազգային փոքրամասնություն հասկացություն, այլ կա «կրոնական փոքրամասնություն»:
Արդեն որերորդ շաբաթն է ադրբեջանցիները «ահազանգում են» Հայաստանի ու Իրանի զարգացող հարաբերությունների մասին: Պարբերաբար Բաքվում և Անկարայում հակաիրանական ցույցեր են տեղի ունենում, որոնց նպատակն է ստիպել Թեհրանին երես թեքել Երևանից: Ենթադրություններ են հնչում, որ Իրանի դեմ բոլոր ակցիաները բացատրվում են Բաքվի մտավախություններով: Ադրբեջանում աճում է իսլամի ազդեցությունը, Բաքվում վախենում են, որ Իրանը կարող է առաջիկայում իսլամական հեղափոխություն հրահրել Ադրբեջանում:
Մինչդեռ, Իրանի նախագահ Ահմադինեժադը մտադիր է այցելել Երևան: Ի պատասխան ՀՀ նախագահը կայցելի Իրան, որտեղ Սերժ Սարգսյանը կմասնակցի Նովրուզին նվիրված միջոցառումներին: Ակնկալվում են նաև խորհրդարանների խոսնակների և այլ պաշտոնյաների փոխադարձ այցեր:

Единственной страной в регионе, которой выгодно сохранение статус-кво в Нагорном Карабахе, является Иран. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил сотрудник Института востоковедения Национальной академии наук Армении, иранист Мгер Багдасарян. По его словам, это объясняется в частности тем, что Азербайджан проводит недружественную политику в отношении Ирана и заявляет о притязаниях на иранские земли (Южный Азербайджан).
Багдасарян отметил также, что Азербайджану не нравится экономическое сотрудничество Ирана с Арменией и привилегии армянской общины Ирана, которых нет у азербайджанской общины. При этом он заметил, что привилегии армянской общины Ирана объясняются тем, что в Иране нет понятия нацменьшинства, а применяется понятие “религиозные меньшинства”.
Уже не первую неделю азербайджанцы «бьют тревогу» по поводу развивающихся отношений Армении и Ирана. Периодически в Баку и Анкаре проводятся антииранские митинги, имеющие целью заставить Тегеран отвернуться от Еревана. Звучат предположения, что все акции против Ирана порождены страхом Баку. В Азербайджане растет влияние ислама, и в Баку опасаются, что Иран, в случае чего, может спровоцировать в будущем исламскую революцию.
Между тем, глава ИРИ Махмуд Ахмадинежад намерен с визитом посетить Ереван. После этого состоится ответный визит армянского президента в Иран, где Серж Саргсян примет участие в мероприятиях, посвященных Новрузу (Новый год в Иране). Ожидаются также визиты спикеров парламентов и других официальных лиц Армении и Ирана.