Երևանում տեղի է ունեցել «Իսլամական հեղափոխությունը համեմատական համատեքստում» գիտաժողովը` նվիրված Իրանում Իսլամական հեղափոխության 32-ամյա տարեդարձին: Գիտաաժողովը կազմակերպել են Երևանի պետական համալսարանը և Հայաստանում Իրանի դեսպանատունը:
«Աշխարհն այսօր արագ փոխվում է: Ամեն օր, ամեն ժամ ինչ-որ բան տեղի է ունենում, և շատ հետաքրքիր է անցյալի դեպքերը վերլուծելը»,- գիտաաժողովի բացման ժամանակ ասել է ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը:
Անդրադառնալով Իսլամական հեղափոխությանը` ԵՊՀ ռեկտորն ասել է, որ այն ազդել է ոչ միայն Մերձավոր Արևելքի, այլ նաև ողջ աշխարհի վրա:

В Ереване прошла научная конференция «Исламская революция в сравнительном контексте», посвященная 32-ой годовщине Исламской революции в Иране. Конференцию организовали Ереванский государственный университет и посольство Ирана в Армении.
“Мир сегодня очень быстро меняется. Каждый день, каждый час, что-то происходит и очень интересно анализировать события прошлого”, – открывая конференцию, заявил ректор ЕГУ Арам Симонян.
Касаясь Исламской революции, ректор ЕГУ сказал, что она повлияла на дальнейшие события не только на Ближнем Востоке, но и во всем мире.